Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS), kura 9. Saeimas darbības laikā bija atbildīga par izglītību un zinātni, solīja vairāk naudas skolām, lai veidotos moderna materiāli tehniskā bāze. Taču finansējums skolām 9. Saeimas laikā ir krasi samazināts, Dienai norādīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) speciāliste Baiba Bašķere. Nauda materiāli tehniskās bāzes uzlabošanai, pēc LIZDA pārstāves sacītā, patlaban pieejama tikai ES fondos un tikai dabaszinātņu kabinetiem.
Finansējums ievērojami sarucis arī augstākajai izglītībai, lai arī gan LPP/LC, gan Jaunais laiks (JL) pirms iepriekšējām vēlēšanām solīja visai izglītības sistēmai atvēlēt vairāk resursu. PCTVL solīja izglītībai dot ne mazāk par 3% no valsts iekšzemes kopprodukta (IK), zinātnei - ne mazāk par 1,5% no IK. Tai tiek atvēlēts krietni mazāk, bet Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) nozarēm kopumā pērn novirzīti 1,6% no IK, liecina Dienas aprēķini. Budžeta vietu skaits augstskolās kopš 2006. gada gan ir pieaudzis vairāk nekā par 10%. Par valsts naudu saskaņā ar IZM sniegto informāciju patlaban studē nedaudz vairāk nekā 34 000 jauniešu jeb 30% no kopējā studējošo skaita. JL gan pirms iepriekšējām vēlēšanām solīja nodrošināt iespēju par valsts naudu studēt vismaz pusei studentu, ZZS - būtiski palielināt budžeta vietu skaitu.
Par LPP/LC solīto, ka tā īpaši atbalstīs profesionālo izglītību reģionos, B. Bašķere teica, ka patlaban šī izglītība ir tik nopietnu pārmaiņu priekšā, ka rodas bažas par šo izglītības iestāžu izdzīvošanu. Attiecībā uz JL solīto, ka tiks atjaunotas arodskolu programmas un nodrošināta mūsdienīga mācību vide, LIZDA speciāliste teica, ka notiek pretējais - arodskolu programmas tiek likvidētas. Arī vidējā izglītība Latvijā nav obligāta, kā to solīja PCTVL. Arī TB/LNNK savus solījumus lielā mērā nav izpildījusi, piemēram, to, ka mazākumtautību skolās jāpāriet uz mācībām latviešu valodā. Šis solījums izglītības ekspertes Marijas Golubevas ieskatā bija «apzināta melošana nacionāli orientētam vēlētājam», jo citi pie varas esošie politiskie spēki šādu priekšlikumu noteikti neatbalstītu. Savukārt Tautas partijas un Saskaņas centra (SC) pirms četriem gadiem izglītībā iecerēto M. Golubeva atturējās vērtēt, jo, viņasprāt, tie bijuši tikai vispārēji lozungi.
PCTVL un SC, lūgti novērtēt pirms 9. Saeimas vēlēšanām doto solījumu izpildi, Dienai norādīja, ka iecerēto nav izdevies īstenot, jo bijuši opozīcijā. Savukārt politiskie spēki, kas joprojām ir vai bijuši pie varas, vaino krīzi, politiskos konkurentus u. c.