«2012. gada 19. martā Amsterdamas lidostā tika aizturēts Latvijas pilsonis, kurš ieradās ar lidojumu no Peru galvaspilsētas Limas. Viņa bagāžā tika atrasts nedaudz mazāk par pieciem kilogramiem kokaīna. 4. jūlijā tiesa piesprieda viņam 30 mēnešu cietumsodu. Prokurors bija pieprasījis 36 mēnešus,» Dienu informēja Nīderlandes prokuratūras pārstāve Nataša Keizere. Puiša advokāts Džerards van der Mērs Dienai norādīja, ka spriedums tiks pārsūdzēts, tomēr pirms konsultācijām ar savu klientu no jelkādiem citiem komentāriem atturējās.
Ģimenes lietas
Spriežot pēc sociālajos tīklos pieejamās informācijas, K. Catlaks ir aktīva un sportiska dzīvesveida cienītājs. Tomēr puisim, kurš nācis no ļoti muzikālas ģimenes, pārējās aizraušanās nav traucējušas jau ļoti agrā vecumā kļūt par Latvijas klasisko mūziķu aprindās pazīstamu profesionāli un, izturot konkursu, tikt uzņemtam vairākos orķestros.
No viena no tiem viņš gan šobrīd atlaists, bet otrā paspējis paņemt gadu ilgu atvaļinājumu. «Kas attiecās uz darba attiecībām, viņš ir saņēmis gadu brīvu, kas pienākas katram mūziķim. Viss pārējais ir baumu līmenī, sazinieties ar ģimeni, ja gribat zināt, kā tas tur bija,» no Dienas jautājumiem atgaiņājās K. Catlaka tiešais priekšnieks vienā no darbavietām. Lūgts savu kolēģi raksturot, viņš norādīja tikai, ka «Kristaps ir ļoti augstas klases mūziķis».
Tomēr klarnetista radinieki no jelkādiem komentāriem Dienai atteicās. «Šī ir mūsu ģimenes lieta, nevis publiska lieta! Kāda te sakarība ar kaut kādu laikrakstu?» par Dienas uzdoto jautājumu bija sašutusi K. Catlaka māte.
Meitenei un mašīnai
Mūziķa paziņu lokā nākas uzklausīt versiju, ka vaina jāmeklē jaunības mīlestības neprātā. Vairāki avoti Dienai apstiprināja versiju, ka klarnetists esot aizņēmies naudu, lai nopirktu auto, ar ko «pazīmēties» meitenei. Bet, kad pienācis laiks parādu atdot, naudas nav bijis, tādēļ, pēc kāda K. Catlaka drauga teiktā, nācies «ļoti spontāni un piespiedu kārtā» lidot «peļņā» uz Dienvidameriku. Pašu K. Catlaku draugs raksturo tikai pozitīvi: «Viņš ir ļoti labs cilvēks, tāds vēl jāatrod. Zinu, ka viņš vienmēr būs par saviem draugiem un nevienu nenometīs novārtā, nekad!»
Jāpiebilst, ka saskaņā ar iepriekš publiskajā telpā izskanējušo informāciju atalgojums narkokurjeram par šādu braucienu svārstās starp 2500 un 5000 eiro neatkarīgi no vestās preces apjoma.
Ar vienu no mūziķa darbavietām sazinājušās esot arī Nīderlandes varas iestādes, lūdzot sniegt klarnetista raksturojumu. «No mūsu puses savu iespēju robežās esam darījuši visu, lai viņam palīdzētu, sūtot uz Nīderlandi vislabāko iespējamo raksturojumu, lai viņi tur saprastu, ka viņu šeit Latvijā tiešām gaida darbs un viņš nepaliks uz nepareizā ceļa. Ja mūsu orķestrī ir kāds ļoti pozitīvs un sirsnīgs cilvēks, tas ir viņš, turklāt viņš ir ļoti talantīgs - pēdējos gados, rīkojot konkursus, ne vienmēr izdevās atrast labus mūziķus, bet viņš konkursu izturēja ļoti labi, par spīti savam vecumam, tobrīd viņš bija tikai ap 20 gadu vecs,» Diena uzzināja orķestra administrācijā.
Mājiens ministrei
No savas otrās oficiālās darbavietas K. Catlaks gan šobrīd oficiāli ir atlaists. «Ko es varu teikt - jauns puisis, tiešām labs klarnetists, bet par disciplīnu - bez komentāriem. Viņš vienkārši mums nenāca ilgi darbā, sazvanīt nevarēja, uz vēstulēm neatbildēja. Bija neoficiāla informācija, ka kaut kas Nīderlandē noticis, bet nekādu oficiālu ziņu nebija un, tā kā esam iestāde, nācās viņu atbrīvot no darba, izvēles nebija,» Dienai skaidroja puiša otrajā darbavietā.
Vairāki Dienas aptaujātie kultūras jomas darbinieki atkārtoti uzsvēra, ka nevēloties, lai ziņa par jaunā talanta sadursmi ar likumu nokļūtu atklātībā, jo tas bojātu Latvijas kultūras darbinieku tēlu. Daudz mazāk bija dzirdams pretējais viedoklis, ka par to nerunāt nedrīkst. Tomēr kāda kultūras jomas darbiniece Dienai uzsvēra, ka, ņemot vērā kopējo situāciju kultūras jomā, šāda notikumu attīstība viņu nepārsteidz. «Tas ir tāds mājiens kultūras ministrei Žanetai Jaunzemei-Grendei - ja steigšus mūziķiem valsts orķestros nepalielinās algas, šādi gadījumi var būt. Un Latvijas tēlu pasaulē tas noteikti neuzlabos. Iedomājieties, kā tas izskatās - valsts savus kultūras nesējus tur tādā badā, ka viņi pelna ar narkotiku kontrabandu!»
Jāpiebilst, ka saskaņā ar publiskajā telpā izskanējušo informāciju dažādu Latvijas orķestru mūziķu algas krīzes laikā tikušas samazinātas pat par 40-50% un pašlaik ir vidēji 300 līdz 350 latu lielas pēc nodokļu nomaksas.