Kad sals ir -10, ļaudis darbspējīgā vecumā var uzturēties patversmē, doties uz kopējo atpūtas telpu, skatīties TV un dzert tēju. Grāmatas patversmei piegādā no pilsētas bibliotēkas. Dienas laikā guļamistabu sakopj un dezinficē apkopējas, kuru alga ir nedaudz virs minimālās.
«Ceļi, kā nonāk līdz patversmei, ir daudzi, bet atpakaļ - kā Bībelē teikts - šaurs un ved caur sevis pārvarēšanu. Neviens nav pasargāts no nonākšanas patversmē,» desmit gadu pieredze direktores amatā ļauj Dagnijai Kamerovskai pieņemt skarbo realitāti. 90. gados patversmē nonāca dzīvokļu zaudētāji mākleru afēru dēļ, tagad - neatmaksāto parādu, sociālo neprasmju un naudas grūtību dēļ. Tādu klaidoņu, kas dodas pasaulē bez saistībām un dzīvesvietas pēc paša pārliecības, Latvijā esot maz. «Ir bijis tā, ka trīs cilvēki izlēma dzīvot teltī,» stāsta direktore. «Kad vienam apsala kājas, tad gan abi pārējie sarosījās un atlikušo ziemu pārziemoja patversmē.»
Ierodoties labi aprīkotajā, tīrajā patversmē, ikviens klients saņem norīkojumu uz tuberkulozes pārbaudi. Jaunpienākušie tiek atutoti un izmitināti izolatorā. Ja analīzes ir negatīvas, patvēruma meklētājam tiek ierādīta gulta kopējā guļamistabā. Patversmē var uzturēties pusgadu. Te strādā medmāsa, dienas centrā - ārsts. Cilvēkam piešķir gultas vietu, segas, dvieli, tiek izsniegtas brokastis (tēja, maize, biezputra vai salāti) un vakariņas (tēja, maize, zupa). Svētkos - īpašs mielasts. Ar katru individuāli strādā sociālais darbinieks. Patversmes guļamistaba pa dienu tiek vēdināta, uzkopta, bet, kā norāda direktore, sastāvējušos, savalkāto drēbju pelējuma smaku izdabūt ārā ir gandrīz neiespējami. Pie durvīm atgādinājums «mazgāt rokas un sekot, lai vismaz pirms ēšanas tās ir nomazgātas». Piesprausts lūgums nesmēķēt guļamistabā, jo, kā stāsta direktore, bieži iemītnieki izturas pārgalvīgi un pat bezkaunīgi, gluži kā nerātni bērni: kamēr patversmes aprūpētāji nemana, iesien auklā šņabja pudeles, salauž tualetēm durvis, izlietnes, grīdas mazgājamo līdzekli izlieto zeķu mazgāšanai. «Palīdzam tiem, kam grūti, bet brīžiem jāizvērtē, vai neauklējamies par daudz,» rezumē direktore. Patversmē nonākušie var dabūt arī iedzīvotāju saziedoto apģērbu. Visvairāk esot nepieciešama liela izmēra vīriešu veļa, apģērbi un apavi.
Visās Rīgas domes līdzfinansētajās nakts patversmēs kopumā ir 787 vietas. Salīdzinot ar pagājušā gada februāri, patversmju apmeklētāju skaits šogad pieaudzis par 7,5%, ziņo LETA.