Tāpat kā Latvijā, arī citviet Eiropā ir ieviesti pietiekami lieli sodi par braukšanu alkohola iespaidā. Tas attur potenciālos vīna baudītājus pat no tradicionālās glāzes pusdienu laikā. Pirms dažiem gadiem Francijas vīndari pat rīkoja akciju, kuras laikā autovadītājiem bez maksas dalīja vīnu un stāstīja, ka, izdzerot vienu glāzi vīna, promiļu līmenis organismā nesasniegs ar likumu aizliegto.
Viens no veidiem, kā risināt «promiļu problēmu», ir bezalkoholiskā vīna ražošana. Lai novērtētu šāda veida izstrādājumus, ziņkārības pēc nesen pagaršoju bezalkoholisko vīnu Torres Natureo 2007. Tiesa, īsti par bezalkoholisko to nevar nosaukt, jo dzērienā ir 0,5% alkohola. Šo pašu procentu dēļ saskaņā ar ES pieņemto definīciju Natureo nevar nosaukt arī par vīnu. Lai nu kā, bet pēc pirmā malka Natureo man tomēr atgādināja vīnu. Sen nebiju izjutis tik izteiktu aromātisko Moscatel vīnogu smaržu. Tomēr vīna garša lika nedaudz vilties - Natureo garšo kā vīns, taču tam kaut kā būtiska pietrūkst. Vīns bija pārāk maigs, virspusējs, bez rakstura. Vai es to pirktu atkal? Iespējams, taču tikai tad, ja vīns maksās ne vairāk kā Ls 2.
Starp citu, ja šo vīnu ražotu nedaudz gāzētu, viegli dzirkstoša vīna stilā, tad Natureo varētu sevi pozicionēt ne tikai kā bezalkoholisks, bet arī kā lielisks svaigs vasaras vīns. Tāds, kas karstā dienā patīkami remdē slāpes, bet nedod promiles. Tieši tas, kas šoferīšiem vajadzīgs daudzās Jūrmalas kafejnīcās.
Rozā jeb sārtvīni kalpo kā aperitīvi un parasti ir samērā viegli ar izteiktu dažādu ogu garšu. Taču ir arī smagāki rozā vīni, kas daudz labāk saskan ar ēdienu, nekā lietoti bez tā. Tieši šāds ir Heistand Schwarzriesling 2007. Pērkot šo vīnu, cerēju, ka tas būs viegli dzerams pussauss populārās vācu rīslinga vīnogu šķirnes paveids, bet pagaršojot izjutu nedaudz smagnēju rozā vīnu, kas lieliski sader ar treknu cūkgaļu. Pie visa vainīga ir vīnogu šķirne, no kuras vīns ir ražots. Izrādās, ka vācu zemēs tā sauc vienu no trim franču šampanieša ražošanā atļauto vīnogu šķirnēm - pinot meuniers, kas šampanieša garšai piedod daudz lielāku skābumu un augļaināku garšu. Un tiešām, vīna garšā ir daudz skābes, bet vienlaikus ir kaut kas no saldenu zemeņu un aveņu sīrupa. Dzerot Heistand Schwarzriesling 2007, kārtējo reizi pārliecinājos - ja vēlos baudīt kaut ko netradicionālu un pat nedaudz traku, tas ir jāmeklē vācu vīnos.