Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -3 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

Ne mazāk par 260 latiem

Ja uzņēmums gribēs piedalīties valsts un pašvaldību iepirkumos, to darbinieku vidējiem bruto ienākumiem mēnesī būs jābūt vismaz 257 lati. To paredz pašreiz Saeimā skatītie grozījumi Publisko iepirkumu likumā. Tādējādi likumdevēji vēlas pieteikt karu praksei algas maksāt aploksnēs, mazināt ēnu ekonomiku un audzēt nodokļu ieņēmumus budžetā.

Valsts un pašvaldību iepirkumi gadiem bijis iekārojams pīrāgs - vēl tā saukto trekno gadu posmā 2007. gadā valsts un pašvaldības pakalpojumu un preču iegādei tērēja 2,4 miljardus latu. Krīzes laikā summa ir mazāka, taču šis pīrāgs kļuvis daudz iekārojamāks, ņemot vērā krasāku iepirkumu kritumu privātajā sektorā.

Iecerēto normu likuma grozījumu izstrādē iesaistītie gan vērtē nevienprātīgi - tiek paustas bažas par lielo uzņēmumu lobēšanu un mazo diskriminēšanu, arī iespēju apiet normas un gaidīto nesasniegt. «Protams, pilnībā ar šo normu nevarēs izskaust praksi algas maksāt aploksnēs, taču šis ir solis uz to, lai mazinātu šo apjomu,» Tautsaimniecības komisijas sēdē sacīja tās vadītājs Vents Armands Krauklis (TP).

Arī apakšuzņēmējiem

Patlaban vienīgais kritērijs saistībā ar nodokļiem dalībai valsts un pašvaldību iepirkumos ir tas, ka uzņēmumiem nedrīkst būt nodokļu parādu. Tā kā algu maksāšana aploksnēs krīzes laikā pieaug, likumdevēji vismaz pie valsts un pašvaldību iepirkumiem nodokļu nemaksātājus vairs nevēlas laist. Saeimā topošie likuma grozījumi paredz: lai uzņēmums varētu kvalificēties valsts un pašvaldību iepirkuma konkursa kritērijiem, tā darbinieku vidējie ienākumi (ieskaitot algu, prēmijas u.c.) kalendārā gada pēdējos trijos ceturkšņos nedrīkstēs būt zemāki par 70% no vidējiem nodarbināto ienākumiem attiecīgajā nozarē un šie 70% no ienākumiem nedrīkstēs būt zemāki par valstī noteikto minimālo darba algu - 180 latiem mēnesī. Tātad iepirkuma kārotāja darbinieku vidējie bruto ienākumi mēnesī nedrīkstēs būt zemāki par 257 latiem, liecina Dienas aprēķini. Iecerētās normas, pēc Saeimas Juridiskā biroja pārstāvja Gata Melnūdra sacītā, plānots attiecināt arī uz apakšuzņēmējiem. Viņaprāt, strīdīga ir norma: ja vidējie ienākumi nozarē sarūk, uzņēmums pasūtījuma izpildes laikā nedrīkst samazināt savu nodarbināto ienākumus, pretējā gadījumā Valsts ieņēmumu dienests (VID) varēs piemērot administratīvo sodu. Pēc Saeimas pārstāvja domām, nebūtu pareizi sodīt uzņēmumu par to, ka tas nonācis finansiālās grūtībās.

Visvairāk būvniecībā

Iepirkuma uzraudzības biroja (IUB) mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka 2007. gadā par valsts un pašvaldību iepirkumiem noslēgti līgumi kopumā par 2,4 miljardiem latu, 2008. gadā - par 1,5 miljardiem latu. Summa iepirkumiem sarukusi saistībā ar lejupslīdi ekonomikā. Par 2009. gadu IUB vēl datus apkopojot, informēja birojā. Nedaudz vairāk nekā pusi no summas iepirkumos 2008. gadā tērējusi valsts, pārējo - pašvaldības. Mazāk nauda tērēta preču un pakalpojumu iegādei, vairāk - būvdarbiem. Vērtējot VID datus par vidējiem nodarbināto ienākumiem pa nozarēm, ar uzviju normu visās jomās spētu izpildīt lielāki nodokļu maksātāji, bet atsevišķās nozarēs strādājošajiem mazākiem uzņēmumiem var būt problēmas, jo to darbinieku ienākumi ir zemāki par valstī noteikto minimālo mēnešalgu. «Cik man zināms, piemēram, būvniecībā neviens par 180 latiem uz rokas nestrādā. Vidējā alga, ko saņem uz rokas, ir apmēram 250-300 latu nozarē,» uz aplokšņu algu esamību uzņēmumos ar zemu nodarbināto ienākumu līmeni akcentēja A. V. Krauklis un piebilda: ja uzņēmums vēlēsies saņemt valsts un pašvaldību iepirkumu, tad tam no algu maksāšanas aploksnē būs jāatsakās. Iegūs arī darba ņēmējs, jo par viņu tiks maksāti lielāki nodokļi, tādējādi cilvēks būs sociāli aizsargātāks, uzsvēra deputāts. Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvis Aino Salmiņš uzskata, ka iecerētās normas diskriminēs mazākus un jaundibinātus uzņēmumus, ko vērtēs Saeimas Juridiskais birojs. Tā ieskatā efektīvāk pret algu maksāšanu aploksnēs varētu cīnīties, ja aktīvāk šo problēmu risinātu VID.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Cik maksā

Vidējās algas dažādos sektoros patlaban (bruto)

Ls 755 datorprogrammēšana
Ls 643 apdrošināšana
Ls 507 informācijas pakalpojumi
Ls 493 inženierbūvniecība
Ls 489 finanšu pakalpojumi
Ls 448 reklāmas
pakalpojumi
Ls 344 juridiskie
pakalpojumi
Ls 337 transports
Ls 320 ēku būvniecība
Ls 309 apsardzes
pakalpojumi
Ls 283 viesu izmitināšana
Ls 273 auto tirdzniecība
Ls 267 specializētie būvdarbi
Ls 185 ēdināšanas
pakalpojumi*

* lai tiktu pie valsts pasūtījuma, šajā sektorā būs jāmaksā vismaz Ls 257

Avots: VID

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?