Šobrīd EP ir tikai izstrādājis rezolūciju, ar kuru vēršas pie Eiropas Komisijas, lai tā izstrādātu detalizētāku plānu, kā mazināt plastmasas atkritumus dabā. EP apsver arī iespējas līdz 2020. gadam rīkot plašākas pārbaudes, lai apsekotu atkritumu pieņemšanu apglabāšanai poligonos, kā arī plāno veikt biežākas pārbaudes atkritumu dedzināšanas vietās.
EP deputāti plāno daudz tiešāk vērsties pret plastmasas atkritumu nelikumīgo eksportu un nelikumīgo uzglabāšanu. Pašlaik plastmasa tiek pārstrādāta tikai 25%, taču izvirzītais mērķis plastmasas pārstrādei ir 75%, kas jāsasniedz līdz 2020. gadam.
2008. gada 1. janvāri, kad stājās spēkā grozījumi Dabas resursu nodokļu likumā, Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis uzskata kā signālu, kas pievērsa plastmasas maisiņu piedāvātāju un maisiņu izmantotāju uzmanību piesārņojuma problēmai. N. Krūzītis Dienai apliecina, ka audzinošais efekts sabiedrībā ir nepieciešams visās jomās, ne tikai saistībā ar plastmasas maisiņu aizliegumu. Ja netiktu pieņemts šis EP lēmums aizliegt plastmasas maisiņus, tad būtu vismaz jānosaka lielāka cena plastmasas maisiņiem, kā arī lielāki ierobežojumi videi nedraudzīgajiem maisiņiem, atzīst N. Krūzītis. Viņš arī uzsver, ka kopš 2008. gada veikalos ir būtiski palielinājies maisiņu klāsts, kā, piemēram, papīra, auduma un dabai draudzīgo materiālu maisiņi, ko cilvēki labprāt iegādājas.
«Eiropas Parlamenta rezolūcija ir pavisam jauna, līdz ar to vēl ir pāragri runāt par konkrētiem risinājumiem un rīcību, kā arī par to, kā šī rezolūcija ietekmēs veikalu ikdienu,» norāda veikalu tīkla Maxima Komunikācijas vadītājs Jānis Beseris.
Maxima jau ilgāku laiku pie veikalu kasēm ir nomainījuši parastos polietilēna maisiņus ar EPI piedevas maisiņiem, kas ir videi draudzīgāki. Maxima veikalos jau vairākus gadus iepirkumu maisiņi ir pieejami par samaksu.
Detalizētu datu par to, cik aktīvi Maxima veikalos pircēji izmanto plastmasas maisiņus, nav, turklāt kopš 2008. gada, kad veikalos vairs nedrīkst būt bezmaksas maisiņu, veikalu skaits ir mainījies.
Plastmasa ir pārāk vērtīgs resurss, lai tas tiktu apglabāts kādā atkritumu poligonā vai vienkārši nevērtīgi sadedzināts, tādēļ daudz vērtīgāk būtu to pārstrādāt. Eiropas Savienībai būtu jānodrošina lielāks pārstrādāto materiālu piedāvājums tirgū, tādējādi mazinot ražošanas vienību pašizmaksu, lai, ražojot jaunus izejmateriālus, nebūtu jāmaksā papildu piemaksas. Palielinot pārstrādāto materiālu apjomu, tas varētu radīt vairākas videi nekaitīgas darbavietas Eiropā.