Nevis jāpērk 15 draņķīgi griežamie, bet jāsaskribina nauda trīs augstākās klases nažiem - pavāra, robotajam maizes un mazajam dārzeņu. Tiem jābūt pasmagiem, asmenim stingram, bet spalam labi jāguļ plaukstā. Minimumā ietilpst arī ekselentas pannas un katli. Tomēr ir arī citi rīki, kas savas funkcionalitātes, neaizvietojamības un ērtuma dēļ pelnījuši būt gan guru, gan mirstīgo virtuvēs.
Dārzeņu mizotājs. Ar to var ne tikai ātri un ērti atbrīvot ēdamlietas no mizām, bet arī ieekonomēt. Mizojot ar nazi, ja vien neesi šī aroda virtuozs, uz pannas liekamais šad tad sanāk mazāks nekā komposta kaudzei paredzētais. Bet mizotājs izšķērdībai pieliek punktu - mizas sanāk superplānas. Šo rīku tikpat labi var izmantot arī, lai pārsteigtu viesus ar smalkiem parmezāna un šokolādes skruļļiem.
Silikona lāpstiņa. Pirmā parādījās pirms kādiem 10 gadiem. Toreiz tas bija īsts brīnums. Ar tām burtiski varēja izlaizīt bļodas tīras, īpaši, kad tika radīta versija ar noapaļoto malu. Viena no Francijas labāk pārdoto pavārgrāmatu autorēm Triša Deseine šai lāpstiņai velta jūsmīgus vārdus: «Es dievinu to līgano, samtaino un maigo sajūtu, kad tā slīd gar bļodas malu, savācot katru šokolādes vai putukrējuma lāsīti.»
Rīve/ēvele. Ieekonomēs laiku, nevis naudu. Ar to sašķēlēt kartupeļus franču sacepumam vai tomātus un mocarellu Kapri salātiem būs tīrais nieks. Rīve gan jāizvēlas no dārgā gala, turklāt ieteicams ar maināmu asmeni - dažādu biezumu šķēlēm.
Piesta. Kā teicis kāds austrāliešu šefpavārs: piesta der garšvielu maisījumu un auksto mērču gatavošanai, kā arī fiziskam treniņam. Ja tavā virtuvē tai atradīsies vieta, varēsi no gatavajiem pulveriem pārmesties uz svaigiem garšaugiem un veidot neatkārtojamos garšvielu mikšļus. Iesaku izvēlēties pamatīgu akmens vai marmora miezeri.
Mērierīces. Bez tām augstāko pilotāžu pavārmākslā sasniegt grūti. Tāpēc kaut kam no plašā klāsta jābūt virtuvē. Viena versija ir mērkarotes, kas ļauj tikt pat pie tik smalkas mērvienības kā 1/4 tējkarotes. Lai trenētu acumēru un sajustu, cik ir tējkarote vai ēdamkarote, pirms mērkarotes iztukšošanas saturu vari iebērt plaukstā. Pie mums retāk, bet citviet var nopirkt arī mērtases. Mūsu tradicionālā mērtrauka versija ir koniska krūze ar mērvienībām. Nevar aizmirst arī par svariem.
Gaļas maļamā mašīna. Reizēm tā sagribas maltas gaļas klasiku - terīni, kotletes, un nevienai citai ierīcei samalt gaļu tādā konsistencē nav pa spēkam.
Kafijas dzirnaviņas. Pat ja nerunājam par kafiju, tad kā ar pašrocīgi maltu svaigu kanēli vai pūdercukuru?!