Taču, ja vecāki tiešām nespēj vienoties, diemžēl neatliek cits ceļš, kā vērsties tiesā ar piedziņas prasību. Parasti tas ir vecāks, pie kura bērns ikdienā dzīvo, un nebūt vienmēr tās ir tikai mātes. Tie ir arī tēvi, kuri vieni audzina savus bērnus.
Galvenais priekšnosacījums, lai varētu piedzīt uzturlīdzekļus, - jāzina, no kā. Jautājumā par bērna māti domstarpību nav, taču jautājumā par bērna tēvu gadās visādi. Bērnam jābūt noteiktai paternitātei, un dzimšanas apliecībā jābūt ierakstam par bērna tēvu. Ja ar to viss kārtībā, vecāks raksta pieteikumu tiesai par uzturlīdzekļu piedziņu, kurā jānorāda prasītāja ienākumi, bērna uzturēšanai nepieciešamie izdevumi, kā arī prasīto uzturlīdzekļu apmērs. Ja prasītājs vēlēsies uzturlīdzekļus valstī noteiktajā minimālajā apmērā, prasītājam nav jāpierāda ar bērna uzturēšanu saistītie izdevumi. Un tiesa arī nevar piešķirt mazāk. Taču, ja prasīta lielāka summa, tiesa jāpārliecina, ka prasītā summa ir adekvāta un pamatota.
Eva Nulle piebilst: «Prasīt gan var visu ko, bet tiesa vērtē samērīgumu, cik bērna uzturēšanai var atļauties viens vecāks un cik otrs. Tiesa norit pēc sacensības principa - viens norāda savu materiālo stāvokli, bērna vajadzības un prasības apjomu, kā arī cenšas pierādīt otras puses mantisko stāvokli, lai pierādītu, ka atbildētājs var atļauties un spēj samaksāt prasīto naudas summu. Otra puse savukārt liek pretī visus savus argumentus - piekrīt vai nepiekrīt prasītajam apmēram, spēj tos maksāt vai ne.»
Taču, ja atbildētājam nav nekādu ienākumu vai ja viņa ienākumi ir mazāki par valstī noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru, prasītājs vēršas pēc palīdzības Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā un saņem atbalstu no valsts. Taču sakarā ar finanšu krīzi fonds pašlaik bērniem līdz septiņiem gadiem maksā 30 latu mēnesī, bērniem no 7 līdz 18 gadiem - 35 latus.
Atbildētāja atbildība gan nekur nepazūd, un parādnieka vietā izmaksāto uzturlīdzekļu parāds krājas, turklāt šim parādam nav noilguma, proti, no parāda cilvēks netiek atbrīvots līdz mūža galam. Tiklīdz viņam parādās oficiāli ienākumi, piemēram, pensija, jāsāk atmaksāt parāds valstij.