Pirmo reizi 22 gados
Kopš Berlīnes mūra krišanas vācieši piedzīvojuši vairākus ekonomikas pagrimuma brīžus, taču neviens no tiem nav bijis tirgotājiem un ražotājiem tik postošs kā pašreizējā dižķibele. Statistika liecina, ka jūlijā patēriņa preču cenas salīdzinājumā ar šo pašu mēnesi pērn ir samazinājušās par vidēji 0,5 procentiem. Pircēju pasivitātes izraisītais cenu kritums turīgajā Eiropas valstī fiksēts pirmo reizi pēdējo 22 gadu laikā. Eksperti cenu kritumu skaidro gan ar energoresursu cenu kritumu, gan ar vājo pieprasījumu, kas mudina tirgotājus izsludināt izpārdošanas vai samazināt uzcenojumu. Piemēram, šķidrais kurināmais Vācijā jūlijā maksāja par 40 procentiem lētāk nekā pirms gada, bet pārtikas produkti - par 2,4 procentiem, ziņo aģentūra Reuters.
Līdzīga aina jūlijā bija novērojama arī vairākās citās Eiropas «labklājības zemēs». Zviedrijā patēriņa preces gada laikā kļuvušas lētākas par 0,9 procentiem. Dānijā pagājušomēnes cenas salīdzinājumā ar jūniju sarukušas par 0,5 procentiem, bet gada griezumā vēl saglabājas neliels pieaugums - aptuveni viens procents, raksta aģentūra RTTNews. Norvēģijā mēnesī cenas sarukušas par 0,6 procentiem, galvenokārt pateicoties lētākiem apģērbiem, apaviem un aviobiļetēm. Tiesa, gada pieaugums vēl ir spēcīgs - ap 2,2 procentiem.
Austrumeiropas teicamniecē Čehijā patēriņa preču cenu pieaugums gada laikā jūlijā bija vairs 0,3 procenti, kas ir zemākais kopš tās pievienošanās Eiropas Savienībai. Salīdzinājumā ar jūniju cenas pat kritušās par 0,4 procentiem.
Pat Ķīna vārga
Pat viena no straujāk augošajām pasaules valstīm, vēl pērn par pasaules ekonomikas glābēju uzskatītā Ķīna šovasar izskatās vārga. Pasaules trešajā lielākajā ekonomikā pagājušomēnes privātajam sektoram klājās grūti, un tas atspoguļojas patēriņa preču cenu kritumā.
Ķīnu varētu izglābt valdības īstenotā daudzmiljardu stimulēšanas programma, kas pamazām sāk dot augļus. Piemēram, ražošanas un vairumtirdzniecības apjomi jūlijā ir pieauguši. «Ķīnas ekonomika parādījusi dažas pozitīvas izmaiņas,» Nacionālā statistikas biroja preses pārstāvi Li Sjaočao citē aģentūra AP, «tomēr dažu uzņēmumu peļņas līkne joprojām ir dziļā bedrē.»
Jūnijā patēriņa preču cena Ķīnā nokritās par 1,8 procentiem salīdzinājumā ar pērnā gada jūniju. Tas bija jau sestais mēnesis pēc kārtas, kurā patēriņa preces kļūst lētākas. Vairumtirdzniecībā cenas gada laikā kritušās vēl straujāk - par 8,2 procentiem. Ķīnai ilgi neizdevās vairot pieprasījumu, pat par spīti valdības ceturtdaļtriljonu latu vērtajai stimulēšanas programmai, kas paredz apgādāt ar valsts pasūtījumu simtiem kompāniju, lai cilvēkiem būtu darbs un ienākumi. «Deflācija padziļinās. Pieprasījums vēl nav pietiekami spēcīgs, visu ekonomiku aptverošs,» Citigroup ekonomists Kens Pens aģentūru AP informē, ka vēl nav pamata cerēt uz labākiem laikiem.