Demola tīkls aizsākās 2008. gadā Tamperē Somijā un ir sevi pierādījis kā ļoti labu veidu, kā veicināt uzņēmēju un studentu sadarbību, radot jaunus produktus un vienlaikus palīdzot augstskolām saprast tirgus vajadzības. Iniciatīvas ietvaros jauniešu komandas trīs līdz piecu cilvēku sastāvā - tajās ir dažādu augstskolu un dažādu specialitāšu studenti - kopā ar uzņēmumu speciālistiem meklē un rada piemērotākos risinājumus dažādu problēmu atrisināšanai un procesu uzlabošanai. Demola ir atvērta sadarbībai ar ikvienu nozari, uzņēmumu un augstskolu, un Latvijā to pārvaldīs Latvijas IT klasteris. «Redzēsim, kā latviešiem veiksies ar sadarbību. Pieredze gan rāda, ka, pat būdami viensētnieki, ar laiku, redzot, ka lietai ir pievienotā vērtība, atveramies,» spriež Demola Latvia projekta vadītāja un Latvijas IT klastera izpilddirektore Lilita Sparāne.
Četri mēneši risinājumam
L. Sparāne stāsta, ka Demola ļaus studentiem labāk izprast izvēlēto profesiju un iemācīties darboties multidisciplinārā komandā. Augstskolas varēs apzināt reālo tirgus pieprasījumu un uzlabot studiju programmu kvalitāti, savukārt uzņēmumi - iegūt izstrādātu inovatīvu produktu vai pakalpojumu, jaunu skatu uz jau esošajiem, kā arī novērtēt studentu prasmes, lai nākotnē, iespējams, tiktu pie radošiem un talantīgiem darbiniekiem. Demola patlaban jau darbojas Tamperē (Somijā), Viļņā (Lietuvā), Budapeštā (Ungārijā), Oulu (Somijā), Malmē un Noršēpingā (Zviedrija) un Mariborā (Slovēnijā), un līdz šim programmā iesaistījušies vairāki simti uzņēmumu un vairāk nekā 1000 studentu. Īstenoti vairāk nekā 200 projektu, un 90% no tiem bijuši veiksmīgi.
Demola Latvia darbosies šādi: jebkurš uzņēmums (arī valsts iestāde, pašvaldība) aicināts pieteikt savu risināmo problēmjautājumu, piemēram, nepieciešamību uzlabot kādu produktu, radīt jaunu vai noslīpēt kādu biznesa procesu. Problēmjautājumi tuvāko divu nedēļu laikā tiks publicēti www.demola.lv, un līdz 2. martam to risināšanai varēs pieteikties studenti. Studentu pieteikumi tiks izvērtēti, un no atbilstošākajiem tiks izveidotas multidisciplināras komandas. 11. martā notiks pavasara semestra sākšanas sanāksme jeb kick-off. Studenti turpmākos četrus mēnešus izstrādās risinājumus, lai semestra beigās tos prezentētu «pasūtītājiem». Tad uzņēmums varēs izlemt - pirkt gatavo risinājumu no studentiem vai ne. Ja ne - studenti autortiesības uz savu risinājumu iegūs paši un varēs to pārdot kādam citam uzņēmumam vai arī attīstīt savu biznesu. Studentu «iesaukumi» Demola notiks divas reizes gadā. Šogad plānots īstenot vismaz 12 projektu.
Ieguvēji būs visi
«Ja godīgi, studenti no Demola iegūs visvairāk,» saka L. Sparāne. Viņasprāt, jauniešiem liels pluss ir iespēja darboties komandā ar citu jomu studentiem, mācīties sastrādāties, veidot vienotu risinājumu. Paralēli Demola studentiem rīkos apmācības un trenēs viņus par savu ideju stāstīt kompakti un precīzi. Galarezultāts studentiem būs jāprezentē angļu valodā, jo viņus vērtēt un konsultēt ieradīsies arī speciālisti no citu valstu Demola centriem. «Plānojam, ka ar laiku jaunieši varēs arī braukt Erasmus apmaiņā, vienlaikus gan studējot, gan iesaistoties Demola attiecīgajā valstī,» L. Sparāne stāsta un atklāj arī tuvākos plānus - iecerēts, ka studentam par darbu Demola augstskolas piešķir kredītpunktus. Risināmie problēmjautājumi studentiem palīdzēs izvēlēties studiju darbu tēmas. Ieguvums ir arī finanses - uzņēmuma samaksa par izstrādāto ideju. «Nav izslēgts, ka sadarbība turpināsies arī tad, ja uzņēmums studentu risinājumu nenopērk,» saka L. Sparāne.
Savukārt uzņēmumi uz Demola skatās kā uz iespēju virzīt lietas, kas tiem šķiet interesantas, bet «nedeg». Tā var būt produktu uzlabošana, virzīšana tirgū, sociālas ieceres vai pavisam zaļa ideja, ko pašiem nav laika attīstīt, L. Sparāne teic. Uzņēmumam jānodrošina studentiem konsultants, taču pretī tas saņem arī iespēju konsultēties ar mācībspēkiem, kas iesaistījušies Demola gan no Latvijas, gan no citām valstīm. Atšķirībā no citām inovācijas procesu veicinošām aktivitātēm, atnākot uz Demola, uzņēmumam jābūt tikai idejai vai problēmai, bet sākotnēji nav jāiegulda nekādas finanses. Tikai noslēgumā - nopērkot risinājumu.
Nosvinēs ar sacensībām
Sadarbības memorandu ar Demola Latvia jau parakstījušas desmit Latvijas augstskolas (RTU, LU, Latvijas Mākslas akadēmija, Banku augstskola, Ventspils Augstskola, Liepājas Universitāte, Rīgas Biznesa skola, Transporta un sakaru institūts, RSU un Biznesa augstskola Turība), kā arī Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācija, Latvijas Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācija un Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācija. Demola Latvia sadarbosies arī ar biedrību Go Beyond un programmatūras kompetences centru SQUALIO, kas ļaus studentiem izmantot testēšanas infrastruktūru IT risinājumu izveidei un saņemt speciālistu padomus. Plānota sadarbība arī ar citām augstskolām, nozaru asociācijām un IZM.
Tikmēr jau 21.-22. februārī Demola Latvia darbības sākums tiks nosvinēts ar 24 stundu komandu sacensībām studentiem Tieto 24, ko rīko IT uzņēmums Tieto Latvia sadarbībā ar RTU, LU un Latvijas IT klasteri. Pieteikties konkursā līdz 16. februārim vietnē www.tieto24.lv aicināti IT, sociālo zinātņu, ekonomikas un vadības zinātņu, kā arī mākslas studenti trīs līdz piecu cilvēku komandās vai individuāli, un viņu uzdevums būs radīt idejas, kā uzlabot sabiedrības dzīvi. Būs iespēja piedalīties IT, komunikācijas un dizaina ekspertu meistarklasēs, labāko ideju izstrādātāji iegūs naudas balvas.