Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -3 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

Meklējam vadītāju?

Viedokļi, ka Aijas Zariņas kliedzoši ekspresīvie 80. gadu darbi ir pulka labāki par jaunākajiem, dzirdēti ne reizi vien, taču diez vai tie paši spriedēji būtu sajūsmā, ja viņa šodien gleznotu tieši tāpat kā tolaik. Priekšstats, ka māksliniekam allaž jāmeklē jaunais, nevis jāštancē reiz atrasta formula, ir veiksmīgi pārdzīvojis gan modernisma novāciju kultu, gan vēlāko konceptuālo vēstījumu, sociālā aktīvisma un hibrīdu izpausmju uznācienu.

Tiktāl viss kārtībā, lai gan pašreizējais New Age inspirētais ilustratīvisms arī var šķist tuvojamies aprobētai formulai. Jaunā izstāde ar panaivi bērnišķīgajām figūrām un skaidrojošajiem tekstiņiem, kā tieši darbus saprast, tajā iekļaujas perfekti, turpinot iepriekšējo projektu (Sarunas par mākslu Rīgā, 2004; Princese uz zirņa, 2007; Daugaviņa, 2008) pasaules labošanas patosu.

Kultūra kā garnējums

Nav šaubu, ka dažnedažādas stratēģijas un modeļi, kas pretendē uz ilgtspējību, sociālu atbildību, ekoloģisku apziņu u. tml., ir neiztrūkstoša laikmetīgās mākslas projektu sastāvdaļa. Cita tieši šeit aktuāla nianse, kuras varbūt nebija nosacīti treknajos gados, ir kultūras lomas izcēlums; sabiedrībai, kas, izrādās, kultūru pamatā uzskata par neobligātu garnējumu ekonomiskās labklājības tortei, der atgādināt, ka tā var un tai vajag būt kam vairāk - piemēram, eksistenciālai nepieciešamībai (kaut vai daļai sabiedrības). Teosofijas guru Nikolaja Rēriha senais sauklis «Miers caur kultūru» aktualizējas jaunā kontekstā: jau Arsenāla zāles priekštelpā skatītāju uzrunā lozungs «Kultūra ir mūsu tēvs» (drīzāk gan «ir» vietā iederētos «jābūt»...). Tomēr jāatzīst, ka ne viss, kas uzrakstīts skan gandrīz neapstrīdami, tāpat pārliecinās vizuāli. Ar milzu arhetipisko slodzi apveltītais tēva jēdziens tā pārtop visgudrā skolotāja, audzinātāja tēlā, kas, lūkojoties augšup, parastos ļaudis kā bērniņus ved pareizajā virzienā (skatoties tikai zvaigznēs, bet ne zem kājām, kā zināms, var arī dziļi krist). Teksts, protams, var sacīt, ka vadītājs taču ir kultūra, nevis kāds politisks diktators, tomēr tēls papilnam atklāj vārdos ieslēptos zemūdens akmeņus - augsto ideju nesēji arī ir cilvēki, līdz ar to ierobežoti savā izpratnē.

Gleznā Mans tēvs (2012) cilvēciņi raugās kādas augšā sēdošas būtnes virzienā, kas atgādina gan hrestomātiskos citplanētiešus, gan Senās Ēģiptes reljefus, kur monoteisma ieviesējs faraons Ehnatons kopā ar saviem ļaudīm pielūdz staraino saules disku. Vai ilgas pēc kāda «augšā», kas visu zina labāk, drīzāk nav pārvarams kavēklis? Pat neminot zināmo «tautu tēvu», vārdā Josifs Visarionovičs, arī «labais» latvju tautas tēvs Kārlis Ulmanis savulaik radināja pakļauties autoritātēm un nepieaugt lieliem. Protams, pieaugšana un atskārta, ka visas reliģijas u. c. varas un kontroles sistēmas ir cilvēku radītas un tāpēc diskutablas, bet savas eksistences jēga jārada pašam, nav nekas pārāk patīkams. Bet visai nepatīkami, kā noskaidrots, ir jau piedzimt šai pasaulē.

Nacionāli ideālā pilsēta

Ļoti būtisks Zariņas pārstāvētajā ezoteriskajā doktrīnā ir nacionālais jautājums. Darbā Mēs (2012) visai sportisks vīrietis, ar vienu roku turēdamies «augšā» (Dieva rokas motīvs), pie otras tur bērneļu rindu, padusē pasitis sējumu ar uzrakstu Tautas gara mantas. Kurā brīdī «tautas» gara manta pārtop jau indivīda radītā? Vienā no skaidrojumiem minētās tautasdziesmas un Bībele neatbild uz jautājumu, kas tad paliek ārpusē kā nepietiekami vērtīgs. Gleznās sastopamie Antiņš, Lāčplēsis, Staburags liecina par orientāciju uz XIX gadsimta nacionālā romantisma stūrakmeņiem (Lāčplēsis gan manāmi atšķiras ar «agrākās» Zariņas vairāk pašpietiekamās gleznieciskās formas atblāzmu). «Līgojot un dziedot mūsu gars apvienojas, un mēs apzināmies, ka esam vienota būtne - Latvijas tauta» (Līgo, 2012). Lai arī priekšstatam par tautu kā organismu ir pretrunīga vēsture, kuras peripetijas te nav vietas iztirzāt, par tā piemērotību šodienas apstākļiem var mazākais strīdēties. Ja tauta ir organisms, tad sabiedrība - ģimene: «Sabiedrības vadītājs ir tikai tas, kas redz visus tās locekļus kā savu ģimeni» - ilustrējot idilliski rokās sadevušos ļaužu pulciņu (Ģimene, 2011). Var jau šķist, ka racionāli līgumisks sabiedrības organizācijas modelis ir kļūdains, bet vai tiešām izeja ir pirmsvalstiskā cilšu sabiedrībā? Nākotnes pilsēta (2011), atkal jau rādot kādu vizionāru tēvu, kura ideju mākonī laikam jāsaskata ideālās pilsētas torņu (?) apveidi, atsauc atmiņā karstas diskusijas kādas ārzemju mājaslapas komentāru daļā. Tur arī ganās savi ķengu rakstītāji, tomēr reizēm gadās pārsteidzoši saturīgas domu apmaiņas par «labāku sabiedrību» jeb pašreizējā kapitālisma alternatīvām. Viens no diskutētājiem kategoriski uzstāja, ka neviens nedrīkst kritizēt viņa utopiskos «labākas nākotnes» projektus, ja reiz pašiem neesot ko piedāvāt pašreizējās sistēmas vietā. Savukārt oponents, kuram gribētos pievienoties, pastāvēja uz savu - pat nezinot nekā labāka, jāpatur tiesības kritizēt idejas, kas nelāgo realitāti praksē var pasliktināt vēl vairāk.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?