Rīgā +24 °C
Otrdiena, 24. septembris
Agris, Agrita

Melburnas kortos jauni čempioni

Ar negaidītu Šveices tenisista Staņislasa Vavrinkas uzvaru kungu vienspēļu turnīrā svētdien noslēdzās Austrālijas atklātais tenisa čempionāts. «Tā ir jocīga sajūta. Esmu redzējis tik daudz finālu. Vienmēr cenšos noskatīties Grand Slam turnīru finālus, jo tur spēlē vislabākie. Nebiju domājis spēlēt Grand Slam finālā. Nebiju pat cerējis tajā uzvarēt. Taču to paveicu,» šveicietis uzvaru pār pasaules pirmo raketi spāni Rafaelu Nadalu raksturoja kā sapņa piepildījumu. Sapni piepildīja arī ķīniete Lī Na, kura Melburnā ar trešo piegājienu beidzot uzvarēja finālspēlē.

Pusfinālā Rafaels Nadals pārliecinoši sakāva Vavrinkas tautieti Rodžeru Federeru, kurš allaž ienāk prātā pirmais, domājot par Šveices tenisu. Vavrinkas iekļūšana finālā bija negaidīta, un tikpat pārsteidzoša bija viņa uzvara tajā. Nadalam gan nācās cīnīties ne tikai ar pretinieku, bet arī ar muguras sāpēm, kas viņu pārsteigušas iesildīšanās laikā. «Tā ir dzīves un sporta sastāvdaļa, taču šobrīd nav īstais brīdis par to runāt. Šobrīd varu tikai apsveikt Stenu [Vavrinku], kurš parādīja neticamu sniegumu un šo titulu ir pelnījis,» Nadals pēc spēles aicināja novērtēt pretinieka spēli, nevis paša savainojumu. Spānis ārsta palīdzību divreiz lūdza otrā seta gaitā, kad dažbrīd spēlēja ar sāpju asarām acīs. Tiesa, tas neliedza pēc diviem zaudētiem setiem trešajā uz brīdi atjaunot intrigu cīņā par titulu. «Izstāties bija pēdējais, ko es tajā brīdī vēlējos. Nē, to es ienīstu, īpaši jau finālspēļu laikā,» Nadals uzsvēra, ka padoties negrasījās. Viņam gan neizdevās arī izlīdzināt cīņas gaitu, un Vavrinka pēc uzvaras ceturtajā setā pirmo reizi karjerā kļuva par prestižākās - Grand Slam - sērijas turnīra čempionu. Pirmo reizi kopš 2009. gada rudens Grand Slam turnīrā neuzvarēja neviens no pēdējo gadu lielā četrinieka. Nadals zaudēja finālā, Federers - pusfinālā, bet Novāks Džokovičs un Endijs Marejs klupa ceturtdaļfinālā.

Mazāk pārsteigumu bija dāmu turnīrā, kur 31 gadu vecā Ķīnas tenisiste Lī Na, trešo reizi spēlējot Austrālijas atklātā čempionāta finālā, izcīnīja pirmo uzvaru. Viņa itin pārliecinoši pieveica negaidīti tik tālu tikušo slovākieti Dominiku Cibuļkovu, kurai tā bija Grand Slam fināla debija. «Gribēju parādīt savu labāko sniegumu, taču tas nebija viegli pret Na Lī, kura spēlēja ļoti labi,» Cibuļkova centās nebūt pārlieku sarūgtināta par neveiksmi. Lī tas ir jau otrais Grand Slam turnīru tituls, jo pirms trim gadiem viņa triumfēja Francijas atklātajā čempionātā. «Toreiz es tādam panākumam pat nebiju gatava, taču šoreiz ir citādi, jo līdz šai uzvarai gāju mērķtiecīgi,» tenisiste norādīja, ka šajā laikā viņas ambīcijas ir augušas. Arī Ķīnā apetīte rodas ēdot, tāpēc viņa ir apņēmības pilna tuvākajā laikā uzvarēt arī pārējos Grand Slam turnīros ASV un Vimbldonas čempionātā, lai iegūtu visu četru šīs sērijas turnīru titulus.

Austrālijas atklātais čempionāts
Kungi. Pusfināls: R. Nadals (Spānija) - R. Federers (Šveice) 7:6 (7:4), 6:3, 6:3; S. Vavrinka (Šveice) - T. Berdihs (Čehija) 6:3, 6:7 (1:7), 7:6 (7:3), 7:6 (7:4); Fināls: S. Vavrinka (Šveice) - R. Nadals (Spānija) 6:3, 6:2, 3:6, 6:3
Dāmas. Fināls: L. Na (Ķīna) - D. Cibuļkova (Slovākija) 7:6 (7:3), 6:0
Kungu dubultspēļu fināls: L. Kubots (Polija)/R. Lindstets (Zviedrija) - E. Butoracs (ASV)/Ravens Klāsens (DĀR) 6:3, 6:3
Dāmu dubultspēļu fināls: S. Erani/R. Vinči (Itālija) - J. Makarova/J. Vesņina (Krievija) 6:4, 3:6, 7:5
Jaukto dubultspēļu fināls: K. Mladenoviča (Francija)/D. Nestors (Kanāda) - S. Mirza (Indija)/H. Tekau (Rumānija) 6:3, 6:2