Brīvākas rokas ceļotājiem
Kubas un Savienoto Valstu diplomātiskās attiecības tika pārtrauktas 1961. gadā, jo 1959. gadā Havanā pie varas bija nācis komunists Fidels Kastro, kurš realizēja atklāti antiamerikānisku politiku. 1962. gadā toreizējais ASV prezidents Džons Ficdžeralds Kenedijs ieviesa tirdzniecības aizliegumu ar Kubu. Decembrī B. Obama paziņoja, ka ASV atjaunos saites ar Kubas valdību, tostarp no jauna atverot vēstniecību Havanā, un atvieglos tirdzniecības un ceļošanas ierobežojumus.
ASV un Kubas attiecību atkusnis sākās 17. decembrī, kad abas valstis paziņoja par ieslodzīto apmaiņu, par ko puses vienojās pēc 18 mēnešu ilgām slepenām sarunām. Darījuma rezultātā Kuba atbrīvoja amerikāni Elanu Grosu, kurš kopš 2009. gada decembra izcieta 15 gadu ilgu cietumsodu par internetam nepieciešamo ierīču piegādi vietējiem ebrejiem, ko Kubas valdība, kas ierobežo iedzīvotāju pieeju informācijai, uzskatīja par kaitniecību nacionālajai drošībai.
Apmaiņā pret E. Grosu amerikāņi atbrīvoja trīs Kubas specdienestu aģentus, kuri atradās cietumā kopš 1998. gada. Viens no atbrīvotajiem kubiešiem tikai 20 dienu pēc atgriešanās dzimtenē kļuva par tēvu, jo amerikāņi pērn piekrita kubiešu lūgumam nogādāt vīrieša sēklu Kubā, lai viņa sievu varētu mākslīgi apaugļot, raksta ziņu aģentūra AFP.
Pagājušajā nedēļā ASV valdība atcēla vairākus ceļošanas ierobežojumus, kas vairākas desmitgades attiecās uz amerikāņiem, kuri drīkstēja doties uz Kubu. Jaunie noteikumi paredz, ka ceļotājiem pirms došanās uz «brīvības salu» vairs nav nepieciešama ASV varasiestāžu izsniegta atļauja. Amerikāņi no Kubas varēs pārvest alkoholu un cigārus, kuru vērtība nepārsniedz simts dolāru (86 eiro), vēsta BBC. Tāpat atcelts limits, cik daudz naudas dienā Kubā drīkst tērēt ASV pilsonis. ASV dzīvojošie kubieši radiniekiem Kubā turpmāk ik gadu varēs pārskaitīt 8000 dolāru (6880 eiro) līdzšinējo 2000 dolāru (1700 eiro) vietā.
ASV atcēlušas arī vairākus tirdzniecības ierobežojumus, kas atvieglotu dažādu amerikāņu ražojumu, piemēram, mobilo telefonu, nonākšanu izolētajā valstī, tomēr nav skaidrs, vai precēm no ASV netiks piemērota augsta ievedmuita un citi noteikumi, kas daudziem ārvalstu produktiem ir lieguši nonākt līdz vienkāršajiem kubiešiem, kuru ienākumi ir ļoti zemi.
Sašķeļ republikāņus
Lai mīkstinātu ierobežojumus, kas Kubas novārdzinātajā ekonomikā ieplūdinās papildu simtiem miljonu dolāru, amerikāņi pieprasīja Havanai atbrīvot 53 politieslodzītos. Kubas režīms Vašingtonas vēlmi izpildīja pagājušajā nedēļā (divi no viņiem vēlāk atkal arestēti).
Tomēr Kubas cilvēktiesību aktīvisti, no kuriem daļa iebilst pret ASV un Kubas attiecību atjaunošanu, jo Vašingtona Havanai nav pieprasījusi veikt konkrētas izmaiņas, norāda, ka amerikāņiem būtu uzstājīgi jāpieprasa uzlabot vārda brīvības stāvokli Kubā. Kubas Cilvēktiesību un nācijas izlīguma komisija, kas uzrauga komunistu valdības represijas, apgalvo, ka 2014. gads bijis viens no melnākajiem Kubas režīma oponentiem, jo pērn līdz novembrim cietumā ielikti 8400 disidenti, vēsta laikraksts USA Today.
Vairāki Kubas ievērojamākie opozicionāri nedēļas nogalē tikās ar ASV kongresmeņu delegāciju, ko vada demokrātu senators Patriks Līhijs, kuram bija nozīmīga loma E. Grosa atbrīvošanā.
Līdz šim B. Obamam nebija vajadzīgs ASV Kongresa atbalsts, lai spertu soļus Vašingtonas un Havanas tuvināšanai, bet tas būs vajadzīgs, ja Baltais nams pilnībā vēlēsies atcelt pusgadsimtu seno tirdzniecības embargo un izsvītrot Kubu no saraksta, kurā iekļautas terorisma sponsorētājvalstis.
Kongresa abas palātas kontrolē Republikāņu partija, kas varētu likt šķēršļus demokrātu valdības centieniem, tomēr izskatās, ka tas nenotiks. Partijas rindās ir vairāki prominenti kubiešu izcelsmes politiķi, kas B. Obamas lēmumu uzskata par aplamu. Tajā pašā laikā daļa republikāņu aplaudē ASV prezidentam, jo uzskata, ka viņa rīcība var palīdzēt notikt sen gaidītām politiskām pārmaiņām Kubā.
Līdz šim Kubas valdība ir izteikusies atzinīgi par B. Obamas lēmumu mīkstināt tirdzniecības aizliegumu, bet arī norādījusi, ka negrasās atteikties no vienpartijas politiskās sistēmas un plānveida ekonomikas.