Ceturtdien viņš un vēl pieci brīvprātīgie dosies uz pētījumu centru Maskavas apkaimē, kur sāksies 520 dienu ilgs eksperiments. Ekipāžas komandieris A. Sitevs un viņa kolēģi tiks ievietoti slēgtā telpā, lai pieredzētu apstākļus, kādi gaidāmi kosmonautu ceļojumā uz Marsu. Eksperimentā piedalās trīs brīvprātīgie no Krievijas, pa vienam no Itālijas, Francijas un Ķīnas.
Pārbaudījums psihei
Brīvprātīgajiem būs jāpiemērojas kosmonautu dzīves apstākļiem, taču atšķirībā no profesionāliem kosmonautiem viņiem nenāksies uzturēties bezsvara stāvoklī. Uzturā būs jālieto kosmonautu pārtika, bet nomazgāties varēs tikai reizi desmit dienās.
Eksperimenta mērķis ir pārbaudīt ilgstošas izolācijas ietekmi uz dalībnieku fizisko un garīgo stāvokli. Zinātnieki spriež, ka grūtākais uzdevums būs psiholoģiskā līdzsvara saglabāšana. «Ja slēgtā telpā visu laiku nākas kontaktēties ar vieniem un tiem pašiem cilvēkiem, ātri vien kļūst redzamas viņu paražas un rakstura iezīmes. Tas var kaitināt, izraisīt dusmas, pat agresijas lēkmes,» aģentūrai AP stāsta psihoterapeits Mihails Bariševs. Pirms desmit gadiem līdzīgā eksperimentā radās nopietnas problēmas, jo divi krievi esot sakāvušies, bet kanādiete žēlojās, ka ekipāžas komandieris viņai seksuāli uzmācies.
Šoreiz visi eksperimenta dalībnieki ir vīrieši. «Tas būs nopietns pārbaudījums. Mēs neredzēsim savus tuviniekus un draugus, tomēr domāju, ka tas būs lielisks laiks mūsu mūžā,» stāsta ķīnietis Vans Jue. Saziņa ar eksperimenta vadītājiem būs apgrūtināta, lai atveidotu reāla kosmosa ceļojuma apstākļus. Pagājušogad jau sekmīgi tika īstenota programmas Mars 500 iepriekšējā fāze - brīvprātīgo komanda nodzīvoja slēgtā vidē 105 dienas. Tomēr tagad eksperimenta dalībniekus gaida daudz grūtāks uzdevums.
Jāgaida vēl 25 gadi
Diez vai kāds no šiem eksperimenta dalībniekiem piedalīsies īstā lidojumā uz Marsu, jo tas ir tālākas nākotnes jautājums. ASV prezidents Baraks Obama nesen paziņoja, ka amerikāņi varētu nosūtīt astronautus uz Marsu aptuveni pēc 25 gadiem. Taču arī tagadējā eksperimenta dalībnieki uzskata, ka būs devuši būtisku ieguldījumu šajā projektā.
31 gadu vecais francūzis Romēns Šarls prāto: «Ja es varēšu ielikt savu mazo ķieģelīti šajā lielajā mūrī, kas savienos Zemi un Marsu, būšu ļoti lepns. Cerams, mani mazbērni kādu dienu dosies uz Marsu un es varēšu viņiem stāstīt: «Es piedalījos šajā projektā.»»