Zinātniekiem tā liek secināt statistika, jo Indija ir pasaules līdere pēc jaundzimušo skaita - šeit ik gadu piedzimst 27 miljoni bērnu. Savukārt Utarpradēša ir Indijas visvairāk apdzīvotā province, kura ar saviem gandrīz 200 miljoniem iedzīvotāju varētu būt sestā visvairāk apdzīvotā valsts pasaulē. Vairākums dzemdību šajā štatā tiek pieņemtas lauku rajonos, bet pārsvarā šeit dzimst zēni.
Tikai pirms aptuveni 100 gadiem pasaulē bija 1,6 miljardi iedzīvotāju, bet pēdējās desmitgadēs to skaits ir strauji pieaudzis. Prognozes liecina, ka, neskatoties uz populācijas pieauguma tempu krišanos, 2050. gadā cilvēku skaits sasniegs deviņus miljardus un 75% no viņiem dzīvos pilsētās.
Pieaugs lēnāk
Bija jāpaiet aptuveni 250 tūkstošiem gadu, lai Zemes iedzīvotāju skaits sasniegtu miljardu (1800. gadā). Divmiljardais cilvēks tika reģistrēts tikai 1927. gadā, bet turpmāk katrs miljards nācis klāt aizvien īsākā laikā.
Trīsmiljardā iedzīvotāja piedzimšana bija jāgaida 33 gadi. Vēl viens miljards tika pieskaitīts pēc 14 gadiem, bet piecmiljardo un sešmiljardo iedzīvotāju reģistrēja pēc attiecīgi 13 un 12 gadiem, tik pat ilgs laiks būs pagājis, kad sagaidīsim septiņmiljardo iedzīvotāju.
Prognozes liecina, ka turpmāk katrs jauns planētas iemītnieku miljards tiks sasniegts ilgākā laikā. Zinātnieki pareģo, ka astoņmiljardais iedzīvotājs varētu nākt pasaulē ap 2030. gadu, bet deviņmiljardais cilvēkbērns sagaidāms tikai 2050. gadā.
Cilvēku populācijas pieauguma tempa palēnināšanās saistīta ar pēdējās desmitgadēs novēroto straujo dzimstības samazināšanos. Pagājušā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados sievietēm mūža laikā piedzima vidēji 4,8 bērni, turpretim laikaposmā no 2005. līdz 2010. gadam sievietes laida pasaulē vidēji 2,6 bērnus, liecina ANO dati.
Dažās valstīs izmaiņas notikušas ļoti strauji. Irānā 1984. gadā uz vienu sievieti vidēji piedzima septiņi bērni, bet 2006. gadā - mazāk par diviem. Savukārt Bangladešā dzimstības rādītājs no vidēji sešiem bērniem 1980. gadā samazinājies līdz trim 2000. gadā.
Mūsdienās tikai Āfrikas Subsahāras reģionā sievietes dzīves laikā piedzemdē sešus un pat vairāk bērnu. Savukārt Dienvidkorejā un Taivānā dzimstība ir bīstami zema, jo tur sievietēm vidēji dzīves laikā piedzimst attiecīgi 1,2 un 1,0 bērni.
Meklēs laimi pilsētā
Lielāko ieguldījumu pasaules iedzīvotāju skaita pieaugumam dod attīstības valstis, kurās ik gadu piedzimst 80 miljoni bērnu, no kuriem 20 miljoni dzimuši nabadzīgākajās no tām.
Tuvākajos 40 gados 97% jaundzimušo nāks pasaulē Āzijā, Āfrikā, Latīņamerikā un Karību reģionā, liecina Vašingtonā bāzētā demogrāfijas pētniecības centra Population Reference Bureau (PRB) dati.
Jau pašlaik 90% no 1,2 miljardiem pasaules jauniešu dzīvo attīstības valstīs, astoņi no desmit jauniešiem dzīvo Āzijā un Āfrikā. «Tuvāko desmitgažu laikā šie jaunie cilvēki, visticamāk, turpinās pašreizējo tendenci, pārvācoties no dzīves laukos uz pilsētām, kur iespējams iegūt kvalitatīvāku izglītību, labāk atalgotu darbu un adekvātu veselības aprūpi,» uzskata PRB pētnieks Karls Haubs.
Sevišķi augsta dzimstība un straujš iedzīvotāju skaita pieaugums gaidāms Āfrikā. To uzskatāmi parāda Ugandas un Kanādas - attiecīgi 34 un 31 miljons iedzīvotāju - attīstības prognozes. Kanādā 2050. gadā iedzīvotāju skaits varētu būt 42 miljoni, turpretim Ugandā tie būs jau 96 miljoni.