Pa taisno uzņēmējdarbībā
Viena no šādām jaunajām uzņēmējām ir Zane Vasiļjeva, kuras izveidotais uzņēmums IK KidCash izstrādā, ražo un izplata galda spēles. Jaunā uzņēmēja atzīst, ka interese par uzņēmējdarbību radusies vidusskolas pēdējā klasē, kad, ekonomikas skolotājas mudināta, Zane izveidojusi savu mācību uzņēmumu. «Beidzot vidusskolu, es skaidri zināju, ka tālāk savu dzīvi saistīšu ar uzņēmējdarbību,» atceras jaunā uzņēmēja. Zane īpaši izceļ vecāku un tuvinieku palīdzību biznesa sākumposmā, norādot, ka vienlīdz svarīgs bijis gan finansiālais, gan morālais atbalsts.
Tuvinieku atbalsts biznesa uzsākšanā bijis izšķirošs arī Artim Treimanim, kurš uzņēmējdarbībai pievērsās uzreiz pēc vidusskolas absolvēšanas, bet pašlaik viņa izveidotā uzņēmuma SIA Sveču darbnīca ražotā produkcija - sveces un sveču pagatavošanas komplekti - jau pieejama veikalu tīklos Depo, Prisma, Cenu klubs, Rimi u. c. Nesen uzņēmums sācis sadarbību arī ar biznesa partneriem Lietuvā. «Interese par uzņēmējdarbību man ir jau no agras bērnības, kad vēroju, kā savos uzņēmumos strādā mans tēvs, tomēr intensīvāk par biznesu sāku interesēties pēc skolas beigšanas, kad vecāki rosināja ko darīt arī pašam,» atceras Artis.
Iespējas skolēniem
Lai veicinātu tālāku sava uzņēmuma attīstību, Artis pašlaik aktīvi iesaistījies vairākās Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) atbalsta programmās. Viena no tām ir Mentoringa programma, kur iespējams saņemt pieredzējušu uzņēmējdarbības ekspertu padomus sava biznesa pilnveidošanai.
Mentoringa programma gan drīzāk ir piemērota jaunajiem uzņēmējiem, kuriem jau izdevies «apošņāt gaisu» biznesā, tomēr starp LIAA īstenotajām aktivitātēm un atbalsta pasākumiem vairāki ir orientēti tieši uz to, lai jauniešos radītu interesi par uzņēmējdarbību un inovācijām.
Tā šogad vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem pirmo iespaidu par biznesu būs iespēja gūt, apmeklējot seminārus par uzņēmējdarbības būtību un atbalsta saņemšanas iespējām. Ar biznesa procesiem tuvplānā skolēni varēs iepazīties, viesojoties inovatīvos Latvijas uzņēmumos, bet aizraujošo inženierzinātņu pasauli, kuras atklājumi arī ir pamatā daudziem veiksmīgiem biznesa projektiem, skolēni varēs atklāt jau tradicionālajās Tehniskās jaunrades dienās.
Studenti, pie darba!
Lai skolā radusies interese par uzņēmējdarbību nezustu, LIAA šogad īstenos arī pasākumu kopumu studentiem - potenciālajiem uzņēmējiem, tādējādi palīdzot pāriet no domām pie reāliem darbiem. Visu Latvijas reģionu studentiem būs iespēja piedalīties mācībās inovatīvu risinājumu izveidošanā atbilstoši tirgus pieprasījumam, mācību kursā Kļūsti par uzņēmēju 5 dienās, Inovāciju projektu konkursā un Inovāciju dienās, kā arī, protams, ikgadējā biznesa ideju konkursā Ideju kauss.