Radot šādu iespēju - māmiņām turpināt mācības, bet mazuļiem tajā laikā tapt aprūpētiem -, Cēsu 2. vidusskola un Cēsu pašvaldība neslēpj «galvu smiltīs», ka arī jaunām mātēm dzimst bērni, un uzskata, ka viņas jāatbalsta skolas beigšanā, saka Dienas aptaujātie speciālisti. Sniedzot redzamu palīdzību jaunajiem vecākiem, var arī uzlabot dzimstību, nevis turpināt abortu līkni. Madara nav vienīgā māmiņa Cēsu 2.vidusskolā. Šāda īpaša māmiņu istaba, kur pa dienu un vakarā auklītes uzraudzībā atradīsies bērni (no zīdaiņa vecumam līdz pirmsskolas vecumam un nedaudz vecāki), varētu būt nepieciešama ap desmit bērniem.
Nedrīkst atgrūst
Dienas plūsmā, kur mācās dienas vispārizglītojošās un vakara maiņas audzēkņi, ir ap 10 meiteņu, kas nesen dzemdējušas bērnu. Vairākums jaunas - no 18 līdz 20 gadiem. Uz vakara maiņu ierodas arī daudzas vecākas māmiņas, kurām ir pat divi trīs bērni.
«Šāda istaba māmiņām ir ļoti vajadzīga. Kad piedzimst bērniņš, jauno māmiņu nedrīkst «norakstīt» - nedrīkst atstāt vienu ar savām rūpēm. Ja viņai palīdz, viņa gan mācību procesā, gan sabiedrībā nejutīsies atstumta,» saka Ineta Lāce-Sējāne, Cēsu 2. vidusskolas direktores vietniece. Par biedējošu viņa sauc statistiku par abortu skaitu jaunām sievietēm. Ja jutīs, ka viņas atbalstīs, nevis izslēgs, par abortu visdrīzāk neizšķirsies. Protams, audzēknēm neesot viegli, audzinot mazuli, taču skolotāji izturoties saprotoši arī pēc negulētām naktīm.
«Varu tikai pateikties skolotājiem,» saka Madara, kura nu mācās 12.klasē un interesējas, kurā augstskolā stāties. Pirms reorganizācijas, kad pērn Cēsu 2. vidusskolā apvienojās vidusskola un vakarskola - iepriekš vakarskolā Gaujas ielā bija māmiņu istaba. Auklītes nebija, māmiņām vajadzēja sarunāt kādu, kas par mazuli parūpējas mācību laikā, piemēram, draudzeni vai radinieci. Pārceļoties uz Valmieras ielu, māmiņas mazuļus varēja kādu laiku atstāt īpaši pielāgotā telpā. «Šogad pašvaldība atrada iespēju, ka uz stundu apmaksu pieņemta aukle,» saka I. Lāce-Sējāne. Māmiņu istabas projekts tapa par Cēsu novada pašvaldības un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas līdzekļiem.
Dzirdēta arī kritika
Cēsu novada domes vadītājs Gints Šķenders (TP) saka - «dzīve parādījusi, ka tāda ir nepieciešama, tādēļ tas ir tikai normāli, ka mums skolā ir māmiņu istaba». Pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists Andris Vanadziņš stāsta: «Nācies dzirdēt - skolniecēm bērni un pašvaldība vēl atbalsta! Varu tikai teikt, protams, ka šīs māmiņas ir jāatbalsta.»
Tā ir ļoti apsveicama iniciatīva, un tāda iespēja varētu palīdzēt vairāk nekā 400 Latvijas nepilngadīgajām māmiņām, ja arī citas pašvaldības radītu līdzīgas māmiņu istabas, saka Iveta Ķelle, ģimenes plānošanas un seksuālās veselības asociācijas Papardes zieds vadītāja. Esot saņemtas ziņas par dažām skolām, kuras «korekti vai mazāk korekti» pat aicina jaunās māmiņas pamest skolu. Arī portāla mammam.lv/tetiem.lv līdzautore Sindija Meluškāne saka - noteikti atbalstu šādu projektu, «tāpēc, ka dzīves realitāte ir tāda, kāda tā ir, meitenēm arī pusaudžu gados dzimst bērni, tāpēc ļoti pozitīvi ir tas, ka skola viņas atbalsta».