Turot rokās plakātus ar uzrakstiem un narkobandu upuru attēliem, protestētāji klusējot devās cauri pilsētas centram uz prezidenta pili, lai aicinātu valsts galvu aizvākt no Meksikas lielāko pilsētu ielām vairāk nekā 50 tūkstošus karavīru, kuri tur tika izvietoti 2006. gada decembrī pēc nupat ievēlētā prezidenta F. Kalderona rīkojuma. Tādējādi viņš vēlējās dot spēcīgu prettriecienu narkokarteļiem, kuri cīņā par ienesīgo ASV narkotiku tirgu slaktēja cits citu un nevainīgus cilvēkus.
Kopš F. Kalderona pasludinātās cīņas pret karteļiem ir nogalināti vairāk nekā 35 tūkstoši cilvēku, tomēr daži analītiķi lēš, ka narkokaru upuru skaits jau sen kā ir pārsniedzis 40 tūkstošu atzīmi.
Protestētāju līderis dzejnieks Havjers Sicilia, kura dēls šī gada sākumā kļuva par kārtējo narkokaru upuri, uzskata, ka Meksika ir kļuvusi par valsti bez likuma varas. «Meksika no tolerantas un demokrātiskas valsts ir kļuvusi par autoritāru valsti,» uzrunājot klātesošos, sacīja H. Sicilia. «Mums tā ir jāatjauno.» Prezidents aizstāv savu stratēģiju un uzsver, ka nav reālas alternatīvas, kā cīnīties pret nežēlīgajiem un labi bruņotajiem karteļu kaujiniekiem.
H. Sicilia arī aicina izmainīt nacionālo drošības likumu, lai miermīlīgajiem iedzīvotājiem sniegtu lielāku aizsardzību pret drošības spēkiem, kuri nereti spīdzina un nogalina cilvēku, kas nemaz nav saistīti ar karteļiem, raksta BBC.
Aktīvista kritiķi uzskata, ka viņš valstī notiekošajā asinsizliešanā maldīgi vaino valdību, nevis vēršas pret narkobandām, kas pirmām kārtām esot atbildīgas par ilgstošo vardarbību, kas kā nāve ar savu aso izkapti turpina pļaut tūkstošiem dzīvību.