Jaunā gada sākums tradicionāli sākas ar apņemšanos sākt jaunu dzīvi. Pēc Swedbank veiktās aptaujas datiem, šogad populārākā iedzīvotāju apņemšanās ir apgūt jaunas prasmes un zināšanas (47%), tad seko apņemšanās vairāk laika veltīt sportiskām aktivitātēm un uzlabot figūru (43%), trešā - mierīgi pārdzīvot ekonomisko krīzi. Kāpēc ik gadu sākam ar jauniem nodomiem un kā to labāk sasniegt, jautājām ekspertiem.
Spoža manta
Psihoterapeite Benita Griškeviča skaidro: «Vēlēšanās dzīvē ieviest pārmaiņas noteiktā datumā izriet no ticības, ka ir iespējams mainīties, atstāt aiz sevis kļūdas un neizdošanos, vājumu vai atkarību, tādēļ ka ir notikušas ārējas pārmaiņas.» Jaunajā gadā vai citos nozīmīgos datumos piemēram, dzimšanas dienā, sākt jaunu dzīvi ir visvieglāk, vienisprātis arī sociālantropologi. Lai gan laiks ir lineārs, gada cikls atkārtojas, cilvēkos ir cerība, ka jaunā sākumā viss būs labāk. Sociālantropologs Klāvs Sedlenieks stāsta, ka Vecgada nakts - pārejas moments no vecā uz jauno gadu - tiek uzskatīta par īpaši maģisku mirkli. Pēc tradīcijām var spriest, ka šajā naktī ir iespējams izdarīt to, kas nav pa spēkam ikdienā - zīlēt, vēlēties kaut ko īpašu, sākt jaunu dzīvi. Viņš skaidro, ka prezidenta Valda Zatlera laimes liešana, kas bija pietuvināta gadu mijas laikam, ir blēņas. Prognozes nepiepildīsies, jo laime nav lieta īstajā laikā.
Pamostas veiksmīgāks
Savukārt B.Griškeviča pārliecināta, ka cilvēka cerība 1.janvāra rītā pamosties spējīgākam, stiprākam, neatlaidīgākam ir aizkustinoša ilūzija. Dzīves kvalitāte ir uzlabojama, īstenojot pārmaiņas, un nav tik būtiski, kad tās sāktas. Psiholoģe stāsta, ka vēlme labās apņemšanās sākt noteiktā datumā izteiktāka ir cilvēkiem, kuriem trūkst motivācijas sekot labajiem nodomiem, trūkst apkārtējo atbalsta vai pārliecības, ka izdosies. Tāpēc viņiem lielāka iespēja, ka sapnis kļūs par īstenību, ir tad, ja šim sapnim nosaka datumu, līdz kuram jāpaveic noteikti uzdevumi, proti, jāpārvērš sapnis par mērķi. Uzņemoties apņemšanos, ir svarīgi atbildēt uz jautājumu, kā kārotās pārmaiņas uzlabos manu dzīvi, pārliecināta B.Griškeviča. Piemēram, ja liekie kilogrami netraucē mīlēt sevi, maz ticams, ka būs iespējams no tiem atvadīties tikai skaistuma vārdā. Jāparedz konkrēti soļi ceļā uz mērķi, iespējamie šķēršļi un jāplāno veidi, kā tie būtu pārvarami. Diezgan bezjēdzīgi uzsākt procesus, kas prasa gan laiku, gan naudu, ja nevaram būt droši, ka šo resursu pietiks. Lai mērķi īstenotos, palīdzēs iepriekš izveidots atbalsta tīkls - cilvēki, ar kuriem iespējams runāt par grūtībām ceļā uz sasniegumiem, jautāt pēc padoma un atbalsta, skaidro psihoterapeite.