Savukārt iedzīvotāji aktīvi seko šīm norisēm, uztverot to kā vērienīgu sacensību par biznesu, kurā var nopelnīt miljonus. Te nu gan visi jāapbēdina, jau sen atkritumu apsaimniekošanā nav iespējams nodrošināt stabilus peļņas rādītājus ar atkritumu izvešanu un apglabāšanu poligonos.
Latvijas tirgus ir sadrumstalots, atsevišķos reģionos nedarbojas brīva konkurence, citās teritorijās konkurence galvenokārt izpaužas centienos piedāvāt nepamatoti zemus tarifus. Tas noved pie situācijas, kurā tiek aizmirsts, ka šis ir pakalpojumu bizness, kur apsaimniekotāja darbības modelim būtu jābalstās uz kvalitatīvu pakalpojumu klāsta piedāvāšanu patērētājam, nevis izmisīgiem centieniem paplašināt darbības teritoriju, nesniedzot atbilstošu un kvalitatīvu pakalpojumu iedzīvotājiem.
Nozares attīstībai virzienā, kas ļautu veidot efektīvu atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūru un veicinātu veselīgu konkurenci, akūti nepieciešama vienotu tirgus principu ieviešana visā Latvijā.
Pašlaik aktuāla ir diskusija par jauno valsts atkritumu apsaimniekošanas plānu, tāpēc būtiski šajā plānā integrēt arī brīvu konkurenci regulējošus nosacījumus; panākot, ka tirgū visiem ir skaidri definēti un vienlīdzīgi spēles noteikumi, tiktu pielikts punkts nemitīgajai cīņai par to, kurš tad nonāks «lielākās atkritumu kaudzes virsotnē». Apsaimniekotāji ieslīguši nelietderīgā cīņā par ietekmi vienā šaurā darbības jomā, kas liedz rūpēties par ilgtspējīgu nozares izaugsmi. Atkritumu pārstrāde, otrreizēji pārstrādājamo izejmateriālu eksports - tie ir pakalpojumi ar augstu pievienoto vērtību, kas vienlaikus arī veido sakārtotu vidi. Apsaimniekotājiem jāmeklē iespējas, kā efektīvi izmantot pieredzi un resursus, lai dažādotu savu pakalpojumu portfeli.
Ilgtermiņā esošais tirgus modelis nevar būt darboties spējīgs. Atkritumu apsaimniekotājiem jāspēj pārvērtēt savas prioritātes un attīstīt papildu pakalpojumus, kurus tiešām var saukt par atkritumu apsaimniekošanu. Tā vietā, lai vienkārši cīnītos par pēc iespējas plašākām, kartē iezīmētām robežlīnijām, jāstrādā ar klientiem un jārod iespēja piedāvāt pakalpojumus ar augstāku pievienoto vērtību. Atkritumu pārvadāšana un uzkrāšana jāaizstāj ar plašāku tirgus redzējumu, attīstot to šķirošanu un pārstrādi dažādos izejmateriālos.
Apsaimniekošanas uzņēmumi un valdība sper pirmos soļus, lai sakārtotu nozari, papildinot likumdošanu, veidojot šķirošanas līnijas un kaļot plānus par pārstrādes rūpnīcām. Lai nodrošinātu ilgtspējīgu pienesumu sabiedrībai, videi un valstij, svarīgi saprast, ka atkritumu kaudzes pārvaldīšana nav nozares izaugsmes griesti un kartē sasprausti karodziņi nepalīdzēs uzņēmumiem noturēt tirgus pozīcijas, bet iedzīvotājiem nenodrošinās kvalitatīvu pakalpojumu.
*Vides pakalpojumu grupas valdes priekšsēdētāja