«Skaidrs, ka kaut kur ģimenes budžetu noteikti samazināsim, nepirksim lietas, kas varbūt nav tik nepieciešamas, bet, kas attiecas uz skolas lietām un sportiskām aktivitātēm, tur investēsim,» saka Rīgas Valsts tehnikuma pasniedzējs Uldis Doniņš, kurš iepērk skolas lietas jaunākajai meitai. Viņš ir pārliecināts, ka uz grāmatu rēķina netaupīs un grūti laiki nebūs iemesls tam, lai nepirktu nepieciešamās skolas lietas. Arī Rīgas Kultūru vidusskolas 10.klases skolniece Dita Cellere teic, ka ģimene šogad plāno mazāk tērēt pārtikai un dažādām saimniecības lietām, bet grāmatas būs prioritāte. Viņas vecāki šo septembri izjūt īpaši smagi, jo, sākot mācīties vidusskolā, Ditai jāpērk teju visas mācību grāmatas.
Pensionētā skolotāja Janīna Ramute iepērk darba burtnīcas un grāmatas mazdēlam. Tās vajagot, lai palīdzētu mazdēlam mācīties. Viņa nolēmusi iegādāties savu komplektu, lai puikam nav jāstaipa grāmatas līdzi. Savukārt divu skolēnu mamma Sandra Apine stāsta, ka šobrīd, kad bērni mācās pamatskolā, sagādāt skolai nepieciešamo neesot nemaz tik grūti, jo vairs nav jāpērk tik daudz mācību grāmatu kā sākumskolā. «Tagad pārsvarā lielie pirkumi saistīti ar darba burtnīcām,» norāda S.Apine. Skolas nodrošinātās grāmatas esot milzīgs atspaids, jo tagad var atļauties nopirkt bērniem literatūru ne tikai skolai, bet arī atpūtai. S.Apine teic, ka ir svarīgi, lai bērnam būtu arī tādas grāmatas, kas māca ne tikai akadēmiskas zinības, bet arī parāda, kā uzkāpt kokā un uzsmērēt sviestmaizi. Tādēļ viņas piektklasnieks nupat ticis pie rokasgrāmatas puikām. Arī Zvaigznes ABC grāmatu veikala vadītāja Irēna Peško apstiprina - tā kā grāmatas nodrošina skolas, vecāki vairāk sākuši tērēt mācību līdzekļiem - enciklopēdijām, mācību palīgiem.
Arī Inese Klūga, kura šogad skolai gatavo divus vecākos bērnus, atzīst, ka lielu tēriņu nav. Skola, kurā mācās abi bērni, iesaistījusies grāmatu mainīšanas akcijā, tāpēc daļa grāmatu tiks iemainītas, daļu nodrošina skola un jānopērk būšot vien dažas. Vēlmi kooperēties izteikuši arī kaimiņi, kam ir vecāki bērni, tomēr, par nelaimi, neviena no nepieciešamajām grāmatām viņiem nav derējusi. Ar līdzīgu problēmu I.Klūga sastopoties katru gadu, jo grāmatas, ko nodrošina skola, paliekot tās pašas, savukārt tās, kas jāpērk pašiem, ik gadu mainās.
Brāļi Jēkabs un Filips mācīsies Majoru pamatskolas sestajā un septītajā klasē. Puikas teic, ka neizjūt, ka vecākiem šogad būtu grūtāk viņus palaist skolā, jo visu, kas nepieciešams, nopirkšot. Tomēr, tā kā valstī ir krīze, uz kaut ko jātaupa būs, spriež puikas. Viņi gatavi atteikties no dažādām izklaidēm, iztikšot arī ar veco skolassomu.