Neko vairāk par administratīvo pārkāpumu mēs viņam noformēt nevaram,» skaidro I. Rekšņa. Administratīvo pārkāpumu kodekss par tabakas izstrādājumu un alkoholisko dzērienu nelegālu tirdzniecību fiziskām personām paredz naudas sodu no 50 līdz 500 latiem.
Kā norāda I. Rekšņa, diemžēl arī atkārtots šis pārkāpums nerada īpaši smagākas sekas - ja nu vienīgi lielāku naudas sodu, t.i., kriminālatbildība par nelegālu ar akcīzes nodokli apliekamu preču tirdzniecību neiestājas, ja vien preces vērtība nepārsniedz piecas minimālās algas jeb 900 latu, proti, vairāk nekā 90 cigarešu bloku. «Ja operatīvās izstrādes rezultātā izdodas noskaidrot, kur glabājas šī tirgojamā prece, tad varam uzsākt kriminālprococesu, jo noliktavās esošās preces parasti ir vairāk un tās vērtība parasti ir lielāka par 900 latiem,» norāda VP pārstāve.
Diemžēl, kā norāda I. Rekšņa, pašreiz spēkā esošā normatīvā bāze paredz, ka par tirgošanu nelielā apmērā var sodīt administratīvi kaut vai katru mēnesi. Taču, ja pie kriminālatbildības tiek saukti noliktavu turētāji, likums tiem paredz arestu, piespiedu darbu vai naudas sodu līdz 50 minimālajām mēnešalgām jeb 9000 latu. Tiesa, ņemot vērā nelielās soda sankcijas, operatīvo darbību klāsts šādos gadījumos ir stipri ierobežots, līdz ar to policijas iespējas atklāt un pierādīt noziegumu ir vājas.
Par kontrabandu - preces nogādāšanu pāri robežai - sodi ir daudz bargāki. Atbildība par šo noziedzīgo nodarījumu iestrādāta gan Krimināllikumā, gan Administratīvo pārkāpumu kodeksā. Ja nelegāli ievestās preces vērtība ir vismaz 900 latu vai arī mazākā apmērā, bet izdarīts atkārtoti gada laikā, par to tiek uzsākts kriminālprocess un soda mērs par minēto noziegumu ir ievērojami bargāks - brīvības atņemšana uz laiku no trim līdz astoņiem gadiem.