Lielāka drošība
TEC-2 rekonstrukcija, kas tiek prezentēta šodien, ilgusi kopš 2005.gada un izmaksājusi 178 miljonus eiro - pēc Latvenergo aplēsēm, tas ir lielākais investīciju projekts kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas. Nolietoto iekārtu mainīšana pret modernākām un drošākām bija obligāti vajadzīga, un tas ir arī lielākais rekonstrukcijas projekta ieguvums, saka ekonomists Uldis Osis.
Būtiski ir arī tas, ka pēc rekonstrukcijas stacija spēs darboties jaudīgāk, ražojot teju divreiz vairāk elektrības, pieaugs arī ražošanas efektivitāte.
Tādējādi savukārt samazināsies nepieciešamība pēc importētās elektroenerģijas. Pēc Latvenergo prognozēm, būs nepieciešams importēt teju par 30% mazāk elektroenerģijas.
Tā visa rezultātā patērētājiem vajadzētu saņemt lētāku galaproduktu - tātad mazāk maksāt par elektrību, piebilst U.Osis. Taču, kā uzsver Latvenergo Komunikācijas daļas vadītājs Andris Siksnis, lai uzņēmums pieteiktu tarifu samazināšanu, gāzes cenai no pašreizējiem 235 latiem par tūkstoti kubikmetru būtu jāsamazinās vēl par vairāk nekā 100 latiem.
Patlaban tarifu pazemināšana nav iespējama, jo iepriekš gāze maksājusi 250 latus par tūkstoti kubikmetru, kamēr tarifos SPRK ieplānotā cena bijusi 164 lati, saka A.Siksnis.
Savukārt pati SPRK tarifu samazināšanu pašreiz ierosināt nevar, taču šo iespēju paredz jaunais likums par SPRK, kas nupat apstiprināts Saeimā otrajā lasījumā, stāsta SPRK sabiedrisko attiecību pārstāve Daiga Reihmane. Likums ļaus SPRK rīkoties aktīvāk, nevis tikai izskatīt uzņēmumu iesniegtos piedāvājumus, kā tas ir pašlaik.
Vajag arī ogļu staciju
Iepriekš Latvijas ekonomikai strauji augot, aktualizējās jautājums, vai, palielinoties pieprasījumam, nepalielināsies atkarība no enerģijas importa, tāpēc tika spriests par vēl vienu - ogļu stacijas būvi Liepājā.
Lai gan tagad TEC-2 kļuvusi jaudīgāka un arī ekonomika vairs neaug, bet gan sarūk, nepieciešamība pēc stacijas, kas darbināma ar oglēm, nav pilnībā zudusi. Joprojām vajag dažādot resursus un elektrības ražošanai izmantot gan gāzi, gan ogles, uzsver U.Osis.
A.Siksnis atgādina, ka TEC-2 rekonstrukcija neatrisina jaudu nepietiekamības problēmu nākotnē, jo pašlaik zemais pieprasījums pēc elektroenerģijas 5-10 gadu perspektīvā varētu atsākt palielināties.