Piena ražotāju asociācijas vadītāja Ieva Alpa-Rozenberga prognozēja, ka piena iepirkuma cena kritīsies par vismaz pieciem santīmiem, jo saistībā ar Lietuvas piena blokādi gaidāma piena pārprodukcija.
Ir pagājusi nedēļa kopš Lietuvas piena blokādes, un sazvanīta I. Alpa-Rozenberga teic, ka iepriekš paudusi viedokli kā zemniece, jo ir arī savas saimniecības līdzīpašniece, bet ne kā Piena ražotāju asociācijas pārstāve. I. Alpa-Rozenberga atzīst - lai gan nozares eksperti teic, ka situācija nav ietekmējusi piena ražotājus un visdrīzāk arī neietekmēs, tomēr viņai kā saimniecības līdzīpašniecei saglabājušās raizes par tuvāko nākotni, ja piena blokāde ieilgs, piemēram, uz mēnesi. «Es joprojām paturu prātā, ka piena cenas varētu kristies, ja blokāde turpināsies. Saimniecībā piedomājam par katru tēriņu un dzīvojam taupīgāk nekā līdz šim,» saka I. Alpa-Rozenberga. Kā šīs Lietuvas un Krievijas domstarpības par pienu ietekmējušas citus piena pārstrādes uzņēmumus un ražotājus Latvijā?
Turpina strādāt
Piena nozarē strādājošie uzņēmēji pauž cerības, ka Lietuva un Krievija drīzumā atradīs risinājumu šajā jautājumā, jo visām trim Baltijas valstīm Krievijas noieta tirgus esot svarīgs. LPKS Piena ceļš vadītāja Ilze Aizsilniece norāda, ka, neskatoties uz Lietuvas un Krievijas saspīlētajām attiecībām piena piegādē, Latvijai sadarbības nosacījumi ar kaimiņiem lietuviešiem nav mainījušies. «Esmu runājusi gan ar Lietuvas piena pārstrādātājiem, gan ar Lietuvas zemniekiem, un man nav bažu, ka situācija varētu pasliktināties. Piena iepirkumu cena nav samazināta,» uzsver Ilze Aizsilniece.
LPKS Piena ceļš vadītāja atzīst, ka tas, vai Krievijas un Lietuvas domstarpības par pienu skars arī piena nozari Latvijā, ir jautājums, kas saistīts ar katra uzņēmuma eksporta struktūru. «Mēs uz Lietuvu eksportējam maz. Es ieteiktu visiem piena pārstrādātājiem un ražotājiem izvērtēt uzņēmumu eksporta struktūru un ņemt vērā, ka, piemēram, sadarbība ar Krievijas tirgu var būt riskanta,» saka I. Aizsilniece.
Izmaiņas Latvijas piena tirgū nejūt arī a/s Tukuma piens direktors Ints Poškus, kurš teic, ka piena pārstrādātāji pie esošās industriālo produktu tirgus situācijas var samērā ātri pārorientēties un ražot tos produktus, ko iespējams realizēt citos eksporta tirgos. «Tamdēļ diez vai paredzams, ka mūsu tirgus tiks pārplūdināts ar importu par dempinga cenām no kaimiņvalsts Lietuvas. Šie notikumi var kalpot vienīgi kā piena iepirkuma cenas stabilizējošs faktors, jo pēdējo mēnešu laikā cena ir tikai augusi,» domā I. Poškus. Arī zemkopības ministre Laimdota Straujuma intervijā Latvijas Radio sacīja, ka pievērsīs īpašu uzmanību tam, lai nepieļautu dempinga cenas.
Mierīgs par piena nozarē notiekošo ir arī a/s Trikātas siers valdes priekšsēdētājs Raimonds Freimanis, kura vadītais uzņēmums iesaistījies zemniekiem piederošā piena pārstrādes uzņēmumā Latvijas piens.
Jauna niša
Latvijā vadošā piena pārstrādes uzņēmuma Food Union, kura sastāvā ietilpst a/s Rīgas Piena kombināts un a/s Valmieras piens, ģenerāldirektors Sergejs Beshmeļņickis paredz - ja Lietuva un Krievija tuvākajā laikā neatradīs risinājumu piena produktu importam uz Krieviju, tad Lietuva meklēs noieta tirgu citur, lai kaut daļēji kompensētu pārtrūkušo eksportu uz Krieviju.
Tā arī ir cerība Zemkopības ministrijai (ZM), ka Lietuva spēs ātri pārorientēties un nodrošināt sev citu eksporta tirgu, tādējādi neietekmējot Baltijas tirgu, viedokli pauž ZM parlamentārais sekretārs Edvards Smiltēns. «Ja kaimiņi tomēr nespēs mainīt eksporta virzienu, tad gan mēs varētu piedzīvot cenu svārstības negatīvā virzienā. Piens varētu kļūt lētāks, jo Latvija dienā uz Lietuvu eksportē 700 tonnu svaigpiena. Piens varētu kļūt lētāks arī tad, ja lietuvieši palielinās savas produkcijas eksportu Latvijā.»
E. Smiltēns piena nozares jaudu gan Latvijā, gan Lietuvā raksturo kā pietiekami plašu, «lai varētu eksportēt ar mainīgu virzienu, piemēram, vest piena pulveri uz Ķīnu un attīstīt citus eksporta virzienus». «Piena pulvera cenas pasaulē ir augstas. Pieprasījums pēc tā ir liels,» kā vienu no iespējamiem attīstības scenārijiem min E. Smiltēns.
S. Beshmeļņickis tomēr pauž viedokli, ka Lietuvas lielie pārstrādātāji noteikti izmantos visas iespējas, lai mērķtiecīgi iekarotu sev jau pazīstamu tirgu, tajā skaitā Latviju. Latvijas piena pārstrādātājiem tas nozīmēs vēl sīvāku konkurenci par vietu plauktā. Ja piepildīsies pēdējais no scenārijiem, tad, lai uzņēmums spētu konkurēt ar lietuviešiem, piena pārstrādātājiem jāpiedāvā kvalitatīvi un dabiski piena produkti par konkurētspējīgu cenu, pārliecināts S. Beshmeļņickis.
Diena jau rakstīja, ka arī Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības vadītājs Jānis Šolks paudis bažas - lētāku lietuviešu piena produktu ienākšana pastiprinās konkurenci šeit un apgrūtinās Latvijas piena ražotājus.
Kamēr notiek diskusijas par to, kā attīstīsies Krievijas un Lietuvas «piena konflikts», skaidrs ir tas, ka veikalu plauktos ne piena produktu cenas, ne to sortiments mainījies nav, apstiprina veikala tīkla Latvijā Maxima Latvija zīmola un komunikāciju departamenta direktore Viktorija Gulbe.
Saskaņā ar neoficiālām ziņām Maskava pastiprinājusi kontroli arī pār gaļas un zivju importu no Lietuvas, šonedēļ raksta LETA.