Nu jau bijušais Ogres novada mērs E. Bartkevičs, kurš saglabā deputāta mandātu, ar atbrīvošanu bija rēķinājies. No 17 domniekiem to atbalstīja desmit deputātu, kas bija rosinājuši izteikt neuzticību. Tiesa, balsojums notika pēc neliela apmulsuma brīža, jo daļa deputātu bija aizmirsuši, ka pašvaldību amatpersonu ievēlēšana un arī atbrīvošana notiek atklāti. Līdz ar priekšsēža nomaiņu novada domē paredzamas arī citas izmaiņas, pārvēlot mēra vietniekus un pārskatot darbinieku kompetences.
Visu izšķir viena balss
Tagad varas maiņai gatavojas Līgatnes novada dome, kurā pēc pašvaldību vēlēšanām lēmumu pieņemšanu izšķīra viena balss. Viens vairākuma deputāts ir pārgājis līdzšinējās opozīcijas pusē, kas ļauj īstenot pārmaiņas. Bijušais Līgatnes novada priekšsēdis Ainārs Šteins, kura pārstāvētā Vienotība palika opozīcijā, Dienai atzina, ka turpmāk tāda situācija vairs nebūtu pieļaujama. Viņaprāt, mazajās pašvaldībās, kur ir tikai deviņi deputāti, visiem jāstrādā kopā. Tam piekrīt arī G. Pīpkalējs, kurš šķita samierinājies ar varbūtību, ka var zaudēt amatu. Uz jautājumu, kādu viņš paredz notikumu turpmāko attīstību, G. Pīpkalējs atbildēja: «Būs smagi, zinot, ar kādu vērienu tika strādāts līdz vēlēšanām, bet naudas ir tik, cik ir. Mēs gluži pretēji - savilkām jostas.»
A. Šteins vēl nevarēja pateikt, vai piekristu atgriezties mēra amatā, jo nezinot, kāda būs deputātu vairākuma griba. Taču, ja viņš nonāks pie varas, nekādas strukturālas vai personāliju izmaiņas gan neveiks - tagad esot jāiegulda darbs, lai šo trauslo situāciju stabilizētu novada cilvēku interesēs. Līgatnes novadā priekšsēža atbrīvošana notiek pirmo reizi, un domes pārstāvji pat zvanījuši uz Ogri un Ādažiem, lai pakonsultētos, kā šo procedūru organizēt.
Ādažos gada sākumā priekšsēdētāja Māra Sprindžuka (ZZS) vietā ievēlēja Normundu Zviedri (Vienotība). Te situācija ir vēl neparastāka, jo katrā pusē ir septiņi deputāti. Viens no M. Sprindžuka oponentiem Uģis Dambis, kurš arī bija ievēlēts no ZZS, nolika mandātu, bet nākamais kandidāts vēl nav devis atbildi, vai piekritīs strādāt domē, Dienai apstiprināja priekšsēdis N. Zviedris. Neviens no ZZS ievēlētajiem deputātiem nebija šīs partijas biedrs. Tāpēc tagad ar interesi tiek gaidīts, kurš nāks vietā, bet galvenais - kurā pusē jaunais domnieks nostāsies. Pēc pašvaldību vēlēšanām, kas notika pērnajā vasarā, vadība ir mainījusies arī Rucavas novadā.
Netērēt enerģiju strīdos
Viens no pašvaldībās plaši pārstāvētās Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) līderiem Augusts Brigmanis Dienai atzinās zināmā bezspēcībā iespaidot no ZZS sarakstiem ievēlēto deputātu rīcību novados, jo «viņi tur dzīvojas savā režīmā, tās ir vietējās kaislības un mēs tur neko nevaram izdarīt». Viņš gan arī nedomā, ka partijas vadībai vajadzētu īpaši iejaukties.
No ZZS Ventspils novada domē ir ievēlēts arī Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis. Viņš atcerējās, kā pagājušajā sasaukumā novada domē bija septiņi deputāti no viena saraksta, septiņi - no otra. Tad bijis liels vilinājums vienu izšķirošo balsi no trešā saraksta pārvilināt savā pusē, lai nebūtu jādalās ar otriem. Taču šī doma pašā saknē ir nocirsta, un novada domē valdījusi stabilitāte. «Žēl, ka deputāti to enerģiju, ko varētu ieguldīt pašvaldības attīstībā, tērē savstarpējās cīņās,» Dienai teica A. Jaunsleinis. LPS kā organizācija šajos strīdos nevarot iejaukties, jo tā ir vietējo deputātu kompetence. Katrai vēlētai amatpersonai ir jārēķinās, ka var nākties amatu zaudēt nevis tāpēc, ka esi slikts vai kaut ko noziedzies, bet tāpēc, ka zaudējis vairākuma uzticību, uzskata LPS priekšsēdis.
A. Jaunsleinis redz tikai vienu risinājumu - atjaunot to kārtību, kāda bijusi 90. gadu pirmajā pusē, kad pašvaldības vadītāju varēja atbrīvot no amata tikai ar divu trešdaļu balsu vairākumu. Tagad par šādu lēmumu jānobalso vismaz pusei un vienam deputātam. Līdzšinējie mēģinājumi pārliecināt par šādas kārtības noteikšanu Saeimas deputātus bijuši neveiksmīgi. A. Jaunsleinis arī uzskata, ka domju priekšsēžiem, kas neuzticības balsojuma dēļ zaudē algotu darbu, vajadzētu paredzēt triju mēnešu kompensāciju, lai viņiem būtu zināms nodrošinājums, kamēr atrod citu darbu.