Šī gada sākumā Saeimas deputāti Aleksejs Loskutovs un Ilma Čepāne (abi Vienotība) nāca klajā ar paziņojumu, ka, pēc visa spriežot, V. Muižniece, būdama 9. Saeimas Juridiskās komisijas vadītāja (tolaik TP), viltojusi komisijas sēdes protokolu, tādējādi apturot Krimināllikuma grozījumu virzību, kuri paredzēja bargus sodus par partiju finansēšanas noteikumu pārkāpumiem. Prokuratūra pagājušonedēļ pabeidza izmeklēšanu un atzina, ka pietiek pierādījumu, lai lūgtu izdot tiesnesi kriminālvajāšanai. V. Muižniecei draud apsūdzība dienesta viltojuma izdarīšanā, par ko var piespriest naudas sodu vai piespiedu darbu, bet, kamēr nav atcelta tiesneses kriminālprocesuālā imunitāte, apsūdzības viņai izvirzīt nevar.
Izšķirs ST lēmums
«Esam ST un Saeimas Juridisko komisiju rakstiski informējuši, ka esam gatavi šo jautājumu iekļaut Saeimas darba kārtībā, tiklīdz saņemsim ST lēmumu un Juridiskās komisijas sagatavotu lēmumprojektu. Bez lēmumprojekta neko darīt nevaram,» norāda E. Pastars. ST lēmums gaidāms pirmdien, bet Saeimas Juridiskās komisijas lēmumprojektu prezidenta kanceleja (aizejošās Saeimas darba kārtību nosaka Valsts prezidents) gaidīs līdz trešdienas vakaram. Līdz ar to jautājums par V. Muižnieces izdošanu parlamentā varētu tikt izlemts jau 13. oktobrī, kad ieplānota atlaistās Saeimas pēdējā sēde, kaut gan juridiski tā skaitītos kā atsevišķa ārkārtas sēde. Tomēr tikpat iespējams, ka par V. Muižnieces izdošanu nāksies lemt jau nākamajam parlamentam, - 10. Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja I. Čepāne Dienai norādīja, ka pēdējā ieplānotā komisijas sēde jau ir notikusi un V. Muižnieces gadījums ir bezprecedenta, tāpēc pirmdien viņa ar Saeimas Juridiskā biroja darbiniekiem vēl apspriedīšoties, lai lemtu par turpmāko rīcību.
E. Pastars savukārt skaidro, ka atslēga šajā gadījumā tik un tā būs ST lēmums - ja tā izlems V. Muižnieci neizdot, no Saeimas balsojuma vairs jēgas nebūs. Tikpat labi ST tiesneši var lemt par labu savas kolēģes izdošanai, norādot, ka pietiek ar ST nolēmumu, un arī šajā gadījumā Saeimas balsojums atkritīs. «Prezidenta pozīcija ir, ka viņš uzticas tiesībsargājošajām iestādēm, tāpēc, ja tas būs atkarīgs no viņa, jautājuma iekļaušana Saeimas darba kārtībā netiks kavēta,» uzsver E. Pastars.
Lems aiz slēgtām durvīm
ST priekšsēdētāja vietniece Aija Branta Dienai apstiprināja, ka «gaisā virmo» neskaidrības par jautājumu, kam īsti jālemj par tiesneses izdošanu, tāpēc ST savā pirmdienas sanāksmē pieskaršoties arī šim jautājumam. Viņa arī norādīja, ka, lemjot par V. Muižnieces izdošanu, tiesneši var uzklausīt kolēģes skaidrojumus, bet pagaidām nezināja, vai tas tikšot darīts. Prokurora minētie fakti papildus pārbaudīti netikšot. V. Muižnieces likteni ST izlems slēgtā sēdē.
ST patlaban darbojas sešu tiesnešu sastāvā, jo V. Muižniece no lietu izskatīšanas ir atstatīta. Pārējie tiesneši kategoriski atsakās komentēt iespējamos balsojuma rezultātus par viņas izdošanu, tomēr ST priekšsēdētājs Gunārs Kūtris ziemā Latvijas Radio izteicās, ka no «protokola lietas» ieguvēji ir tikai Vienotības deputāti. Pārējie ST tiesneši ir Aija Branta, kura kopš Viktora Skudras nāves ieņem tiesas priekšsēdētāja vietnieces amatu, Uldis Ķinis, kurš vairākus gadus pavadījis komandējumā Hāgas Kara noziegumu tribunālā, vasarā Saeimas deputātu lielā vienprātībā atbalstītā Sanita Osipova, kuru amatam izvirzīja tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs (Vienotība), Kristīne Krūma, kura savulaik iebilda pret pārējo kolēģu spriedumu Abrenes jautājumā, un Kaspars Balodis, kura virzīšanu ST tiesneša amatam savulaik aktīvi atbalstīja Tautas partija.