Izvēle plaša
Mēdz teikt, ka skopais maksā divreiz, tāpēc rūpīgi jāapsver loga izvēles kritēriji, jo logs parasti kalpo, kā minimums, 10 līdz 20 gadu. Neatkarīgi no tā, vai izvēlēti lētākie plastmasas logi, izturīgie alumīnija vai estētiskie koka logi, pamatā siltuma un skaņas izolāciju nodrošina stikla pakete. Mūsu klimatiskajos apstākļos piemērotākie ir triju stiklu pakešu logi, it sevišķi, ja ēka atrodas vietā, kur bieži pūš stiprs vējš. Šāds logs būs arī ar lielāku skaņas izolāciju, kas ir svarīgs faktors, ja ēka atrodas, piemēram, trokšņainas pilsētas ielas malā. Jo mazāka būs siltumvadība logam, jo siltāks būs telpā. To apzīmē noteikts rādītājs. A. Sirmačs iesaka - Latvijas apstākļiem tam jābūt vismaz 1,3, bet ideāli, ja tas ir 1,1 vai 1,0.
«Ir prātīgi šobrīd samaksāt dārgāk, bet izvēlēties siltumefektīvāko variantu, jo, ietaupot uz apkures izdevumiem, šķietami pārmaksātā summa ātri vien atpelnīsies,» ir pārliecināts SIA Windows Factory direktors Zemgus Liepa un iesaka pievērst uzmanību arī pārējiem tehniskajiem rādītājiem, profilu veidam un tā tālāk, kā arī noskaidrot valsti, kur tie ražoti.
«Ja pircējam rodas šaubas par uzņēmuma piedāvājumu, var vērsties Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācijā, kuras speciālisti sniegs skaidrojumus par konkrētā uzņēmuma reputāciju,» rekomendē Z. Liepa.
Runājot par koka, plastmasas vai alumīnija izvēli, jāņem vērā estētiskais faktors - vai tie kalpos jaunai mājai, padomju laika ēkai vai guļbūvei, vai vēsturiskās pilsētas centra namam. Iespējams materiālus arī kombinēt, piemēram, izvēlēties koka vai plastmasas iekšpusi un alumīnija ārpusi.
Jāņem vērā arī, kurā debess pusē logi atrodas, jo, iekļūstot saules gaismai, telpa būtiski sasilst, it īpaši, ja saule bieži iespīd pa logu, skaidro A. Sirmačs. Lai vasarā pasargātu telpu no pārkaršanas, viņš iesaka logus aizsegt ar piemērotām žalūzijām vai markīzi.
Pret zagļiem
Svarīgs aspekts logu izvēlē ir drošība. Z. Liepa stāsta, ka parastu logu bez drošības sistēmas elementiem kramplauzim pa spēkam atmūķēt pāris minūtēs, tāpēc ieteicams iestrādāt īpašu mehānismu, kas neļaus tik vienkārši logu uzlauzt.
Arī pašu stiklu var apstrādāt ar lamināta pārklājumu, lai to nevarētu izsist. Drošības sistēmām ir dažādas kategorijas un arī cenas. Arī laika apstākļus zināmā mērā var pieskaitīt pie drošības, tāpēc Z. Liepa uzsver, ja cilvēks ir tehnoloģiju cienītājs un baidās, piemēram, no lietus, loga rokturi ir iespējams aprīkot ar tā dēvēto inteliģento sensoru, kas reaģēs un signalizēs, kad sāks līt.
Būtiska ir ventilācija
Ļoti būtiski arī, cik pareizi logs iebūvēts. «Senāk, projektējot ēku, gaisa pieplūde bija paredzēta caur loga rāmi. Modernais logs turpretī ir supernoblīvēts, tajā nav ne mazākās spraudziņas, nav kur gaisam pieplūst. Veidojas kondensāts, nereti arī parādās pelējums. Tāpēc telpa pastāvīgi jāvēdina. Ir iespēja logu aprīkot ar ziemas vēdināšanas rokturīti, kas pagriežas 45 grādos, ļaujot blīvgumijai atslābt. Tas gan nevar kalpot par pilnvērtīgu gaisa cirkulācijas nodrošinātāju, tāpēc pirms loga iebūvēšanas jākonsultējas ar speciālistu un jāapsver optimālākās ventilācijas sistēmas izveide,» iesaka Z. Liepa.