Ja lēmēja būtu 12. Saeima, kur aptuveni 40% deputātu jauni, es, protams, šo likumu noraidītu. Bet līdzšinējā vēl strādā, pret izmaiņām nobalsoja tikai ceturtā daļa deputātu, līdz ar to nebija jēgas sūtīt atpakaļ - Saeima tik un tā to pieņemtu. Un tad ko labot jau būtu daudz sarežģītāk. Tagad ir laiks līdz 1. janvārim, kad jaunā Saeima likuma nepilnības var novērst. Turklāt būtiski, ka šiem grozījumiem nav atpakaļejoša spēka un tie attiektos tikai uz tiem kredītņēmējiem, kuri būtu pēc 1. janvāra. Par to gan daudz nav runāts, daļa sabiedrības to nezina.
Tātad neatbalstāt nolikto atslēgu principu?
Būtu grūti pieņemt ko sabiedrības nākotni vēl negatīvāk ietekmējošu. Norma attieksies uz mājokļiem cenā līdz 142 tūkstošiem eiro. Tā ir krietni lielākā daļa no visiem mājokļiem. Tas nozīmē, ka ārpus Rīgas un lielajām pilsētām hipotekārā kreditēšana vispār nenotiks. Būs augstas procentu likmes un pirmā iemaksa. Kā varēs piesaistīt cilvēkus darbam reģionos? Likuma izmaiņas ir vēl viens liels solis emigrācijas veicināšanā.
Lasīju par Amerikas pieredzi - tur vairākos štatos tāda norma pastāv. Pirmā iemaksa ir vidēji 40-50%. Tas ir ārkārtīgi daudz. Saeimā, pieņemot likumu, bija skaļas runas par jaunajām ģimenēm, pirmo, vienīgo mājokli, bet ierobežojums faktiski attiecas uz visiem - tās atsevišķās grupas vispār nav pieminētas. Man nav pieņemama pati pieeja - kāpēc ierobežot lielu sektoru, uzlikt žņaugu visiem, kas grib uzlabot savus dzīves apstākļus?
Es nezinu, vai deputāti tiešām nesaprata, par ko lemj? Var jau visu norakstīt uz priekšvēlēšanu laiku, bet nevar taču sagraut nākotni veselai paaudzei! Ko mēs gribam - vēl lielāku emigrāciju un no cilvēkiem tukšākus laukus? Ja nevarēs ņemt hipotekāro, tā vietā izvēlēsies patēriņa kredītu, tas būs uz īsāku periodu un augstāku likmi, bet tāpat pret īpašumu ķīlu un tas novedīs pie vēl dramatiskākām sekām. Kāpēc uz to jāprovocē?
Šo jautājumu pārrunāšu, arī tiekoties ar partijām valdības veidošanas gaitā.
Tad runājam par valdības veidošanu. Cik aktīvi plānojat iesaistīties ministru izvēlē?
Tieši tā - aktīvi iesaistīšos. Kaut vai šī situācija, ko nupat pārrunājām, budžets, nākošgad paredzētā prezidentūra ES Padomē - tas uzliek pienākumu ministru amatos izvēlēties cilvēkus, kas zina savu nozari. Es domāju, ka partijas, kas ieguvušas lielāko pārstāvniecību Saeimā, ir gana pieredzējušas, labi saprot situācijas nopietnību. Tāpēc gribu ar visām tikties, lai pastāsta, vai spēj ar citiem vienoties un kurš būs reālais premjera kandidāts.
To jau priekšvēlēšanu laikā netrūka!
Bija lokomotīves - saraksta vilcēji, bet vajag premjeru. Tāpēc tas ir sarežģīts jautājums, kurš īsti būs Saeimas vairākumam akceptējams valdības vadītājs un kas būs ministru amatos. Es domāju, ka veselības ministra amats vispār būs tāds, pēc kura neviens ļoti netieksies.
Arī uz izglītības un zinātnes ministra amatu diez vai kāds rausies.
Jā, tāpat arī uz finanšu - zinām, ka aizsardzībai jāpiešķir papildu finansējums (par to, es domāju, nebūs strīdu), jautājums: kam ņems nost pie krītošas ieņēmumu līknes? Es saprotu Vilka kungu, kas nevēlas turpināt darbu šajā amatā.
Minējāt premjera kandidātus. Vai, jūsuprāt, arī pašreizējā valdības vadītāja vēlēšanās vairāk bija kā lokomotīve, nevis reāla pretendente uz premjera amatu?
