Atpakaļ pie pamatvērtībām
Runājot par jaunajām vēsmām mēbeļu dizainā, jāatzīst, ka šīs jomas attīstība pasaules ekonomiskās situācijas dēļ ir atgriezusies pie modernisma laikā atrastajiem pamatpostulātiem «forma seko funkcijai» un «materiāli tiek lietoti atbilstoši to īpašībām», kā arī «nē - objekta pašmērķīgai izdaiļošanai labāka izskata dēļ» un «jā - Lekorbizjē postulātam māja ir mašīna dzīvošanai». Tiek meklēti dažādi tehnoloģiski risinājumi gan ergonomikas uzlabošanai, gan elektroenerģijas taupīšanai, gan datoru iekārtu adaptēšanai ikdienā lietojamo mēbeļu sastāvā.
Paši ražotāji situāciju raksturo šādi: mēs radām modernas mēbeles, un šis vārds tiek saistīts ar jēdzienu «modernisms», nevis «mode». Šī ir pirmā sezona gandrīz pēc 15 gadiem, kad mēbeļu dizains neseko tam, kas notiek apģērbu modes pasaulē.
Nav popzvaigznes
Ražotāju intereses no vēlēšanās radīt satriecošu dizaina priekšmetu, lai nokļūtu uz galveno dizaina un stila žurnālu vākiem, ir atgriezušās pie sapratnes, ka jārada funkcionālas mēbeles, kas kalpos gadu desmitiem, nekļūstot smieklīgas pārspīlētā dizaina dēļ jau pēc triju gadu lietošanas. Dizaineri pašlaik ir aizņemti, meklējot jaunus tehnoloģiskus un stratēģiskus paņēmienus, lai radītu mēbeles, pēc iespējas samazinot to ražošanas izmaksas, materiālu patēriņu un padarot transportēšanu un montēšanu pēc iespējas vienkāršāku. Rūpnieciski ražotais dizains ir atgriezies tā iesākuma punktā - mēbeļu dizaineri vairs necenšas būt popzvaigznes, kas, uzkrītoši ģērbušās, grozās stila žurnālu apskatos, bet gan koncentrējas uz sadarbību ar ražotājiem, mēģinot palīdzēt viņiem pārdzīvot laikus, kad pārdot mēbeles vairs nav nemaz tik viegli. Tipisks piemērs ir Saimons Pendželijs, kura seja nepieder pie glancētos žurnālos redzētajām, bet kurš ir iekarojis itāļu ražotāja Arper uzticību. Arper tiek dēvēts par vienu no gudrākajiem spēlētājiem šābrīža itāļu mēbeļu dizainā, kas veiksmīgi darbojas nozarē neatkarīgi no tā, cik labi vai slikti ir ekonomiskie apstākļi.
Virziens - saliec pats
Protams, visādas «modītes» joprojām ir saglabājušās. Kā vienu no spilgtākajiem gribētos nosaukt mēbeļu virzienu «saliec pats» - apgaismes ķermeņi vai mēbeles tiek radītas no moduļiem, kas savā starpā var montēties, pateicoties lietotāja kreativitātei. Kā viegli saprotams prototips tam ir mazuļu koka piramīda.