Vairāk nekā pirms pusgadsimta dibinātais Playboy mūsdienās tiek izdots 26 valstīs. Piektdien šim klubam pievienosies arī Latvija - izdevniecība Dienas žurnāli laidusi klajā Playboy latviešu valodā. Daudziem vēl no padomju laikiem varētu būt saglabājies uzskats, ka Playboy ir «neķītrs Rietumu kapitālistu izdevums», taču seksa žurnāla tēls mūsdienās ir ļoti tālu no patiesības. Neķītru bilžu tīkotāji, nopērkot Playboy, droši vien būs vīlušies, jo pirmais latviešu Playboy «zaķis» Anna pat krūtis kautrīgi piesegusi ar grāmatu. Tad jau dušas želeju reklāmās var redzēt vairāk plikumu!
Lasītāji nav stulbi
«Playboy uz sievieti raugās nevis kā uz izmantojamu objektu, bet gan kā uz līdzvērtīgu dzimumu,» uzsver E. Zirnis. Viņu nemulsina žurnālā aplūkotā seksa tēma, jo mūsdienās gandrīz visi sieviešu un veselības žurnāli raksta par seksu, bet tādēļ jau nav uzskatāmi par erotiskiem izdevumiem.
«Preses izdevēji dažkārt uzskata, ka «lasītāji nav tik stulbi, kā jūs domājat; viņi ir vēl stulbāki». Playboy šādu pieeju uzskata par pilnīgi bezperspektīvu, jo vidējais lasītājs ir gudrāks par mums,» secina E. Zirnis. «Tādēļ mēs centīsimies katrā jomā piemeklēt autoru, kurš vismaz savā jomā ir nedaudz gudrāks par lasītāju.» Playboy latviešu izdevuma pirmajā numurā var lasīt Jurģa Liepnieka pārdomas par vīrieti un vecumu, Anglijas futbola kluba Blackpool direktora Normunda Malnača iespaidus par britu futbolu, Lato Lapsas pētījumu par Latvijas bagātnieku ienākumiem. Viena no Playboy «firmas zīmēm» ir izcilās intervijas, un šajā numurā uz sarunu aicināts talantīgais pianists Vestards Šimkus, kā arī basketbola zvaigzne Andris Biedriņš.
Merilinas svētība
Playboy amerikāņu izdevums vienmēr centies publicēt arī labu literatūru; šo tradīciju plānots iedzīvināt arī latviešu izdevumā. Pirmajā numurā lasāms iepriekš nepublicēts Kurta Vonnegūta stāsts. Literatūras popularizēšana ir tuva arī pašam E. Zirnim, un tas bijis viens no iemesliem, kādēļ viņš piekritis kļūt par Playboy galveno redaktoru. «Gribējās pašam noteikt zupas kopējo garšu, ne tikai gādāt par sastāvdaļām,» spriež E. Zirnis, kurš augstu vērtē žurnāla reputāciju. «Playboy ir ļoti sens izdevums, nedaudz vecāks par mani.»
Pirmais žurnāla numurs iznāca 1953. gada decembrī, kad pēckara amerikāņu paaudze sāka palaist vaļīgāk stingros tikumības grožus. Playboy izdevējs Hjū Hefners sagrabināja dažus tūkstošus dolāru, ieskaitot 1000 dolāru aizņēmumu no mātes, lai izveidotu vīriešu auditorijai domātu žurnālu. Uz pirmā numura vāka nemaz nav žurnāla izdošanas datuma, jo Hefners nebija pārliecināts, vai kādreiz iznāks arī otrais numurs. Toties vāku rotā blondās skaistules Merilinas Monro fotogrāfija, kas žurnālam nodrošināja teicamu noietu. Tā sākās Playboy veiksmes stāsts, kas turpinās līdz mūsdienām. Tiesa gan, pašam žurnālam labākie gadi bijuši dažus gadu desmitus tālā pagātnē, jo vēlāk parādījās konkurenti, kas uzdrošinājās publicēt arvien piedauzīgāku un pieprasītāku saturu. Playboy nolēma saglabāt pieklājīgu stāju un atteicās publicēt pornogrāfiju, kas mūsdienās ir pārcēlusies galvenokārt uz interneta vidi.
Redaktoram draud cietums
Playboy amerikāņu izdevumam joprojām ir aptuveni pusotra miljona lasītāju, tomēr lielāko daļu ienākumu uzņēmums gūst nevis no žurnāla, bet gan no sava zīmola izmantošanas. Playboy zaķītis rotā neskaitāmas preces - no apakšveļas līdz pat smaržām un cigāriem.
Playboy nav pametis novārtā arī savas žurnālu impērijas paplašināšanu - žurnāls tiek izdots daudzās pasaules valstīs. Ne visur Playboy zaķis tiek gaidīts atplestām rokām, piemēram, žurnāla tirdzniecība aizliegta gandrīz visās musulmaņu zemēs. Pirms dažiem gadiem par izņēmumu kļuva Indonēzija, kur tika laists klajā vietējais Playboy izdevums. Tas izraisīja niknus islāma fundamentālistu protestus, jo žurnāla ienākšanu Indonēzijā viņi uzskatīja par sabiedrības morālā pagrimuma simbolu. Par spīti skandālam, visa žurnāla tirāža tika izpirkta. Indonēzijas varas iestādes vēl aizvien turpina vajāt «nepiedienīgo» Playboy, bijušais žurnāla redaktors Ervins Arnada nesen notiesāts uz diviem gadiem cietumā.
Maz vīriešu žurnālu
Playboy pamanījies izraisīt skandālus arī dažās Eiropas valstīs, kurās ir ievērojama katoļu baznīcas ietekme. Piemēram, Īrijā žurnāla izdošana bija aizliegta no 1959. līdz 1995. gadam. Playboy koncerna vadība nesen pati nolēma pārtraukt žurnāla izdošanu Portugālē, jo vietējā redakcija bija atļāvusies aizskart kristiešu jūtas, publicējot fotogrāfijas ar kārdinājumā kritušā Jēzus Kristus tēlu.
Playboy pēdējos gados ienācis arī Baltijas valstīs: Igaunijā žurnāls tiek izdots kopš 2007. gada, Lietuvā tas iznāk kopš 2008. gada. Kādu laiku Playboy lietuviešu izdevumu publicēja Latvijas izdevniecība Žurnāls Santa, taču pagājušogad pieņemts lēmums aiziet no Lietuvas. «Nolēmām koncentrēties uz Latvijas tirgu,» stāsta izdevniecības līdzīpašniece Santa Anča. Vienu brīdi par Playboy izdošanu Latvijā domāja gan Santa, gan izdevniecība Lilita, tomēr atteicās no šīs ieceres. Daļēji tas skaidrojams ar to, ka šīm izdevniecībām pašām ir vīriešu žurnāli (Klubs un FHM), kas konkurētu ar Playboy. «Nebūtu prāta darbs izdot divus vienādus žurnālus,» secina S. Anča. Protams, ieceres ietekmējusi arī Latvijas reklāmas tirgus krīze, piemēram, Klubam reklāma sarukusi par 70%.