Nozīmīgs portfelis
A.Piebalgam piešķirtais portfelis tiek uzskatīts par mazāk ietekmīgu nekā viņa līdzšinējais amats, tomēr viņš neizrāda sarūgtinājumu par šādu karjeras pavērsienu. «Esmu apmierināts, jo tas ir nozīmīgs portfelis,» saka A.Piebalgs. Viņa darbs enerģētikas komisāra amatā izpelnījies labvēlīgas atsauksmes, tomēr Ž.M.Barrozo gribēja veikt amatu rotāciju. Latvija vēlējās, lai A.Piebalgs saglabātu enerģētikas komisāra posteni vai iegūtu citu svarīgu amatu, piemēram, transporta lietu komisāra posteni. Tomēr ietekmīgākos amatus savā starpā sadalījušas Eiropas lielvalstis. Piemēram, enerģētikas komisāra posteni ieņems Vācijas pārstāvis Ginters Etingers.
«Latvija nav liela valsts, mēs nevaram rēķināties ar svarīgāko portfeli,» spriež A.Piebalgs. Tomēr pārējām Baltijas valstīm izdevies iegūt diezgan ietekmīgus amatus. Latvijas noskatītais transporta komisāra postenis ticis Igaunijas izvirzītajam Sīmam Kallasam, kurš būs arī viens no EK viceprezidentiem. Lietuvas izvirzītais Aļģirds Šemeta varētu ieņemt atbildīgo nodokļu un muitas savienības komisāra posteni.
Latvijas Ārpolitikas institūta vadītājs Andris Sprūds uzskata, ka šādu iznākumu var vērtēt kā Latvijas valdības neveiksmi, jo Ž.M.Barrozo nav ieklausījies Latvijas prasībās. Tomēr premjers Valdis Dombrovskis (JL) uzsver, ka A.Piebalgam uzticēta svarīga ES ārpolitikas joma, jo ES palīdzība jaunattīstības valstīm ir mērāma miljardos eiro.
Milzīgs potenciāls
A.Piebalgs attīstības komisāra amatā cieši sadarbosies ar jauno ES ārlietu vadītāju Ketrinu Eštoni, lai formulētu ES politiku pret jaunattīstības valstīm. «Šis amats noteikti nav tik nozīmīgs kā enerģētikas komisāra postenis, tomēr tas ir vidējas nozīmes portfelis ar milzīgu potenciālu izaugsmei,» secina Eiropas Kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš. «Piebalga iecelšana šajā amatā noteikti ir pluss Eiropai, jo viņš ar vēsu skatienu varēs izvērtēt stāvokli un reformēt «veco koloniju» atbalsta pulciņu.» Uz jaunā A. Piebalga amata fona diezgan nožēlojama izskatās summa, ko attīstības sadarbībai gatava atvēlēt Latvija, jo nākamā gada budžetā šim mērķim paredzēti 807 lati.
Komisāra amatam izvirzītajiem kandidātiem vēl jāsaņem Eiropas Parlamenta atbalsts. Kandidātu iztaujāšana iecerēta janvāra vidū, bet EP balsojums par visu Komisijas sastāvu paredzēts 26. janvārī. Baltijas valstīs izskanējušas bažas par jauno enerģētikas komisāru G.Etingeru, jo kā Vācijas politiķis viņš varētu stiprināt ES enerģētikas saites ar Krieviju. A.Piebalgs gan noraida šīs bažas un raksturo G.Etingeru kā cilvēku, kurš atbalsta konkurenci un energoresursu piegādes diversifikāciju. «Šim amatam nevarēja būt labākas izvēles; ja nu vienīgi atstātu mani,» pajoko A.Piebalgs.