Sesto, kas būtu tas labākais, Labklājības ministrija vairs nemaz nepiedāvā, proti, atstāt ģimenes valsts pabalstu (bērnu naudu) līdzšinējā apmērā (astoņi lati) par bērnu vecumā no viena līdz 18 gadiem. Lai neko pēc 1. jūlija nemainītu, būtu nepieciešams par jaunu sameklēt šogad uz bērnu rēķina ietaupīt paredzētos 11,2 miljonus. Ierēdņu uzdevums ir samērā vienkāršs: naudas otrajam pusgadam šim pabalstam paredzēts 5,9 miljoni, kopējais bērnu skaits zināms, un, vieniem pieliekot, citiem tikpat nākas atņemt. Lai nu politiķi tagad lauž kaklu, izvēloties mazāko no ļaunumiem.
Ja ir jāiztiek ar pašreiz pieejamo naudu, tad varētu atļauties maksāt 4,6 latus - ja vien nemaksā neko ģimenēm, kurās ir tikai viens bērns; vai 10 latus daudzbērnu ģimenēm; vai 17,6 latus tikai trūcīgajām ģimenēm; vai 6,4 latus - daudzbērnu un trūcīgajām. Kod, kurā pirkstā gribi, sāpēs. Saprotams, ka deputāti ar šādu nepatīkamu izvēli nav īsti mierā.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vairākums vēlētos visu atstāt pa vecam, jo kurš pozīcijas politiķis gan gribēs ieiet vēsturē kā naudas atņēmējs kādai bērnu grupai? Tā kā budžeta pildīšanās neliecina par neparedzēti lieliem ieņēmumiem, tad iztrūkstošos miljonus nāktos atrast kaut kur turpat sociālajā sfērā. Nojaušat, kur? Protams, pie pensionāriem. Neba nu visiem, bet bagātākajiem varētu samazināt pensiju piemaksu apmēru - tāda ir sākotnējā iecere, par ko gan vēl būtu jāvienojas ar pensionāru pārstāvjiem. Tomēr deputātiem jāņem vērā: pat ja piemaksas nogrieztu visiem, kam pensijas lielākas par iztikas minimumu, izdotos iegūt tikai aptuveni desmito daļu.
Šeit nu politiķiem jāsāk runāt atklātu valodu: ja gribam esošā sociālā budžeta ietvaros saglabāt ģimenes valsts pabalstu nemainīgu - astoņu latu apmērā visiem bērniem, tad bez pensiju samazināšanas nekādi nevarēsim iztikt. Vai arī jāatņem kādai citai sfērai. Taču diezin vai kāds ministrs būs ar to mierā. Tādēļ ir pēdējais laiks ķerties pie septītā varianta - aktīvāk strādāt pie tā, lai pilnveidotu likumdošanu un tā uzlabotu uzņēmējdarbības vidi. Kā arī beidzot iedziļināties budžeta detaļās un tikt skaidrībā, vai tiešām katrs lats tiek lietderīgi tērēts.