Eiropā vēl populārs
Pirms nepilniem četriem gadiem pasaule ar atvieglojumu sagaidīja visu laiku nepopulārākā ASV prezidenta Džordža V. Buša otrā valdīšanas termiņa beigas un ar ļoti lielām cerībām noraudzījās uz B. Obamas iesoļošanu Baltajā namā. Nepārspīlējot var teikt, ka tolaik valdīja globāla «obamomānija».
B. Obama 2009. gadā, kas bija viņa pirmais valdīšanas gads, baudīja lielu uzticību ārpus ASV. Likumsakarīgi, ka viņa ārpolitikas kursam vislielākais atbalsts bija Eiropā, kur to atbalstīja 78% respondentu. Arī pašlaik eiropieši ir lielākie amerikāņu draugi, tomēr B. Obamas prezidentūras laikā vecajā kontinentā atbalsts Vašingtonas ārpolitikai ir samazinājies un 2012. gadā to atzinīgi vērtē 63%, noskaidrojies domnīcas Pew Research Center pētījumā.
Vislielākais atbalsta kritums bijis Ķīnā, kur pirms trim gadiem B. Obamas starptautiskās politikas lēmumus akceptēja 57% iedzīvotāju, bet patlaban - tikai 27%. Gandrīz 20% samazinājums novērots musulmaņu valstīs, Krievijā, Japānā un Meksikā.
Dod priekšroku Ķīnai
Visnegatīvāk pasaulē vērtē B. Obamas laikā izvērstos bezpilota lidmašīnu uzbrukumus teroristu pozīcijām, pārsvarā Pakistānā. 17 no 20 pētījumā iekļautajām valstīm vismaz 50% aptaujāto neatbalsta pretrunīgi vērtēto terorisma apkarošanas taktiku. Lielākā opozīcija pausta Grieķijā, kur pret to izteikušies 90% respondentu.
B. Obama ASV vadību pārņēma neilgi pēc globālās finanšu krīzes sākuma, tādēļ viņš gan mājās, gan ārpus Amerikas tika uzlūkots kā cilvēks, kurš spēs panākt pasaules lielākās ekonomikas augšāmcelšanos.
Viņš acīmredzot šīs cerības nav attaisnojis, jo vēl 2009. gadā 46% 14 pasaules valstīs aptaujāto uzskatīja, ka ASV ir vadošā ekonomiskā lielvara, bet strauji augošo Ķīnu par tādu uzskatīja 27%. 2012. gadā domas ir mainījušās, un tagad 42% par pasaules vadošo ekonomiku uzskata Ķīnu, bet ASV šo godu atdod 36%.