Nekas īpašs, jūs teiksiet. Taisnība, tā noteikti nav pasaules aizraujošākā filma. Tomēr, ja esat vīnmīlis/e un šī filma jūsu repertuāram gājusi secen, paņemiet nomā vai nepažēlojiet naudu amazonē!
Ļoti nozīmīgu otrā plāna lomu Sideways tēlo Pinot noir. Mailss ir burtiski apsēsts ar šo vienu no pasaules cēlākajām, niķīgākajām un reizē romantiskākajām vīnogām. Sarunas par un ap Pinot noir šajā filmā ir tik pavedinošas, ka toreiz pamanījos iegādāties vairākas pudeles Pinot uzreiz. Un neba nu es vienīgais. Nākamo gadu laikā pasaules vīna žurnāli nenogurstoši rakstīja par Sideways fenomenu - būtisku Pinot noir pārdošanas apjomu pieaugumu filmas ietekmē.
Protams, ne jau tikai filmas ietekmē Pinot noir uzbūvējis savu reputāciju. Ja jums kādreiz palaimējies nogaršot tiešām labu Pinot noir, varu saderēt, ka tas kļuvis par vienu no jūsu dzīves vīniem. Bet tiešām, ja palaimējies. Burgundijai, visu Pinot noir Mekai, amerikāņu kritiķi, piemēram, iedevuši savdabīgu iesauku «mīnu lauks». Tas nozīmē tikai to, ka varat iztērēt milzum daudz naudas, kamēr atradīsiet savu Pinot noir. Jau teicu, ka oga ir niķīga, tāpēc turiet acis vaļā!
Šajā slejā - par diviem interesantiem Pinot noir eksemplāriem, kas nav no Latvijā ierastajām Pinot noir takām - Burgundijas, Jaunzēlandes, Čīles vai Dienvidāfrikas. Šie abi auguši nosacītos sānceļos. Viens no Savojas Francijā, otrs - no Jaras ielejas Austrālijā. Pasaules Pinot noir kartē šie gan nav nekāds jaunums, bet pie mums gan. Ir vērts ievērtēt. Ja nu paveicas un kāds no šiem ir jūsējais Pinot?
Jean Perrier & Fils, Cuvee Gastronomie, Pinot noir, Savoja (Francija), 2010. Necentieties šo izdzert uzreiz pēc atvēršanas. Bez steigas atveriet. Salejiet. Ļaujiet paelpot glāzē. Šis savojietis ir spējīgs uz ļoti intensīviem nedaudz dūmakainiem un sulīgiem aveņu aromātiem. Garšā viegls, bez izteiktiem tanīniem un struktūras, kā radīts vasarai. Dzeriet atdzesētu.
Coldstream Hills Pinot noir, Jaras ieleja (Austrālija), 2007. Jaras upes ieleja ir samērā vēsa, tieši tāpēc piemērota audzēšanai. Ne velti Jaras ielejas vīnus mēdz salīdzināt ar jau pieminētajiem burgundiešiem. Ja ir iespēja, arī šo eksemplāru vajadzētu nedaudz atdzesēt un laikus atvērt. Roberts Pārkers, slavenais amerikāņu kritiķis, teiktu, ka šis ir hēdonistisks vīns. Nu ļoti baudīgs. (Pār)baudiet!