To paredz Sabiedrības citai politikai līdzpriekšsēdētāja Aigara Štokenberga iesniegtie priekšlikumi 2010.gada budžetam, kur viņš ierosina ieviest akcīzes nodokli dabasgāzei. Viņaprāt, tā apmērs varētu būt pieci lati par 1000 dabasgāzes kubikmetriem. Plānotos 7,3 miljonu latu ienākumus no šī nodokļa viņš ierosinājis pārvirzīt kultūrai un zinātnei.
Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta vadītāja Baiba Melnace Dienai norādīja, ka par akcīzes nodokļa ieviešanu dabasgāzei Finanšu ministrija pašlaik gatavo informatīvo ziņojumu, kas tiks sniegts valdībā. Visām ES dalībvalstīm akcīze dabasgāzei jāievieš vēlākais, 2014.gadā, taču to iespējams darīt arī ātrāk. Šāds nodoklis jau no 2008.gada ir ieviests arī Igaunijā, kur tas pašlaik ir 23,5 eiro par 1000 kubikmetriem.
Visi Dienas aptaujātie enerģētikas uzņēmumi apliecināja, ka, lai arī formāli viņi būs jaunieviestā nodokļa maksātāji, šīs izmaksas vistiešākajā veidā atsauksies uz gala tarifiem, ko maksā patērētāji. Turklāt vislielāko jaunā nodokļa slogu izjutīs tieši siltumapgādes uzņēmumi. «Krīzes brīdī, kad visiem trūkst naudas, šis ir papildu nodoklis gala patērētājiem. Laikā, kad mēs domājam, ko darīt ar cilvēku parādiem, kas jau tagad nevar norēķināties par siltumu, arī nelielas papildu izmaksas var izraisīt nemaksātāju skaita pieaugumu,» norādīja a/s Rīgas siltums valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs. Savukārt SIA Valmieras siltums valdes priekšsēdētājs Pēteris Streļčs vispār bija satriekts un pauda uzskatu, ka ar šādu jaunu nodokli valsts vienkārši iznīcinātu ieguvumu no nesenā tarifu pazeminājuma. «Jau tagad ar mums nevar norēķināties ne SIA Valmieras namsaimnieks, ne Valmieras slimnīca. Mums jau šodien pietrūkst pusmiljons latu,» teica P. Streļčs.
«Vispār enerģētikas nodokļu jomā Latvijas politiķiem vēl ir lielas perspektīvas, jo šīs jomas nodokļi vēl Latvijā ir minimāli. Turklāt Latvijas iedzīvotājs ir ļoti izturīgs, viņam enerģētikas izmaksu «sāpju robeža» vēl ir ļoti, ļoti tālu,» par jauno nodokli ironizēja a/s Latvenergo valdes priekšsēdētājs Kārlis Miķelsons. Arī elektrības cenu lielā mērā nosaka gāzes izmaksas.
Trešdien izskanēja vēl viena ideja par jauniem nodokļiem. Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis rosināja uzlikt akcīzes nodokli sālim un cukuram, jo šie pārtikas produkti, pārmērīgi lietoti, ļoti negatīvi ietekmē cilvēka veselību. Finanšu ministrija šo piedāvājumu pagaidām vēl nekomentē, jo nav saņemts oficiāls pieteikums.