Londonas ielās pamatmasu bez olimpisko spēļu apmeklētājiem veido arī iespaidīgs daudzums brīvprātīgo, kā arī kārtības sargi.
Esot Londonā, Sūzenai nevar nepiekrist. Raksta autora priekšstatu par Lielbritānijas iedzīvotājiem iepriekš pamatā veidoja Rīgā sastaptie šīs valsts tūristi, kā arī britu komēdijseriāli, tāpēc ar prieku secināju, ka Londonas ikdiena ir krietni tuvāka otrajai kategorijai. Vai tas būtu policists, kurš, pateicis pareizo virzienu, nekavējas sevi par paveikto slavēt vairākas minūtes, vai brīvprātīgie, kuri, diendienā stāvot uz ielām un regulējot tūristu plūsmu, nepārstāj laipni sveicināt, jokot un allaž novēlēt patīkami pavadīt laiku, vai arī vienkāršs blakussēdētājs metro, kurš, sadzirdējis nepierastu valodu, iztincina par vietu, no kurienes nākam, un Latvijas sportistu sekmēm sacensībās. Visi šķiet pozitīvisma un prieka pārņemti, un var just, ka Lielbritānijā iedzīvotāji tiešām lepojas ar to, ka tās galvaspilsēta uzņem olimpiskās spēles.
Nofotografēties - lūdzu!
Dienas uzrunātais Stīvens no Velsas gan norāda, ka tūristu Londonā šajā laikā nebūt nav daudz vairāk kā parasti - to šeit vienmēr esot daudz. Policistiem arī darba neesot daudz vairāk kā parasti, apliecināja viens no šīs profesijas pārstāvjiem. Jāņem gan vērā, ka kārtības sargu olimpisko un paralimpisko spēļu laikā ir krietni vairāk, nekā ierasts. Ja vēlies ar tiem nofotografēties - lūdzu. Būs pat iespēja pielaikot krāšņo cepuri. Tiesa, pienākumu pildīšanā viņus labāk netraucēt, par to pārliecinājies arī viens no Latvijas žurnālistiem, kurš tik tikko izsprucis pēc tam, kad centies mīkstināt policistu bardzību, savaldot pārāk sasvinējušos Lietuvas basketbola fanu.
Rīkojot lielu kultūras pasākumu, ierasti tiek rēķināts, cik tad valsts vai pilsēta ar to nopelnīs. Lai gan uzņēmēji Londonā, gaidot olimpiskās spēles, patīkamās priekšnojautās berzēja rokas, skaudrā realitāte esot pavisam citāda. Lielākie biznesa izdevumi The Wall Street Journal un The Financial Times vēsta, ka pārdošanas apjoms audzis tikai vienā Londonas rajonā - olimpiskā parka apkārtnē.
Pirms olimpiskajām spēlēm Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons, pie kura namdurvīm, starp citu, notiek pludmales volejbola turnīrs, prognozēja, ka četru gadu laikā Apvienotās Karalistes ekonomikā milzu sporta forums, tostarp tūristu atstātā naudiņa, ienesīs ap 13 miljardiem britu mārciņu.
Tūristu skaits tiešām palielinājies, jo olimpisko spēļu laikā Londonu par galamērķi izvēlējušies ap simt tūkstošiem sporta fanu. Tiesa, tūristu masas galvenokārt koncentrējas tikai olimpisko objektu tuvumā, bet no tiem tālākas vietas, pat Londonas centrs, šķiet patukšas, jo liela daļa vietējo, kuru darba kārtībā nav piedalīšanās pasaules lielākajā sporta forumā, ir izbraukuši vai arī netiecas iziet ielās.
To visvairāk pārdzīvo Londonas teātru un muzeju saimnieki, kā arī taksometru šoferi, kuriem olimpisko spēļu dienās pagaidām neizdotas gūt cerēto peļņu. Tieši otrādi - tiek piedzīvoti pamatīgi zaudējumi. «Pēdējā nedēļa maniem sešiem teātriem bijusi pati sliktākā visā gadā,» The Financial Times citēts Nimax Theatres izpilddirektors Niks Bērnss. Muzeju īpašnieki pat pagarinājuši darba laiku, turklāt plaši izziņots, ka šajā laikā nedraud stāvēšana garās rindās, taču ienākumi kopš olimpisko spēļu sākuma kritušies par 30-35 procentiem, arī pilsētas centra kafejnīcas un bāri stāv pustukši, vēsta izdevums. Jāatzīst, ka spēļu apmeklētājiem ir tik piesātināta sacensību programma, ka citam laika vienkārši neatliek. «Olimpiāde - tas ir lieliski, taču es pats jūtos kā mērķis loka šaušanas sacensībās,» ironizēja N. Bērnss.
Iegūst tikai viens rajons
Arī viesnīcām, kas nav spēļu oficiālās naktsmītnes, neklājas viegli. Vajadzējis pat ievērojami samazināt cenas, jo pieprasījums ir mazāks nekā ikdienā. Zaudējumus cieš arī taksometra pakalpojumu sniedzēji, jo to galvenie klienti tomēr ir Londonas un tuvākās apkaimes iedzīvotāji. Pretēja situācija ir tiem, kuri savu biznesu attīsta olimpisko objektu tuvumā, īpaši jau olimpiskajā parkā, kur, šķiet, tikai vēlākajās nakts stundās norimst rosība - ja nepietiek naudas biļetei uz sporta sacensībām, tās milzu ekrānā iespējams vērot, sēžot skaistā zālienā kanāla malā.
The Wall Street Journal raksta, ka pārdošanas apjoms pieaudzis tikai vienā Londonas rajonā austrumos, kur atrodas Olimpiskais parks un izvietota lielākā daļa olimpisko objektu.