Konkrētu skaitli, cik Latvijā ir indīgo sēņu un ogu, Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja Inita Dāniele Dienai nosaukt nevarēja, tomēr uzsvēra, ka vislielākā problēma ir tieši tās sēnes, kuras cilvēki var noturēt par ēdamām. Kā piemērus viņa min balto un zaļo mušmiri. Pat nāves gadījumi nav tālu jāmeklē. Vien pirms pāris gadiem pēc baltās mušmires karbonādes apēšanas nomira divi cilvēki, bet bērnam veica aknu transplantāciju.
Par laimi, gan šādu traģisku gadījumu Latvijā nav daudz. Rīgas Austrumu slimnīcas klīniskais toksikologs Roberts Stašinskis Dienai stāsta, ka šogad slimnīcā vēl nav bijis neviens saindēšanās gadījums, savukārt rudens tiek gaidīts ar bažām, jo šis varētu būt sēnēm bagāts gads. Tieši šis faktors ietekmē saindēšanās statistiku. Jo vairāk sēņu, jo vairāk cilvēku ar veselības problēmām - dažus gadus pat līdz 60 saindēšanās gadījumiem. Bērnu slimnīcā Dienai apstiprināja, ka šogad neviens ar sēnēm vai ogām saindējies bērns nav nogādāts. Savukārt pērn bijuši divi gadījumi - viens ar sēnēm, otrs ar ogām.
R. Stašinskis skaidro, ka, saindējoties ar sēnēm, ne vienmēr būs vienādi simptomi, jo indīgās sēnes var iedalīt vairākās grupās. Ir sēnes, kas bojā aknas, ir tādas, kas skar nieres, savukārt citas ietekmē nervu sistēmu. Visbiežāk gan sastopamas kuņģa zarnu traktu kairinošās sēnes, kas izraisa sliktu dūšu, vemšanu un sāpes vēderā. Šīs saindēšanās pazīmes sākas agrīni, un, saņemot speciālu terapiju, pāris dienās cilvēks ir pilnīgi vesels bez paliekošām sekām. Savukārt, saindējoties ar zaļo mušmiri, simptomi sāksies vēlīni - astoņas līdz 12 stundu pēc šo sēņu ēšanas. Trešajā diennaktī jau ir izteikts smags aknu bojājums, kā rezultātā cilvēks var iet bojā.
Lai izvairītos no veselības problēmām, R. Stašinskis, pirmkārt, uzsver profilaksi. Ja cilvēkam ir kaut nelielas šaubas par konkrēto sēni, to uzturā lietot nevajag. Ārsts gan atzīst, ka diemžēl nereti cilvēki vispirms pamēģina, nogaršo īsti neatpazīto sēni un tikai tad domā par tās ēšanas sekām. Otrkārt, ja cilvēks lietojis uzturā sēnes un sākušies veselības traucējumi, noteikti jāsazinās ar medicīnas personālu, kas pateiks, kā turpmāk rīkoties.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Inga Vītola Dienai norāda, ka līdz brīdim, kad cietušais nonāk mediķu aprūpē, ieteicams izskalot muti un iedzert ne vairāk kā vienu glāzi vēsa ūdens. Savukārt nekādā gadījumā nedrīkst lietot alkoholu, jo tas pastiprina toksisko vielu iedarbību.