Sestdien piedzīvotajā 7,8 magnitūdas spēcīgajā zemestrīcē un tai sekojošajos pēcgrūdienos dzīvību zaudējuši vismaz 3900 cilvēku, bet vairāk nekā 6500 guvuši ievainojumus, vēsta CNN. Nepālas varasiestādes brīdinājušas, ka upuru un cietušo skaits var strauji augt, jo ārkārtas dienesti tikai pirmdien piekļuva dažiem attālākajiem kalnu rajoniem.
Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs vakar īso ziņojumu vietnē Twitter informēja, ka Ārlietu ministrijai ir izdevies sazināties ar visiem 42 Latvijas valstspiederīgajiem Nepālā. «Visi ir sveiki un veseli,» rakstīja ministrs.
Pamet galvaspilsētu
Divas dienas pēc zemestrīces, kas bija postošākā pēdējos astoņdesmit gados, Nepālas glābšanas dienesti izmisīgi turpināja meklēt izdzīvojušos zem ēku drupām, tomēr piemērotas smagās tehnikas trūkums apgrūtināja meklēšanas darbus.
Nepālas galvaspilsētā Katmandu uzsliets tūkstošiem telšu, kurās pārnakšņo cilvēki, kas stihijā zaudējuši pajumti. Ārpus telpām pārnakšņot nolēmuši arī daudzi iedzīvotāji, kuru mājas nav sagrāvusi zemestrīce. Viņi baidās atgriezties savā dzīvesvietā, jo ik pa brīdim notiek spēcīgi pēcgrūdieni.
Tūkstošiem cilvēku pamet pamatīgi nopostīto Katmandu un dodas pie radiem un draugiem, kas dzīvo katastrofas mazāk cietušajos rajonos. «Mēs bēgam. Kā lai mēs te dzīvojam? Man ir mazi bērni, viņi nevar naktīs nepārtraukti skriet ārā no mājas,» tirgotājs Krišna Muktari sacīja ziņu aģentūrai Reuters. Milzīgas rindas veidojās Katmandu starptautiskajā lidostā, jo tūristi un vietējie masveidā vēlas pamest Nepālu.
Nepālas Iekšlietu ministrija pirmdien paziņoja, ka varasiestādēm nav izdevies nodibināt kontaktu ar dabas stihijas vissmagāk skartajiem kalnu rajoniem, kurus pēc pazemes grūdieniem piemeklēja lavīnas un zemes nogruvumi, tāpēc bojāgājušo skaits tuvākajās dienās varētu sasniegt 5000. «Kalnu ciematus regulāri piemeklē zemes nogruvumi, tāpēc nav nekas neparasts, ja ciemati ar 200, 300 vai tūkstoš iedzīvotājiem tiek pilnībā aprakti,» palīdzības aģentūras World Vision pārstāvis Mets Darvass sacīja BBC.
Vairāki simti ārvalstu alpīnistu un viņu nepāliešu palīgi joprojām atrodas Everestā, kur zemestrīces izraisītā sniega nogruvumā dzīvību zaudēja vismaz 18 cilvēku, bet vairāki desmiti ir pazuduši.
Kritizē valdības rīcību
Stihijas skartajai valstij trūkst kvalificētu mediķu un medikamentu, lai spētu palīdzēt katastrofā ievainotajiem, tāpēc Nepālas valdība ir lūgusi palīdzību starptautiskajai sabiedrībai. «Lielākais izaicinājums ir palīdzības sniegšana,» Nepālas valdības ģenerālsekretārs Lēla Mani Paudels sacīja ziņu aģentūrai Reuters. «Mēs aicinām ārvalstis piegādāt mums medikamentus un mediķu komandas. Mums ir izmisīgi nepieciešamas ārvalstu zināšanas, lai pārvarētu šo krīzi.»
Daudzi nepālieši ir neapmierināti ar valdības nespēju sniegt palīdzību katastrofā cietušajiem. «Neviens no valdības mums nav piedāvājis pat glāzi ūdens,» studente Sarga Dhaobadela no Bharatpuras pilsētas sacīja CNN. «Neviens nav ieradies, lai pārbaudītu mūsu veselības stāvokli. Mēs esam pilnībā paši par sevi. Mēs tikai varam cerēt, ka beigsies pēcgrūdieni un varēsi mēģināt atgriezties mājās.» Jauniete pastāstīja, ka viņas ģimene pārtiekot no ātri pagatavojamām nūdelēm un augļiem.
Eiropas Komisija piedāvājusi Nepālai tūlītēju palīdzību triju miljonu eiro apmērā, vēsta informācijas portāls euobserver.com. Brisele Nepālai nosūtīs dzeramo ūdeni, medikamentus, pagaidu mītnes un sakaru tehniku.
Kaimiņvalsts Indija uz Nepālu nosūtījusi vairākus helikopterus glābšanas darbiem grūti pieejamos kalnu rajonos un medikamentus. Ķīna, Izraēla, Japāna, Pakistāna, Lielbritānija, Austrālija un Jaunzēlande uz Nepālu nosūtījušas glābēju komandas, bet ASV - meklēšanas un glābšanas speciālistus kopā ar sešiem suņiem, kas ir apmācīti izdzīvojušo meklēšanai drupās.