Nobela komitejas loceklis Ole Kīns pastāstījis Reuters, ka trīs zinātnieki atraduši iekšējo GPS, kas ļauj cilvēkam konstatēt, kur viņš atrodas, un atrast ceļu.
Dž. O'Kīfijs atklāja pirmo pozicionēšanas sistēmas komponentu 1971. gadā, kad viņš konstatēja, ka viena tipa nervu šūna smadzeņu reģionā, ko dēvē par hipokampu, vienmēr tika aktivizēta, kad izmēģinājuma žurka atradās noteiktā telpas vietā. Redzot, ka citas nervu šūnas aktivizējas brīdī, kad žurka pārvietojās uz citu vietu telpā, Dž. O'Kīfijs izdarīja secinājumu, ka šīs «vietas šūnas» smadzenēs veido telpas karti.
1996. gadā E. Mozers un M. B. Mozera kopā ar Dž. O'Kīfiju mēģināja saprast, kā var reģistrēt šūnu aktivitāti hipokampā.
Pēc gandrīz desmit gadiem Mozeru komandai izdevās atklāt šūnas žurku smadzenēs, kas funkcionē kā navigācijas sistēma. Šīs tā dēvētās tīkla šūnas, ko zinātnieki atklāja, konstanti darbojas, veidojot ārējās pasaules karti. Tās dzīvniekiem ļauj saprast, kur tie atrodas, kur tie ir bijuši un kur tie dodas.
Atklājums, kam ir fundamentāla nozīme pētniecībā, izskaidro, kā darbojas smadzenes, taču tas pagaidām nav tieši izmantojams medikamentu radīšanā, jo nav skaidrs, kāds ir šo šūnu darbības mehānisms.
Taču tajā pašā laikā izpratne par smadzeņu pozicionēšanas sistēmu var palīdzēt saprast, kas izraisa orientācijas telpā traucējumus sirdstrieku pārcietušajiem vai tiem cilvēkiem, kuriem ir tādas smadzeņu slimības kā demence. Tās visbiežāk sastopamā forma ir Alcheimera slimība, kas skārusi 44 miljonus cilvēku pasaulē.
«Zinātnieku atklājums ir kā revolūcija mūsu izpratnē par to, kā smadzenes zina, kur mēs atrodamies, un kā tās mums palīdz pārvietoties apkārtējā vidē,» ziņu aģentūrai Reuters teicis Oksfordas Universitātes neiropsiholoģijas profesors Endrū Kings.
Savukārt Oksfordas Universitātes emeritētais fizioloģijas profesors Džons Steins pastāstījis, ka zinātnieku atklājums sākotnēji tika noraidīts un izsmiets, tikai laika gaitā to sāka uztvert nopietni.
Tagad Mozeru laulātais pāris, kurš ziņu par prēmiju jau nosvinējis ar ziediem un šampanieti, pievienojas nelielajam laulāto pāru - Nobela prēmijas laureātu - «klubiņam», kurā ir Pjērs un Marija Kirī.
Nobela laureāta nosaukšana medicīnā ievada prēmijas laureātu nosaukšanas nedēļu, ko noslēgs Nobela miera prēmijas laureāta paziņošana piektdien.