N.Ušakovs, kurš bērnību un skolas gadus pavadīja Imantā, atzīst, ka tikai pa- visam nesen savu dzīvesvietu piereģistrējis Carnikavas novadā. «Tas bija personisku motīvu dēļ, man Rīgā nav neviena īpašuma, es Rīgā īrēju dzīvokli,» stāsta deputāts. Viņš šajā solī nesaredz neko pretrunīgu, jo «to man likums atļauj». Kā liecina Saeimas interneta mājaslapā pieejamā statistika, šo kompensāciju viņš sācis saņemt 2007.gada augustā. Šī gada februārī un janvārī viņš saņēma 485, martā - 421 latu.
Par kompensāciju piešķiršanu atbildīgās Saimnieciskās komisijas vadītājs Vilnis Edvīns Bresis (ZZS) stāsta, ka deputāti atnes dokumentus par dzīvokļa īri un, pamatojoties uz tiem, tiek piešķirtas kompensācijas. Taču nekādas «izmeklēšanas» par to pamatotību netiek veiktas. «Ētika jau ir cita kategorija, es droši vien tā nedarītu,» piebilst deputāts. Saeimas kancelejā Dienai sacīja, ka tā tikai izpilda Saimnieciskās komisijas pieņemto lēmumu par kompensāciju piešķiršanu. «Tā ir gaumes lieta. Tas ir atkarīgs no cilvēka audzināšanas un attieksmes,» tā N.Ušakova rīcību vērtē Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vadītājs Sergejs Dolgopolovs (SC).
Šobrīd dzīvojamās īres kompensācijas saņem 37 no citām Latvijas vietām ievēlētie Saeimas deputāti. Saeimas kārtības rullis nosaka, ka šādu kompensāciju var saņemt deputāti, kam nav dzīvesvietas Rīgā. Martā šīs kompensācijas svārstījās 210-485 latu robežās. Tās, piemēram, saņēmuši Gundars Daudze un Guntis Blumbergs (abi ZZS) no Ventspils, Jānis Lagzdiņš (TP) no Liepājas un Jānis Dukšinskis (LPP/LC) no Daugavpils.
Tā nav pirmā reize, kad kompensāciju piešķiršana kļūst par Saeimas deputātu klupšanas akmeni. Neilgi pēc 9.Saeimas ievēlēšanas atklājās, ka vairāki deputāti īrējuši dzīvesvietu no radiniekiem. Bez dzīvojamās platības īres kompensācijas vēl deputātiem tiek apmaksātas telefonsarunas (77 lati), reprezentācijas izdevumi (135 lati) un transporta izdevumi (janvārī tie svārstījās no 58 līdz 375 latiem). Vairāki parlamentārieši kā savus palīgus nodarbinājuši ģimenes locekļus.
Jāpiebilst, ka Latvijas parlamentārieši nav vienīgie, kas mēģinājuši gūt labumu uz nodokļu maksātāju rēķina. Lielbritānijā pagājušajā nedēļā raisījās dikusijas, ka būtu jāmaina deputātiem kompensējamo izdevumu sistēma. Uz tām mudināja atklātībā nonākusi informācija, ka naudu attaisnojamiem izdevumiem deputāti izmantojuši privātu labumu gūšanai. Dažs ticis pie televizoriem un mūzikas atskaņotājiem, cits - pie mēbelēm, suņu barības un apmaksātas peldbaseinu tīrīšanas un veļas mašīnas remonta.