Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -4 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Mikrouzņēmums ļāva augt

«Ja nebūtu mikrouzņēmumu nodokļa (MUN), visticamāk, mēs nebūtu varējuši izdzīvot un attīstīties,» Dienai apgalvo vairāki bijušie un esošie mikrouzņēmumu dibinātāji. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datiem 2016. gada 1. aprīlī valstī kopumā kopš 2010. gada ir reģistrēti 48 896 MUN maksātāji.

Izmaiņas 2017. gadā

Saskaņā ar MUN likumu mikrouzņēmums ir uzņēmums, kura apgrozījums gadā nepārsniedz 100 000 eiro, tajā ir ne vairāk kā pieci darbinieki un to ienākumi (katram) attiecīgajā mikrouzņēmumā nepārsniedz 720 eiro mēnesī. Saistībā ar Finanšu ministrijas daudzkārt uzsvērto, ka MUN maksātāja statuss tiek izmantots negodīgi, proti, nevis kā atbalsts uzņēmumiem pirmajos darbības gados, bet gan lai optimizētu nodokļus, no 2017. gada MUN maksātāju režīmā ieviestas būtiskas izmaiņas.

No nākamā gada 1. janvāra mikrouzņēmumu darbiniekiem tiks ieviests tā dēvētais minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objekts - summa, no kuras jāveic sociālās iemaksas. 2017. gadā šī summa būs vienāda ar trim ceturtdaļām no 2017. gadā noteiktās minimālās mēneša algas. Sākot ar 2018. gadu, VSAOI būs jāveic no pilnas minimālās mēneša algas, kas noteikta konkrētajā gadā. Vienlaikus ar minimālā VSAOI objekta ieviešanu no 2017. gada 1. janvāra tiks mainīta MUN likme: mikrouzņēmuma apgrozījumam līdz 7000 eiro tā būs 5%, apgrozījumam no 7000,01 līdz 100 000,00 eiro pirmos trīs saimnieciskās darbības gadus - 5%, sākot ar ceturto saimnieciskās darbības gadu, - 8%. No 2017. gada 1. janvāra stājas spēkā arī nozaru ierobežojumi - 37 nozarēs nevarēs piemērot MUN maksātāja statusu.

Pateicība MUN

Vairāki uzņēmēji par minētajām izmaiņām ir bažīgi, jo rūpes radīs minimālās summas, no kuras veicamas VSAOI, noteikšana, kas ir būtiskas papildu izmaksas. Par tālāko nākotni aizdomājas arī tie mikrouzņēmēji, kuri darbojas nozarēs, kurās nevarēs piemērot MUN maksātāja statusu.

Pauls Lukss ir uzņēmuma Lux Technology līdzdibinātājs. Uzņēmuma specifika ir konsultācijas e-komercijas jomā, ietverot arī vizuālo platformu radīšanu. «Mēs savu uzņēmumu dibinājām 2010. gadā, tas bija tipisks ģimenes uzņēmums ar trim darbiniekiem. Tagad sešos gados esam izauguši par samērā nopietnu uzņēmumu jau ar pieciem darbiniekiem un šogad plānojam pāriet uz SIA statusu un nodokļus maksāt vispārējā režīmā. Tas saistīts ar to, ka mūsu gada apgrozījums pārsniedz 100 000 eiro, kā arī vēlamies pieņemt darbā vēl piecus darbiniekus un maksāt lielākas algas, nekā to paredz MUN režīms. Taču MUN esmu pateicīgs, jo tas ļāva mums izdzīvot, attīstīties un izaugt par lielāku uzņēmumu,» stāsta P. Lukss. Vienlaikus viņš atzīst: «Ļoti nepatīkami ir pastāvīgi klausīties ierēdņu un atsevišķu ministru viedoklī, ka šis nodoklis esot vienīgi krāpnieku aizsegam un nesot zaudējumus Latvijas ekonomikai. Šā viedokļa paudēji aizmirsuši, ka MUN maksātāji ne tikai maksā nodokļus, bet arī nodarbina iedzīvotājus. Ir daudz tādu uzņēmēju kā mēs, kas nekrāpās, neko neoptimizēja un šo nodokli izmantoja, lai atspertos. Mūsu piemērs rāda, ka no mikrouzņēmuma iespējams izaugt par SIA.»

