Kas bija problēmu cēlonis, ārsti neatklāja līdz brīdim, kad puisis neatliekamā kārtā nokļuva Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā klīnikā _Gaiļezers._ Sadarbojoties mediķu komandai, Endokrinoloģijas nodaļā atklāja cēloni - retu patoloģiju. Viņam veica divas operācijas, un vīrietis jūtas tikpat kā vesels.
Pacientam ārsti atklāja feohromocitomas - hormonāli aktīvus veidojumus abās virsnierēs. «Ja ir vienā virsnierē šāda veida hormonus - kateholamīnus - producējošs veidojums, tad tas ir ļoti rets gadījums - divi uz vienu miljonu iedzīvotāju gadā. Taču, ja abās virsnierēs - vēl daudz retāks - 10%,» saka Inese Care, klīnikas Gaiļezers ārste rezidente. Ja šādus veidojumus neizoperē, pacientam rezultāts var būt pat letāls, ja, piemēram, hipertensijas krīzes laikā piemeklē insults vai infarkts, stāsta ķirurgs Dainis Jakovels. Neārstējot šiem audzējiem, pat labdabīgiem, mēdz būt ļaundabīga gaita - pacientam saglabājas paaugstināts asinsspiediens, kas var radīt pat asinsvadu plīsumu galvas smadzenēs.
Šā pacienta stāsts atklāj vismaz divas mācības. Pirmā - ārstiem gados jauniem cilvēkiem jāmeklē augstā asinsspiediena cēlonis, nevis tikai jāizraksta zāles pret paaugstinātu spiedienu. «Jauniem cilvēkiem paaugstinātu asinsspiedienu nevajadzētu «norakstīt» uz, piemēram, tādām slimībām kā aterosklerozi, kas vairāk raksturīga gados vecākiem ļaudīm. Šādos gadījumos iemesls var būt gan nieru, gan asinsvadu, gan endokrīna problēma,» skaidro D. Jakovels. Otra mācība ir tā, ka, lai pacienta problēmu varētu atrisināt lielas klīnikas apstākļos, nepieciešama interdisciplinārā sadarbība - mediķu komanda, viena speciālista spēkos nav to atrisināt, saka Aivars Galviņš, Endokrinoloģijas nodaļas vadītājs. Viņš norāda - ar šādas patoloģijas diagnostiku visā pasaulē mediķiem ir diezgan lielas problēmas.
Kad jaunais vīrietis nokļuva slimnīcā, paaugstinātā cukura līmeņa dēļ viņu ievietoja Endokrinoloģijas nodaļā, kur mediķi endokrinologi un arī pēcāk radiologi centās noskaidrot viņa abu problēmu cēloņus. «Sapratām - ja ir hipertensīva krīze, ir jāmeklē iemesls. Ņēmām hormonu analīzes, un, tā kā tās izrādījās paaugstinātas, pēc tam radiologi veica izmeklējumus,» saka I. Care. Atklājās hormonāli aktīvie veidojumi feohromocitomas. Tad endokrinologi pieaicināja ķirurgus, kuri sastādīja tālāko ārstēšanās plānu. D. Jakovels stāsta - nolēmām sadalīt ārstēšanās procesu vairākos etapos - vispirms, decembra beigās, izņēma vienu virsnieri, pēc diviem mēnešiem - otru. Operāciju veica pacientam maksimāli saudzīgā un netraumatiskā veidā - laparoskopiski.
Pacienta māte stāsta, ka pēc operācijām dēls jūtas labi. Viņa saka: laikā, kad vēl nebija skaidrs augstā asinsspiediena cēlonis, dēls esot pārmeklējis interneta resursus un nejauši uzgājis arī šo diagnozi, taču neticējis, ka tik retu viņam atklās. Arī hormonu analīzes ir labas, un nav vairs jācieš no ļoti paaugstinātā asinsspiediena.