Zog karšu datus
Eiropola vadītājs Robs Veinraits apgalvo, ka pēdējos trijos četros gados ir uzplaucis «ceļojošu kriminālo grupējumu fenomens», kad noziedznieki pārsvarā no Rumānijas, Bulgārijas, Polijas un Lietuvas no rīta ar zemo cenu avioreisiem ierodas, piemēram, Londonā vai Amsterdamā, ātri padara «darbiņu», bet vakarā «uz tējas laiku» atgriežas dzimtenē. «Vietējai policijai ir ļoti sarežģīti reaģēt uz to,» Eiropola šefs sacīja britu laikrakstam The Times.
Ceļojošie austrumeiropiešu noziedznieki, kuri darbojoties vismaz 20 kontinenta valstīs, visbiežāk pastrādā kabatzādzības vai, izmantojot nelikumīgas ierīces, ko piestiprina pie bankomātiem, no maksājumu kartēm nokopē konfidenciālu informāciju, ko vēlāk izmanto, lai radītu klonētas kartes un norēķinātos par pirkumiem veikalā un internetā.
90% norēķinu karšu datu zādzību esot pastrādājušas rumāņu un bulgāru bandas. Eiropols ir uzskaitījis aptuveni 240 kriminālus grupējumus no Rumānijas, kas veido gandrīz 7% no visa organizētās noziedzības tīkla Eiropā.
Noziedzības eksperti uzskata, ka rumāņu un bulgāru bandas ir sadalījušas ietekmes sfēras. Rumāņu bandīti kontrolējot kontinenta ziemeļus, bet bulgāri «šiverējoties» pa dienvidiem.
Briti pastiprina cīņu
Austrumeiropiešu kriminālie grupējumi ir īpaši aktīvi Lielbritānijā, tādēļ šīs valsts policija cieši sadarbojas ar Rumānijas un citu valstu likumsargiem, lai mēģinātu iegrožot ceļojošos noziedzniekus. Briti šai lietai ir ķērušies klāt tik nopietni, ka valdība ir piešķīrusi finansējumu, lai algotu vairākus rumāņu un poļu policistus, kas palīdzēs tvarstīt atsevišķu grupējumu dalībniekus.
Centieni ir devuši taustāmus rezultātus, jo pirms neilga laika Britu salās aizturēja veikalu zagli, kurš izrādījās kriminālā autoritāte, ko Rumānijā meklē par vairāk nekā 60 noziegumu, tostarp cilvēku nolaupīšanu un bruņotas laupīšanas, izdarīšanu.
Savukārt pērn Lielbritānijas policija atmaskoja kādu rumāņu ģimeni, kas Londonā vēlās vakara stundās apzaga iemigušus metro un vilcienu pasažierus, nopelnot simtiem tūkstošiem mārciņu, kas vēlāk tika izlietotas, lai Rumānijā uzbūvētu piecas milzīgas savrupmājas.
Daudzi briti baidās no rumāņu un bulgāru garnadžu pieplūduma pēc tam, kad 1. janvārī atcels imigrācijas ierobežojumus, kas attiecās uz Rumānijas un Bulgārijas pilsoņiem.