P. Lukss arī uzsver, ka atbalsts uzņēmējdarbības sācējiem nepieciešams vismaz pirmos trīs gadus. «Pirmajā gadā vispār nav nekādu ieņēmumu, tiek meklētas telpas, darbinieki, vēl ir tikai taustīšanās. Tikai trešajā darbības gadā uzņēmējs sāk saprast - būs vai nebūs veiksmīgs bizness,» uzņēmējdarbības sākšanas periodu raksturo P. Lukss un arī bilst, ka plānos bija dibināt vēl vienu uzņēmumu, taču, tā kā ir neskaidrības, kā tālāk būs ar MUN režīmu, pagaidām no šās domas viņš atteicies. «Esmu dzirdējis, ka jaunajā regulējumā par atbalstu uzņēmējdarbības sācējiem paredzēts, ka tas neattieksies uz uzņēmēju, kuram jau ir kāds uzņēmums. Tas, manuprāt, nav pareizi. Valdībai vajadzētu saprast - ja nebūs jaunu uzņēmumu, nebūs arī jaunu darba vietu,» savu pārliecību pauž P. Lukss.

Nav draudzīgs ražojošiem uzņēmumiem

MUN par labu atbalsta instrumentu atzīst arī uzņēmuma, kas ražo lielizmēra gaismas balonus, - Grey Nut - dibinātājs Kristiāns Līcis, kurš to kādreiz izmantojis, taču pērn pārgājis uz SIA statusu. Kā galvenās SIA priekšrocības K. Līcis min, ka nav ierobežojumu nedz darbinieku skaitam, nedz algām, nedz arī apgrozījumam. «Man MUN palīdzēja attīstīt savu biznesu un izaugt. Taču striktie ierobežojumi sāka traucēt attīstībai, tāpēc pašlaik esam SIA,» stāsta K. Līcis.

Līdzīgs stāsts ir kosmētikas uzņēmumam Kivvi Cosmetics, kas bija mikrouzņēmums no 2011. līdz 2013. gadam un kopš šā gada janvāra ir zāļu ražotāja Olainfarm meitasuzņēmums. Kādreizējā Kivvi Cosmetics līdzīpašniece un pašreizējā eksporta direktore Solveiga Zvejniece min, ka «mums galvenā MUN priekšrocība noteikti bija 9% nodoklis un tas, ka nebija jāveic uzņēmuma ienākuma nodokļa avansa maksājumi, turklāt atskaite par nodokli bija jāsniedz un pats nodoklis jāmaksā tikai vienu reizi ceturksnī».

Uzņēmējas ieskatā kā galvenais MUN trūkums jāmin tas, ka «mikrouzņēmuma nosacījumi nav sevišķi draudzīgi darbiniekiem - netiek piemēroti atvieglojumi, ir ierobežots darba algas apjoms. Tāpat MUN nav sevišķi draudzīgs ražošanas uzņēmumiem, jo neļauj norakstīt izdevumus. Pakalpojumu sniedzējiem tas noteikti ir izdevīgāks. Savukārt lielākais mīnuss, pārejot uz SIA, ir ienākuma nodokļa avansa maksājumi, kas nelieliem uzņēmumiem zināmā mērā iesaldē apgrozāmos līdzekļus ilgā laika periodā».

S. Zvejniece arī uzsver, ka, viņasprāt, uzņēmējdarbības sācējiem īpašs atbalsts būtu nepieciešams pirmos trīs darbības gadus, jo šajā periodā ļoti svarīgi ir tas, lai būtu brīvi finanšu līdzekļi, ko varētu ieguldīt biznesa attīstībā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Mikrouzņēmumi

Reģistrēto MUN maksātāju skaits
2013. gada 1. janvārī: 25 174
2014. gada 1. janvārī: 31 986
2015. gada 1. janvārī: 40 020
2016. gada 1. janvārī: 47 169
Avots: VID
MUN maksātāju skaits nozarēs 2015. gada 1. novembrī
Citur neklasificētie individuālie pakalpojumi: 4899
Uzskaites, grāmatvedības, audita un revīzijas pakalpojumi: 2531
Dzīvojamo un nedzīvojamo ēku būvniecība: 1376
Mežizstrāde: 1368
Frizieru un skaistumkopšanas pakalpojumi: 1272
Konsultācijas komerczinībās un vadībzinībās: 1114
Automobiļu aprūpe un remonts: 1044
Juridiskie pakalpojumi: 964
Datorprogrammēšana: 959
Citas būvdarbu pabeigšanas operācijas: 880
Citur neklasificētas specializācijas būvdarbi: 804
Avots: VID

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?