Ar piespiedu darbu sodītos cilvēkus nodarbina arī _Rīgas dārzi un parki,_ un šīs pašvaldības aģentūras vadītājs Agnis Kalnkaziņš norāda - kamēr vien tas notiek kārtīgi plānotā veidā, viņam pret šādu darbinieku skaita pieaugumu nekas iebilstams neesot. «Nevis stihiski, ka vienu nedēļu man ir viens cilvēks, citu nedēļu divi. Ja tas ir sabalansēti, varētu regulēt to, kur un kā viņus nodarbināt. Piemēram, ja kāds Saeimas deputāts ko nogrēkojas, varētu viņam likt tīrīt Jēkaba laukumu, lai netrūkst komunikācijas ar kolēģiem,» ironiski piebilst A. Kalnkaziņš.
A. Dementjevs uzskata, ka VPD tiks galā ar «klientu» skaita pieaugumu, jo tam ir iespējami kompensācijas mehānismi, piemēram, «labajiem darbiniekiem laiku samazinām un varam aktīvāk pievērsties tiem, kuri nestrādā vai kavē», viņš skaidro. A. Dementjevs pret ieplānotajām reformām noskaņots pozitīvi. «Ja kādreiz teica, ka cietumi audzina, man gribas sacīt, ka diemžēl cietumi neaudzina. Daudzas valstis pāriet uz sabiedrībā izciešamiem sodiem, kas nozīmē, ka cilvēks netiek atrauts no ģimenes. Turklāt, ja cietums valstij izmaksā aptuveni deviņus latus dienā, tad probācijas uzraudzība maksā 28 santīmus,» paredzamo reformu pozitīvos aspektus uzskaita VPD vadītājs.
Piespiedu darbu sodītie var pildīt dažnedažādos veidos, Dienai stāsta VPD pārstāvis Imants Mozers. Viņus var nodarbināt gan valsts un pašvaldību iestādes, gan arī nevalstiskās bezpeļņas organizācijas, kuras par to noslēgušas līgumu ar VPD. «Primāri tie ir dažādi uzkopšanas darbi, ir arī tādi, kuri, piemēram, remontē bērnunamus, bet valsts interesēs jau ir šos cilvēkus nodarbināt atbilstoši viņu spējām. Teorētiski, ja kāds ir kvalificēts tulks, nav iemeslu, kādēļ viņš nevarētu arī tikt likts pie tulkošanas darbiem,» skaidro I. Mozers. Šādi sodīto cilvēku nodarbinātājiem ir pienākums uzraudzīt, lai viņi tiešām strādā, ne tikai «atsēž laiku», bet VPD darbinieks jebkurā laikā var ierasties un pārbaudīt.
A. Kalnkaziņš atklāj, ka, lai gan pārsvarā Rīgas dārzi un parki nodarbina «simtlatniekus», starp viņa padotajiem atrodami arī piespiedu darba veicēji, un viņi nekādas problēmas uzņēmumam neradot. «Protams, darba ražīgums ir daudz zemāks nekā tad, ja cilvēkam maksātu pienācīgu algu vai tas būtu pastāvīgs darbs,» viņš atzīst, tomēr domā, ka vismaz daļai no šādiem padotajiem jau esot pieredze līdzīgos darbos.