Kā uzsver Finanšu ministrijas (FM) Nodokļu politikas departamenta vadītāja Daina Robežniece, iespējai darba automašīnu lietot arī personīgām vajadzībām ir ne tikai morāla, bet arī materiāla vērtība, tādēļ no šī papildus gūtā labuma ir jāmaksā nodoklis. Šī labuma nosacītā vērtība tiks noteikta 150 latu apmērā - šī summa tiks pieskaitīta ar nodokli apliekamajā ienākumā. Kopējais nodokļu slogs darbiniekam un darba devējam būs 81 lats.
Pamatojot nodokļa nepieciešamību, FM skaidro: ja auto tiek pirkts ar uzņēmuma vārdu, par to netiek maksāts PVN, arī ar mašīnas uzturēšanu saistītie izdevumi tiek norakstīti firmai, kas samazina budžeta ieņēmumus. «Mums ir nodokļu maksātāji, kas neveic nekādu saimniecisko darbu, viņiem pamatkapitāls ir divi tūkstoši latu, bet uz šo uzņēmumu ir nopirkts auto par 100 tūkstošiem, visi uzdevumi norakstīti uz saimniecisko darbību, apliekamais ienākumus tuvu nullei, nodokļu nav,» teic D.Robežniece. Pēc viņas teiktā, darba devējiem pašiem godprātīgi būs jāveic visi aprēķini un jāsamaksā sava nodokļu daļa, taču kritēriji, kā noteikt, vai auto tiek izmantots tikai darba vajadzībām, vēl ir izstrādes procesā. «VID ir iespējas šo izkontrolēt, taču šīs iespējas ir jāpilnveido,» atzina FM pārstāve un piebilda, ka, piemēram, Igaunijā, no kuras FM noskatīja šo modeli, ir doma dienesta automašīnām sekot, izmantojot satelītu.
«Manā guļamrajonā apmēram divas trešdaļas auto, kas stāv pie mājām, ir trafaretētas. Es domāju, ka vienā vakarā man vienkārši vajadzēs paņemt lukturīti, pierakstīt numurus un paziņot, kuras mašīnas tur stāvējušas,» ironiski teic FM pārstāve.