Finanšu ministrijas parlamentārā sekretāre Karina Korna Dienai norādīja, ka gaidāmā privātpersonu deklarēšanās būs tikai vienreizējs pasākums, «lai novilktu svītru pār pagātni», bet pieļāva, ka nākotnē to varētu ieviest reizi trīs vai piecos gados. Deklarācija būs jāiesniedz laikā starp 2012. gada 1. martu un 1. jūniju, bet jānorāda tajā dati attiecībā uz mantisko stāvokli 2011. gada 31. decembrī.
Nauda jānes uz banku
Kritēriji, kuriem izpildoties cilvēkam jāaizpilda un VID jāiesniedz mantiskā stāvokļa deklarācija, detalizēti uzskaitīti Fizisko personu mantiskā stāvokļa un nedeklarēto ienākumu deklarēšanas likumā. Tomēr, ļoti vienkāršojot, tos var reducēt līdz diviem principiem. Ja jums pieder jebkas (auto, māja, uzņēmuma akcijas), kas reģistrēts ārzemēs, deklarācija ir jāiesniedz neatkarīgi no šo īpašumu vērtības. Savukārt attiecībā uz Latvijā esošajiem īpašumiem deklarācija jāiesniedz, ja to vērtībā pārsniedz desmit tūkstošus latu. Jāpiebilst, ka šim principam ir ļoti daudz izņēmuma gadījumu. Piemēram, Latvijā esošs nekustamais īpašums ir pamats deklarācijas iesniegšanai tikai tādā gadījumā, ja īpašumtiesības uz to nav reģistrētas zemesgrāmatā.
Jaunais regulējums paredz arī to, ka visi deklarētie skaidrās naudas uzkrājumi jāieskaita bankas kontā (bet arī tikai tad, ja skaidrās naudas kopsumma pārsniedz 10 000 latu). Nauda bankā būs jāieskaita tikai uz vienu konkrētu datumu, kurš vēl tiks precizēts ar Ministru kabineta noteikumiem. «Tikai tad, ja visa deklarētā skaidrā nauda banku kontos atradīsies vienā un tajā pašā dienā, no ieskaitīšanas būs jēga. Citādi to varēs mēģināt deklarēt vienu, divas, trīs vai kaut desmit reižu,» skaidro I. Pētersone.
Izmantos riska analīzei
«Deklarācijas būs informācija, ko mēs pievienojam jau uzkrātajai un tālāk izmantojam, piemēram, riska analīzei, skatāmies, kuras ir tās fiziskās personas, kuras dziļāk jāpārbauda. Ja personas ieņēmumi - alga, dividendes un citi - ir mazi, bet īpašumi, aktīvi vai uzkrājumi ir nesamērojami lieli, tad, protams, VID pieklauvēs pie šīs personas durvīm,» skaidro I. Pētersone.
Ja persona pēc padziļinātas VID intereses ticamākus skaidrojumus par savu mantisko stāvokli nespēs sniegt, tai var tikt noteikts audits. Likums paredz gan administratīvo, gan kriminālatbildību par nepatiesu ziņu sniegšanu deklarācijā. I. Korna gan mierina, ka konkrētās sankcijas vēl tikšot precizētas un, iespējams, ka kriminālatbildību vispār atmetīs vai arī tā nebūs saistīta ar bargākiem sodiem kā piespiedu darbs.
I. Pētersone piebilst, ka cilvēki, kuri deklarāciju būs aizpildījuši kārtīgi, no VID varēs nebaidīties, drīzāk tieši otrādi - jo detalizētāk aizpildīta deklarācija, jo skaidrāk VID redzams, kur ņemti līdzekļi, jo retāk ierēdņiem radīsies vajadzība pieprasīt cilvēkiem paskaidrojumus.
Narkonaudu nelegalizēs
Reizē ar deklarēšanos, nomaksājot 15% nodokļa likmi, varēs legalizēt arī līdz 2007. gada beigām gūtos ienākumus, par kuriem nav samaksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN). Tomēr legalizēt drīkstēs tikai tādus līdzekļus, uz kuriem attiecas IIN, nevis, piemēram, narkotiku tirdzniecības vai naudas atmazgāšanas ceļā gūto peļņu. «Protams, ja kāds hašiša audzētājs izdomās samaksāt 15% no tādā veidā iegūtās naudas, mēs pateiksim paldies. Bet tas jau nenozīmēs, ka citas tiesībsargājošās iestādes nedrīkstēs viņa darbības izmeklēt,» pasmejas I. Pētersone.
Jāatgādina, ka valsts amatpersonas sava mantiskā stāvokļa deklarāciju reizi gadā VID iesniedz jau kopš pagājušās desmitgades sākuma. Papildu informāciju par deklarēšanos visi interesenti var atrast VID interneta vietnē, kā arī zvanot pa bezmaksas tālruni 1898. Visā Latvijā pašreiz arī notiek bezmaksas izglītojošie semināri par deklarācijas pildīšanu.