Galīgie analīžu rezultāti par konkrēto gadījumu būs ne agrāk kā šīs nedēļas beigās, Diena uzzināja Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS). Tiesa, mediķi norādīja, ka visi slimības klīniskie simptomi liecina par tuberkulozi.
Pēc šīs nelaimes Veselības ministrija (VM) apņēmās uzlabot vakcinācijas aptveri Latvijā, taču nevienu brīdī neesot apspriests jautājums, ka vakcināciju vajadzētu padarīt par obligātu. «Latvija ir demokrātiska valsts, nav pat iespējams, ka vakcinācija būtu obligāta,» skaidro Inga Šmate, VM Veselības Politikas plānošanas departamenta direktore. Latvijā arī nevarot ieviest praksi, kāda ir dažās Eiropas valstīs, - ja ar noteiktu slimību saslimst nevakcinēts pieaugušais vai bērns, pašam vai vecākiem par to jāmaksā. «Cilvēkiem taču Latvijā nav naudas, lai maksātu,» saka I. Šmate.
Tādēļ VM nolēmusi, ka varētu izstrādāt informatīvus materiālus vienkāršā valodā par katru bērnu vakcinācijas kalendārā iekļauto vakcīnu, lai kliedētu mītus un neziņu. «Tie būtu par visām vakcīnām. Kāda ir slimība, izpausmes, saslimstība, mirstība. Kāds ir vakcīnas sastāvs. Varbūt cilvēki domā, ka vakcīnās ir dzīvsudrabs vai kāds dzīvs vīruss,» saka I. Šmate. Informāciju piedāvāšot portāliem, došot arī ģimenes ārstiem, lai iepazīstina pacientus. Tajā būšot arī detalizēti dati par katras vakcinācijas blakusparādībām. Arī ģimenes ārstus pastiprināti informēšot par vakcinācijas nozīmi.
Vakcinācijas pret tuberkulozi aptverei esot neliela tendence samazināties pēdējos gados, tiesa, kopumā vakcinēti ir 97,5% bērnu, liecina Latvijas Infektoloģijas centra dati.
SIA Vesels ģimenes ārste Mārīte Ozoliņa saka - viņas praksē ir bijuši daži vecāki, kas atteikušies bērnu vakcinēt pret tuberkulozi. «Es viņiem skaidroja, ka mums Latvijā ir šī slimība un citās valstīs vairs nav, tādēļ arī nav vakcīnas,» saka M. Ozoliņa. Tiesa, dažus vecākus esot ļoti grūti pārliecināt.
Arī ģimenes ārste S. Cikovska novērojusi: «Pēdējā laikā vecāki ir salasījušies nez ko, pamato to ar zaļo dzīvesveidu vai homeopātiju.» Dažreiz gan vecāki pēc sarunām ar ārstu domas mainot un tomēr izvēloties bērnu vakcinēt.