Man nav nekas pret Straujumas kundzi, viņa premjeres darbu ir veikusi godprātīgi. Ja viņa gatava uzņemties valdības vadību arī turpmāk, domāju, ka atbalsts viņai būtu. Bet vai viņa to gribēs... tas ir jājautā pašai.
Saistībā ar prezidentūru ES Padomē mainās prasības pret premjera kandidātu?
Tas drīzāk jautājums, vai viņai tīri personīgi būs vēlme turpināt šo darbu. Es vados pēc tā, ka viņa strādāja ļoti sarežģītā laikā, tika kritizēta arī par to, ko centās darīt ļoti labi. Tāpēc ir nedēļa laika - lai partijas iekšienē un savā starpā visu izrunā. Ja no sešām Saeimā tikušām partijām būs tādi, kas atnāks un teiks: esam vienojušies par premjera kandidātu, mums ir vairākuma atbalsts, konkrēti pretendenti uz ministru vietām, tā būs konkrēta runa.
Pēc kādiem kritērijiem vērtēsiet jaunos ministrus?
Pēc iepriekšējās darbības rezultātiem, spējas pildīt savus pienākumus. Arī līdzšinējā valdībā daži sevi ļoti labi parādījuši, kā, piemēram, kultūras ministre, ko es ar lielāko prieku redzētu šajā amatā arī turpmāk.
Kuru vēl?
Tas ir partiju jautājums. Es negribu vairāk nevienu minēt, lai nesaka, ka es, vienu ceļot, otru pazeminu.
Kā risināt problēmu ar pielaidēm valsts noslēpumiem?
Kad būs skaidri kandidāti, lūgšu atbildīgās iestādes sniegt savu viedokli. Valsts prezidenta amata pretendentu izvērtēšanā tā bija, kāpēc arī tagad nevarētu tā darīt? Lai neiestātos pēc tam nestabilitātes situācija un spekulācijas - būs pielaide vai ne.
Var taču arī tad būt spekulācijas, ka varas partija caur dienestiem regulē, kuri partneru izvirzītie amata pretendenti der, kuri tādi, par kuriem «kaut kas varētu būt».
Tad jau nebūtu jēgas tādus dienestus turēt. Tomēr ir jātic!
Ministriem vajadzētu būt partiju, kas tos virza, biedriem, vai var būt pieaicināti no malas?
Man šķiet, pareiza pieeja bija Laimdotas Straujumas gadījumā - partija aicina amatā un vienlaikus piedāvā kļūt par biedru. Tad ir abpusēja atbildība.
Kaimiņvalsts televīzijā šobrīd aktīvi ziņo, ka uzvarēja Saskaņa, tā arī veidošot valdību. Pie mums par to pasmīn, taču jautājums paliek: cik lielas iespējas, ka Saskaņa varētu iekļauties valdībā?
Arī Saskaņa ir Latvijas pilsoņu ievēlēta, arī viņiem tiek dots tāds pats laiks un tādi paši noteikumi - lai darbojas, ja spēj, lai vienojas ar Saeimā iekļuvušām partijām par vairākuma izveidi.
Tas gan maz ticams, ņemot vērā, ka esošajai koalīcijai jau ir vairākums. Taču, ja partijas nespēs vienoties, piedāvāsiet savu premjera kandidātu?
Vairākuma atbalsts nepieciešams arī tad, ja es izvirzu kandidātu. Jaunajā Saeimā ir četras partijas ar pietiekamu pieredzi, tās saprot situāciju, zina, ar kuriem kopā var izpildīt savus vēlētājiem dotos solījumus, ar kuriem ne.
Pieredzei ir nozīme?
Pagājušās Saeimas sākums parādīja - ja tev nav izglītības un pieredzes, rezultāts ir, maigi sakot, bēdīgs. Redzam, kur dažas ministrijas nokļuvušas un kāds darbs jāpieliek, lai tās dabūtu vismaz tajā līmenī, kur bija. Tāpēc es ceru, ka neviens nebūs gatavs eksperimentēt.
Kā domājat, valdību ātri izdosies izveidot?
Saeimā ievēlēto vairums ir gana pieredzējuši, ceru, ka jau nākamnedēļ varēsim runāt par konkrētām iespējamās valdības aprisēm, konkrētiem cilvēkiem. Vismaz tāda ir mana vēlme.