Saņemot signālus par lētāko zāļu pieejamības problēmām, VM iestāde Nacionālais veselības dienests (NVD) iecerējis svītrot no kompensējamo zāļu saraksta (KZS) trūkstošās zāles un to vietā būs saraksta nākamās lētākās zāles. Taču no jaunās sistēmas VM negrasās atteikties. «Esam saskārušies ar ieviešanas problēmām, tās risinām. Taču mēs neapstāsimies pie pirmajām grūtībām,» saka Rinalds Muciņš, VM valsts sekretārs. Veselības inspekcija saņēmusi 23 iesniegumus no aptiekām par KZS iekļauto 54 zāļu neesamību lieltirgotavās. Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Kitija Blumfelde norāda - jau iepriekš daudzi VM brīdināja par riskiem: «Bija skaidrs, ka būs problēmas. Turklāt ar grozījumiem bija domāts vairot pacienta labumu, bet tagad pacients ir ķīlnieks.» Esot bažas, ka, svītrojot trūkstošās, ar nākamajām lētākajām zālēm var būt tā pati problēma.
Skepse, ka atrisinās
Arī zāļu lieltirgotavas Recipe plus pārstāve Zaiga Barvida norāda: «Medikamentu svītrošana no KZS nepalīdzēs pacientiem tikt pie nepieciešamajiem medikamentiem, bet gan radīs vēl lielāku sajukumu.» Katram ražotājam jāsagatavojas, medikamenti jāsaražo pieprasītajā apjomā, un to nevarot izdarīt salīdzinoši īsā laika periodā, jo jaunais saraksts ar cenām bija pieejams janvāra beigās. Recipe plus novērojusi, ka visvairāk problēmu ir ar onkoloģiskajiem medikamentiem. Piemēram, kāda ļoti pieprasīta medikamenta ražotājs nekomunicējot ar lieltirgotavu un nav zināms, kad medikaments būs pieejams. «Aptiekās pēc jaunās kārtības farmaceits nevar izsniegt citu, nākamo references medikamentu,» skaidro Z. Barvida.
Jau vēstīts, ka pirmreizējiem pacientiem, kuriem no šā gada konstatēta diagnoze, kuras ārstēšanā pilnībā vai daļēji zāles apmaksā valsts kompensēšanas sistēmā, tagad izsniedz tikai vienas vienīgās (agrāk vairākas) lētākās zāles šo zāļu grupā. Ja pacients vēlas dārgākas zāles, jāmaksā pilna cena, iepriekš - starpība starp pilno cenu un lētāko zāļu cenu. Tikai tad, ja zāles nedod vēlamo terapeitisko efektu, ārsts var izrakstīt nākamās lētākās. No 1. janvāra ārstiem, pirmoreiz pacientam izrakstot kompensējamās zāles, receptēs jāraksta starptautiskais, nevis konkrētu zāļu nosaukums. VM uzsvērusi - pacientiem, kuriem zāles izrakstītas pirms jaunās sistēmas, nekas nemainīsies, viņi varēs turpināt lietot savas zāles. Ieviešot jauno sistēmu, valstij izdevies ieekonomēt 1,7 miljonus latu.
Nespēj tikt līdzi
Zāļu ražotāji norāda - jaunā kārtība tika ieviesta milzu steigā, tāpēc ir problēmas laikā piegādāt zāles nepieciešamajos apjomos. «Likumi nenormāli ātri mainās. Ja visu laiku piegādājām 3% un pēkšņi jāpiegādā 100% zāļu, tā ir starpība. Mums vajag pusgadu, lai normāli plānotu ražošanu,» Dienai neoficiāli izteicās kāda ražotāja pārstāvis. Zāļu ražotāja Actavis Baltijas lielo klientu menedžere Ilze Prikule savukārt norāda, ka pagaidām ar pieejamību neesot lielu problēmu. Tādas gan varot sagādāt tas, ka KZS kā lētākās zāles iekļauts kāds Actavis onkoloģiskais medikaments tikai 10 mg flakonos. Iepriekš pacienti varēja kā vienu no lētākajām zālēm iegādāties 50 mg flakonus. «Tagad šos [10 mg] flakonus pieprasa milzīgos apjomos, un zāļu var pietrūkt,» stāsta I. Prikule. Ja būšot iztrūkums, vēža pacientiem nāksies atlikt ārstēšanu. Tāpēc Actavis gatavs pazemināt 50 mg flakona cenu un lūgšot NVD iekļaut to KZS kā lētākās zāles.
Pacientu organizācijas Sustento pārstāve Iveta Neimane stāsta - problēmas ir ne tikai pirmreizējiem pacientiem, arī tiem, kuri zāles lieto ilgstoši: «Sūdzas, ka zāles ir kļuvušas dārgākas - ražotājiem, samazinot cenas, samazinājusies references cena [kurā ir valsts līdzmaksājums], līdz ar to viņiem vairāk jāpiemaksā.»