«Dati par pieteikto OCTA negadījumu skaitu šī gada maijā rāda, ka šogad reģistrēto ceļu satiksmes negadījumu skaits, kurus izraisījuši autovadītāji, kas vecāki par 55 gadiem, pieaudzis par 30%, salīdzinot ar iepriekšējā gada maiju,» stāsta apdrošināšanas kompānijas If pārstāve Daiga Bluķe.
Pamatojoties uz If speciālistu pētījumiem, viņa secinājusi, ka galvenais cēlonis vecākās paaudzes autovadītāju izraisīto avāriju skaita pieaugumam ir tas, ka daudzi no viņiem dēvējami par tipiskiem vasaras jeb svētdienas braucējiem. «Senioriem nereti materiālā situācija liek būt taupīgiem, un daudzi no viņiem ziemas periodā pie automašīnas stūres nesēžas, savukārt līdz ar siltā laika iestāšanos dodas uz lauku mājām, brauc uz dārziem vai apciemot draugus un radiniekus,» skaidro D. Bluķe un uzsver, ka daudziem pirmspensijas un pensijas vecuma autovadītājiem pa ziemu ierūsējušas transporta līdzekļu vadīšanas iemaņas un spēja orientēties uz ceļa. «Neatkarīgi no vecuma ikvienam autovadītājam, kurš visu ziemu nav braucis, sākot autovadīšanas sezonu, pie stūres jābūt ļoti piesardzīgam, jāatgūst iemaņas, un kādu laiku jau tas prasa ikvienam,» saka If pārstāve un pieļauj, ka senioriem, lai atgūtu izveicību pie stūres, bieži nepieciešams ilgāks laiks nekā jauniešiem.
Senioru izraisīto ceļu satiksmes negadījumu iemesls nereti ir tas, ka seniori brauc pēc inerces, neizvērtējot to, ka situācija uz ceļa mainījusies, novietotas jaunas ceļa zīmes vai tieši pretēji - kāda ceļa zīme novākta, savus secinājumus par vecāka gadagājuma cilvēku izraisīto avāriju skaita pieaugumu izklāsta Valsts policijas pārstāve Sigita Pildava. Nereti gadoties, ka autovadītājs, pieķerts pārkāpjam ceļa satiksmes noteikumus, pārsteigts teic: «Bet agrāk te šādas ceļazīmes nebija!» Kā novērojusi Valsts policijas pārstāve, pensijas vecuma cilvēkiem braukšana, paļaujoties uz atmiņu, nevis reālo situāciju, raksturīga it īpaši bieži.
Ja cilvēks gadiem ilgi bijis labs autovadītājs, ir minimāls risks, ka avārijas izraisīs vecumdienās, uzskata Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) vadītājs Andris Lukstiņš, uzsverot, ka svarīgi pie automašīnas stūres sēsties regulāri, jo, braucot pa retam, piemēram, tikai vasaras nedēļas nogalēs, labs autovadītājs, visticamāk, nebūsi ne jaunībā, ne brieduma gados.
Tomēr gan apdrošināšanas kompānijas If, gan Valsts policijas, gan CSDD pārstāvji vienprātīgi bilst, ka visriskantākā autovadītāju - ceļu satiksmes negadījumu izraisītāju - grupa ir nevis seniori, bet cilvēki vecumā līdz 30. Turklāt pretēji izplatītajam mītam, ka sievietes uzskatāmas par sliktākām autovadītājām, avārijas biežāk izraisa vīrieši.
«Pensionāre ar savu opelīti neuzmanības dēļ stāvvietā var iebuktēt blakus stāvošo automašīnu, bet nedemonstrēs pārgalvību pie stūres,» norāda D. Bluķe. To apliecina arī apdrošinātāju statistika: senioru izraisīto negadījumu skaits 32% gadījumu saistīts ar neuzmanīgu autovadīšanu veikalu stāvlaukumos, māju pagalmos vai pārvietojoties atpakaļgaitā.