Kā izriet no budžeta projekta, nelielas izmaiņas nākamgad paredzēts veikt vienīgi nekustamā īpašuma nodoklī, koriģēt atsevišķās jomās iedzīvotāju ienākuma nodokļa iekasēšanas veidu, kā arī paaugstināt nodevas azartspēlēm.
Diena jau ziņojusi, ka ar grandioziem reformu plāniem pirms vēlēšanām klajā nāca Zatlera Reformu partija (ZRP), kas vairāku gadu laikā solīja darbaspēka nodokli samazināt pat par 9%, tajā pašā laikā piedāvājot atcelt samazinātās PVN likmes.
«Mēs neesam savu solījumu vēlētājiem aizmirsuši. Tomēr šobrīd ir daži būtiskāki jautājumi, ar kuriem tiek strādāts. Saeimas Budžeta komisija ir nodarbināta ar nākamā gada budžetu,» norāda ZRP pārstāvis Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis. «Es domāju, ka darbs pie darbaspēka nodokļa samazinājuma jautājumiem varētu sākties nākamā gada janvāra vidū.» Pēc V. Dombrovska teiktā, laiks, kad iecere varētu sākt pieņemt reālus apveidus, būtu ne ātrāk, kā sastādot 2013. gada budžetu.
Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis skaidro, ka 1% darbaspēka nodokļa samazinājuma ietekme uz budžetu ir aptuveni 30-33 miljoni latu, līdz ar to šāda reforma prasītu vismaz 300 miljonu: «Precīzs šādu nodokļa izmaiņu efekts uz budžeta ieņēmumiem prasītu rūpīgākus aprēķinus, kādi noteikti tiks veikti,» skaidro A. Jarockis. Tiesa, viņš piebilst, ka lēmums par darbaspēka nodokļa samazinājumu jāpieņem, ņemot vērā daudzus aspektus, gan to, kā nākamgad pildīsies budžets, gan arī raugoties uz situācijas attīstību Eiropā. «Ja viss būs labi, darbaspēka nodokļi būs pirmie, kas tiks samazināti,» pauž A. Jarockis.
Kopumā Finanšu ministrija gan pagaidām atturas vērtēt, uz kā rēķina varētu samazināt šos nodokļus un vai der piedāvājums, piemēram, atcelt samazinātā pievienotās vērtības nodokļa likmes. Jautājums tikšot skatīts kontekstā ar iedzīvotāju sākumdeklarēšanās rezultātiem, ko plānots ieviest no 1. marta.
Ekonomists Pēteris Strautiņš uzskata, ka darbaspēka nodokļa samazināšana ir nepieciešama un šāds solis noteikti uzlabos Latvijas konkurētspēju starptautiskajā tirgū: «Protams, ar samazinātajām pievienotās vērtības nodokļa likmēm nepietiks, lai segtu negūtos ieņēmumus. Tur būs nopietni jākoriģē arī nekustamā īpašuma nodoklis. Tā pieaugums uzņēmējdarbības vidi tik ļoti neietekmēs.»
Vienotības frakcijas deputāts, Saeimas Tautsaimniecības komisijas loceklis Dzintars Zaķis savukārt uzsver, ka nodokļu sloga samazinājumu vajadzētu ieviest pakāpeniski: «Tas noteikti nebūs nākamgad, visticamāk, ieviešanas process varētu sākties 2013. vai 2014. gadā. Visam vajadzētu noritēt pakāpeniski, mēs nevēlamies momentā un uzreiz panākt maksimālo efektu,» pauž Dz. Zaķis. «Manuprāt, vispirms nodokļu samazinājumam būtu jāattiecas uz cilvēkiem ar vidējām algām, tādējādi ieviešot ko līdzīgu progresīvajam nodoklim. Tas arī stimulēs darba devējus palielināt mazās algas un saglabās līdzšinējos nodokļus lielajām algām.»